Clivia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Micha zi mi te rog cat de putina lumina le trebuie , as avea o locatie libera la "satra" mea de clivii :rofl:
 

michaela

Active Member
Daniel ce sa zic... lumina cade de la o inaltime de 170 cm, fereastra sud-vestica, la mansarda. Cand afara este insorit cad si raze de soare in plin. Nu mai stiu cum se calcula indicele ala de lumina vis-a-vis de distanta planta/fereastra :( ....
 

michaela

Active Member
Eh.... :roll: sa fi fost magica era bine sa am o parte de acoperis doar fereastra..... aveam o gradina de iarna.... :visator: :rofl: eu zic ca e doar o mansarda generoasa :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Clivia mea se pregateste de inflorit :D asa ca l-am adus in casa [ din beci] surpriza e ca si puiul de linga are o tija florala :D
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumos !!!! :visator: esti o fericita ! vei avea o planta superba !!!
Abia stept s-o prezinti in toata splendoarea :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va povesteam asta vara ca am plantat seminte din productie proprie: puii se prezinta ok, sunt gata sa formze a treia frunza. Au fost extrem de putin pretentiosi (eu cam am probleme cu plantele obtinute din seminte). Pupa-i mama. O sa vi-l pozez zilele astea. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am doua mari si 3 mici din seminte.
Pe cea portocalie o am de 2-3 ani si a inflorit mereu.
Pe cea galbena o am de anul trecut. Acum infloreste prima oara la mine.

Stau in balcon toate.
In anii trecuti temperatura minima in balcon era de 10-13 grade.
Acum am avut 15-18 grade.
Singura chestie pe care o fac este sa diminuez udarile toamna, cand vad ca ramane pamantul umed mai mult timp. In rest, prea multa lumina nu au peste iarna ca stau jos in balcon. Lumina e indirecta.

Atata tot. Peste vara le arde si soarele. Nu s-au plans nici macar de mucegai (aparut la toate florile in prima luna dupa montarea termopanelor).
 

MASCHA

Active Member
Azi am profitat de ziua ca de primavara si am facut curat in camera unde tin florile si surpriza.... clivia portocalie are boboc :)
Asa cum spuneti si voi chiar nu i-am facut nimic de asta toamna de cand am bagat-o la iernat, cand am tratat-o conform sfaturilor Mihaelei.Acum o astept si pe cea variegata :D
 

Loki

Member
La mine a inflorit una din clivii la a doua nu cred ca ii va creste tija :( si a treia nu da semne ca ar vrea sa infloreasca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Prima tura pe anul asta:



Tija e cam scurta si bobocii abia se coloreaza dar banuiesc ca le-a fost un pic frig in balcon. Pentru siguranta am mutat ghiveciul in sufragerie si ma astept sa inceapa sa se desfasoare.
 
Sus