Clivia

cornelia

Fondator
Membru staff
Din martie si pana acum m-am tot mirat ce face clivia mea portocalie care a fost mereu atat de harnica. Nu floare... nimic. Azi m-am lamurit: a facut 3 pui. Pupa mama, tot harnica a ramas. :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Clivia mea cea harnica da semne de o noua inflorire. Tocmai cand ma pregateam sa incerc o separare de cei doi pui cu care m-a invrednicit anul trecut, iata surpriza: La trei luni de la inflorirea precedenta, s-a apucat din nou de treaba si m-a lasat pe mine fara treaba! :)
 

adite

Active Member
Felicitari pentru dubla reusita! A mea a facut un pui in toamna. Oare din aceasta cauza nu a mai vrut sa infloreasca?
 

adite

Active Member
Acum doi ani, a fost inflorita in aprilie-mai, iar anul trecut in iunie. Ar urma sa infloreasca in iulie, daca se respecta regula. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
adite a spus:
Felicitari pentru dubla reusita! A mea a facut un pui in toamna. Oare din aceasta cauza nu a mai vrut sa infloreasca?
Asa cum zicea si Caramell, puii nu influenteaza negativ inflorirea. Si a mea a dat doi pui prin august-septembrie, pui care si acum stau langa ea si cu toate astea a inflorit si in februarie si pregateste si acum alta tija.
 

adite

Active Member
Atunci astept vara, poate infloreste si clivia mea si separ puiul la toamna. As fi vrut sa schimb substratul si sa curat radacinile uscate.
 

lelia

Well-Known Member
Mai ce harnicute aveti pe aici :eek: sa va bucurati de ele ,de puiuti si de floricele !

Daca infloresc si in iunie ,sper ca o va face si frumoasa mea ......
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca sunt harnicute! In nici o saptamana, tija a iesit binisor dintre frunze. Iata evolutia:
Abia astept sa ma bucur iar de florile ei!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo tie, Adina! Mai ales ca e neobisnuita perioada de inflorire, inseamna ca e tare bine ingrijita :D
 

nely

Member
Ce frumusete! Sa va traiasca floricelele si sa va delecteze mereu, si noi sa ne bucuram pe langa voi :wink: ...au si parfum?
 

nely

Member
Multumesc Cornelia , compenseaza prin frumusete, este superba :D sa o tot admiri...sa va traiasca frumusetile si sa va bucure cu multe flori
 
Sus