Clivia

Dea

Active Member
Am citit despre clivii, faptul ca pentru a le determina inflorirea, este necesara reducerea drastica a udarii in perioada Octombrie - Februarie, precum si tinerea plantei la un loc destul de racoros.
Cum procedati voi?
Daca nu am un loc racoros unde sa o tin, este posibil sa refuze inflorirea?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cand a cumparat prima mea clivia am fost ingrijorata de acelasi lucru. Dar se pare ca nu e chiar atat de sensibila la temperatura. Daca o tii mai pe uscat intra intr-un repaus suficient cat sa faca flori anul urmator destul de repede. Care este cea mai mica temperatura pe care poti sa i-o asiguri?
 

Dea

Active Member
Cornelia, cea mai mica temperatura de camera ce i-o pot oferi este in jurul a 20-21 gr. C., unde o si tin acum. Geam cu expunere Nord-Estica, departe de vreo sursa de caldura.
In beci, ar fi o temperatura prea scazuta - in jurul a 3-5 grade C, mai mult, atunci cand afara e mai cald si poate chiar mai putin atunci cand temperatura de afara scade accentuat. Insa, nu va beneficia de lumina.
 

Dea

Active Member
Am o reala problema cu iernarea plantelor ce necesita repaos, inclusiv reducerea temperaturii.
15 grade, cat sunt in balconul tau, ar fi ideale si pentru clivia mea si nu numai. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din pacate nu pot sa-ti inchiriez balconul. :rofl: Nu va mai fi liber nici pentru mine. Voi fi nevoita sa ma reorientez catre alte flori.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Revin acum, dupa cam 3 saptamani cu urmarea povestii. Puiul cel mai mic de clivia, ce se grabise sa formeze tija florala si-a văzut de treaba si incet a inflorit. Asa cum ma asteptam tija nu a prea lunga, dar e destul de bogata (10 flori) pentru o prima inflorire, tinand cont ca puiul e micut si nu are decat un an jumatate.


In ce priveste planta mama, da si ea semne de inflorire , iar puiului de langa ea-fratele geaman al celui mic, insa puțin mai dezvoltat ca primul, i-a crescut tija florala si acum incepe sa isi etaleze primele flori.
. Si cum e ceva mai mare ca primul, nu se lasa deloc mai prejos si va face mai multe floricele - vreo 12. :D
 

Dea

Active Member
Adina, minunate si harnicute foc!! :clap: Sa-ti traiasca!!!
A mea face frunze ... a dat vreo 4 :| , de inflorire, insa, nici un semn :x Si nu am unde sa o tin o perioada mai la rece, uff ...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita, Dea, ca si la mine inainte au aparut frunzele noi. Abia apoi au aparut tijele. Iar planta batrana a dat semne de inflorire la doua saptamani dupa pui.
Oricum e inca devreme pentru inflorire. Nici la mine anii trecuti nu era atat de grabita. Ma mira si pe mine ca infloreste deja, având in vedere ca in august am facut separarea si transplantarea, deranjand serios radacinile.
 

geodezia

Well-Known Member
pai da si la mine puiul are tija flroala cea batrina nu are ..deci e posibil sa faca si cea batrina dupa pui .m-ati mai linistit
 

popescu gp

Well-Known Member
Adina frumoase si grabite cliviile tale dar florile sunt ceeace sunt importante;sa-ti traiasca plantutele si sa te bucuri cat mai mult de florile lor.Poate incerci o a doua infloriredupaauza de rigoare
 

adite

Active Member
Am vazut sambata o clivie mare, mai multe plante in ghiveci, cu patru tije, una inca mica, cu boboci. Florile au o combinatie de culori galben- peach. Din pacate am ramas doar cu privitul. :( Este Clivia Nobilis?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca e nobilis. Cred ca este doar o planta batrana cu multe flori pe tija. Din cauza aglomeratiei florile au tendinta de a se orienta in jos.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popescu gp a spus:
Adina frumoase si grabite cliviile tale dar florile sunt ceeace sunt importante;sa-ti traiasca plantutele si sa te bucuri cat mai mult de florile lor.Poate incerci o a doua infloriredupaauza de rigoare
Multumesc cu intarziere de urari. Ati avut gura aurita, domnule Popescu gp.

Doamna geodezia, Dea sper ca in timpul scurs plantele voastre au dat semne de inflorire. Caci ale mele sunt exceptionale. Nu inceteaza sa ma surprinda.

Ca puii de un an jumatate, din care cel mai mic a fost separat de mama si fratior au inflorit v-am mai spus anterior. Vin acum cu completarea a ceea ce s-a intamplat in ultimele 2 saptamani ce s-au scurs de la ultimul mesaj.

Daca puiul mic a inflorit frumos dar pe o tija mai scurta , fratele lui de aceeasi varsta dar ceva mai dezvoltat l-a intrecut binisor si a format o tija in adevaratul sens, Iata-l acum o saptamana:
, alaturi de el crescuse vazand cu ochii, in doar o saptamana, tija plantei mama.

Daca credeam ca nu mai are cu ce sa ma surprinda mai mult clivia mea, ma inselam cu mult. La doar o saptamana cand m-am suit la locul in care sta planta mea ca s-o ud si sa admir de aproape florile plantei mama, iata ce am gasit: finalul infloririi la tija puiului, tija mamei in plina inflorire si o noua tija florala la planta mama, crescuta binisor. :D :D

Iata minunatia mea:



Pe langa florile acestei minunate clivii, se pare ca surprizele vor continua pentru mine. Cornelia, una din cliviile de a tine pe care doar in urma cu 3 saptamani le plantam, da semne de inflorire. :hug:
 

puffy80

Member
Wow, ce frumoase sunt !!! Mereu le admir prin magazine, dar nu ma indur sa iau, pentru ca nu le cunosc cerintele. Felicitari!
 

MASCHA

Active Member
Adina felicitari pentru frumoasa clivie :clap:
Am si eu una care infloreste in fiecare an dar nu vrea sa faca pui,as vrea sa am ghiveciul plin de pui cand ar inflorii sa am 4-5 tije :visator:
Tu le ai plantate in scoarta,sau nu am vazut bine ?...
 

Dea

Active Member
Adina, nu incetezi sa ne surprinzi!!! :clap: :clap: Arata absolut minunat, ai tu mana usoara si suflet pe masura!!! :hug:

A mea ... inca nici un semn, astept cu rabdare! :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc pentru aprecieri. :D Chiar ca merita oricate laude având in vedere ca a evoluat de la o tija anul trecut, la 4 anul acesta.

MASCHA a spus:
Tu le ai plantate in scoarta,sau nu am vazut bine ?...
Mascha, nu e scoarta, ci cocohusk in amestec cu perlit, nisip, pamant pentru plante cu flori.

Dea a spus:
A mea ... inca nici un semn, astept cu rabdare! :astept:
Iti tin pumnii, draga mea! :hug:
 
Sus