Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

liliann

Member
DIN CEI 5 hemerocalisi de la MARIA, cei 2 care au stat tot timpul la soare au facut floare.
Motiv pt care am mai mutat inca 2 tot in acea zona. :D
 

clematite

Well-Known Member
liliann a spus:
DIN CEI 5 hemerocalisi de la MARIA, cei 2 care au stat tot timpul la soare au facut floare.
Motiv pt care am mai mutat inca 2 tot in acea zona. :D
Ma bucur :D
Am plantat si eu unii, la umbra, si nu au activitate, doar frunze. Cred ca o sa ii mut si eu in zona insorita; cei plantati la soare au boboci.
:hug:
 

taia

Active Member
Maria, cum se numeste fungicidul cu care ti-a spus polonezul ca trebuie stropite clematitele ? Nu gasesc postarea si neaparat trebuie sa le stropesc.
Multumesc ! :hug:
 

clematite

Well-Known Member
taia a spus:
Maria, cum se numeste fungicidul cu care ti-a spus polonezul ca trebuie stropite clematitele ? Nu gasesc postarea si neaparat trebuie sa le stropesc.
Multumesc ! :hug:
Se numeste SWITCH sau daca nu gasiti, este bun si TOPSIN.
A zis ca sa le stropim si sa le si udam cu solutie de SWITCH. :hug:
 

miki70

Active Member
Eu cred ca am salvat-o pe Arabella mea cu Tilt, am stropit toata gradina si am stropit-o si pe ea atunci. Acum Nelly Moser imi face figuri, o sa o stropesc toata gradina cu Tilt si inca ceva pt purici si acarieni ca-i am si pe acestea :x
 

Roxana Peled

Active Member
Maria, am o colectie de intrebari pentru tine :)

- Ce este trandafirul de la tine din site numit Kalinka? L-am cautat pe net in disperare si nu am dat de nici unul a carui poza sa semene cu a ta. Seamana insa destul de bine cu un neidentificat de-al meu



- Parca vazusem Perenial Blue la tine in site? N-am mai reusit sa-l gasesc :(

- Are rost sa-ti dau comanda de trandafiri si clematite pentru toamna de acum?

- Am vreo sansa sa gasesc la tine un Coral Dawn? In afara de asta ai absolut tot ce imi propun sa achizitionez in toamna (la trandafiri).
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Maria, am o colectie de intrebari pentru tine :)

- Ce este trandafirul de la tine din site numit Kalinka? L-am cautat pe net in disperare si nu am dat de nici unul a carui poza sa semene cu a ta. Seamana insa destul de bine cu un neidentificat de-al meu



- Parca vazusem Perenial Blue la tine in site? N-am mai reusit sa-l gasesc :(

- Are rost sa-ti dau comanda de trandafiri si clematite pentru toamna de acum?

- Am vreo sansa sa gasesc la tine un Coral Dawn? In afara de asta ai absolut tot ce imi propun sa achizitionez in toamna (la trandafiri).
Kalinka este floribunda.
Culoarea florilor: Pastel róż
Dimensiune floare: Ø 8 cm
Floare Tip: semi-dublu
Miros: puternic, parfum frumos
Înflorire VI - X, de mai multe ori repeta înflorirea
Înălțime arbust: 0.8 - 1 m.
Rezistența la înghețuri: -26 ° C

Este si Perenial Blue. O sa actualizez totul, cand primesc listele.
Neidentificatul este de la mine? Intr-adevar, pare sa semene.
Nu stiu ce sa spun despre Coral Down, daca o sa fie in oferta, o sa stiu doar la sf de iulie sau in august
Nu stiu ce iti propui pentru toamna, dar, daca imi trimiti o lista, vedem cum stam. :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Nu iubito, neidentificatul trebuia sa fie New Knirps si e de la unguri :D doar ca al tau e singurul trandafir care seamana cat de cat cu ce a iesit la mine si pare sa i se potriveasca si descrierea. Are intr-adevar o floare destul de mare (8 cm) cat despre parfum, nu mai tin minte exact, o sa ma duc maine sa-l adulmec :D
 

Roxana Peled

Active Member
Listuta mea e destul de scurta deocamdata si sper sa ramana asa :rofl:
1. Sally Holmes
2. Perenial Blue
3. Leonardo DaVinci (si asta a fost luat de la ungur dar a iesit altceva :) )
4. Coral Dawn
ma mai gandesc la Trandescant si Summer Song ... dar nu sunt inca sigura, in functie de spatiul ramas.
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Nu iubito, neidentificatul trebuia sa fie New Knirps si e de la unguri :D doar ca al tau e singurul trandafir care seamana cat de cat cu ce a iesit la mine si pare sa i se potriveasca si descrierea. Are intr-adevar o floare destul de mare (8 cm) cat despre parfum, nu mai tin minte exact, o sa ma duc maine sa-l adulmec :D
Ah, m-am linistit. Da, pare sa semene. Nu scrie sa fie de la vreo firma de traditie.
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Listuta mea e destul de scurta deocamdata si sper sa ramana asa :rofl:
1. Sally Holmes
2. Perenial Blue
3. Leonardo DaVinci (si asta a fost luat de la ungur dar a iesit altceva :) )
4. Coral Dawn
ma mai gandesc la Trandescant si Summer Song ... dar nu sunt inca sigura, in functie de spatiul ramas.
E OK, o sa vad daca au Coral-ul. Si ceilalti sunt in productia lor.
 

cristinaf

Well-Known Member
cristinaf a spus:
La mine traiesc toti, dar surpiza o astept de la Morgengruss care are 2 boboci, amandoi rosii.
Macar de o fi urcator, ca altfel va trebui sa-l mut.
Scuze, i-am zapacit eu, asta e Othello, pe care l-am plantat tot in toamna. :oops:
Toti care au inflorit sunt ce trebuiau sa fie.
Multumesc mult! :rose:
 

Roxana Peled

Active Member
Draga mea, eu nu inteleg treaba asta cu Summer Song! E cel mai controversat trandafir din toate vremurile. Unii spun ca e cel mai grozav si ca infloreste toata vara non-stop, altii spun ca e ultrazgarcit la flori si ca daca a facut o floare mare lucru... unii zic ca tine si la ploaie si la soare , altii zic ca nu tine nici la vreme buna ... :rofl:
Zau daca mai inteleg ceva :?
Tu ce experienta ai cu el Caramelutzo de zici sa nu ma bag? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine anul trecut se parleau urgent florile, e drept ca erau aproape 40 de grade, multi se parleau. Acum e inflorit, pe ploaie si florile se descurca bine. Se dezvolta poate mai incet ca altii, in sensul ca nu lastareste abundent, al meu are 1 m inaltime si flori nu in numar ametitor, dar a avut (si are inca) Ramane de vazut ce face mai incolo, e totusi doar anul 2 si nu e un pricajit. E drept ca nu are o pozitie prea fericita, are soare cam 4 ore pe zi, de la 10.30 pana pe la 14.30, deci in ore fierbinti. Astept si eu cu interes sa vad cum se descurca mai departe.
Dar eu si daca face 2 flori pe an tot nu as renunta la el, e prea aparte culoarea, floarea anul acesta are 10 cm diametru, forma foarte frumoasa, parfum foarte placut, deci sunt dispusa sa ii trec cate ceva cu vederea ca sa ma bucur de florile astea :rofl:

arata asa tufa:

 

Roxana Peled

Active Member
Uau, ce sa zic? Al tau e foarte frumos. Si plin de boboci :D .
Floarea e superba iar culoarea intr-adevar cu totul si cu totul speciala. Asta ma tenta si pe mine la el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' sa stii ca si Tradescantul e o minunatie ;-) e o masina de facut flori, parfum de parfum, forma, culoare, ala chiar e pacat sa-l ratezi si am inteles ca nici nu creste cat Casa Scanteii :rofl:
Eu zic ca putini sunt trandafirii care sunt chiar perfecti, mai ales astia cu flori bogate, parfumate, tot ce vrei, e cam mult sa pretinzi si tufe perfect ordonate, rezistenta la soare, ploaie, vijelie :roll: E ca si cu tomatele, toata lumea vrea gust bun la ele da' tot hibrizi de supermarket cumpara, ca rezista la pastrare de te saturi, si dupa o luna le gasesti in camara la fel de tepene...si fara gust, evident :mrgreen:
Asa si cu trandafirii...daca vrei doar mumii ca red Leonardo ala...ce sa zic... :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus