Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
:rofl: :tavalit: Tare descrierea situatiei rosiilor :rofl:

Nu vreau iubito numai "mumii" dar parca nici ca Graham Thomas sa se scuture imediat :)
Trandescant n-am luat in toamna pentru ca am luat Falstaff si mi s-au parut prea asemanatori. In cazul acesta voi indrepta greseala facuta si voi achizitiona si Trandescant :D .
 

cristinaf

Well-Known Member
Dar chiar deloc...

Ce bine ar fi, Maria, daca ai putea face in toamna o comanda la Rosaplant, ca mi s-a pus pata in primul rand pe Route 66 si prin alta parte nu-i. :visator:

Si m-am trezit ca-mi mai trebui si un Alchymist, si o Rhapsody in blue... ca in sfarsit m-am hotarat si eu, dupa ce l-am vazut la toata lumea in poze.
 

clematite

Well-Known Member
cristinaf a spus:
Dar chiar deloc...

Ce bine ar fi, Maria, daca ai putea face in toamna o comanda la Rosaplant, ca mi s-a pus pata in primul rand pe Route 66 si prin alta parte nu-i. :visator:

Si m-am trezit ca-mi mai trebui si un Alchymist, si o Rhapsody in blue... ca in sfarsit m-am hotarat si eu, dupa ce l-am vazut la toata lumea in poze.
Prima mea floricica din Rhapsodie in Blue

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Tu ce experienta ai cu el Caramelutzo de zici sa nu ma bag? :D
Ca si al lui Claude, este abia in anul 2. Dar al meu e un bat de 1m. Nici urma de ramificatii. Daca e arsita se arde. Daca nu, se decoloreaza devine roz. Al meu se scutura foarte repede, cam in 3 zile. Poate peste vreo 10 ani sa arate decent... daca nu ma satur mai repede de el si ii fac vant din gradina (daca mai apuc eu :rofl:).
In ceea ce priveste inflorirea, anul trecut a avut 3 flori in perioade diferite. Pe unicul bat. As putea considera ca m-a cadorisit cu 3 "valuri" :)

16 mai: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 44d036eef9
18 mai: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... af2b8b7d5b
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na mai Carmen, si tu vrei flori de plastic care sa tina o luna? :rofl:
La mine arata asa inainte de scuturare. Culoarea nu e asa de deschisa, n-am putut sa reglez aparatul deloc ca ploua cu galeata :rofl: Vad ca la tine ruleaza toate petalele spre exrterior, la mine floarea pastreaza forma de cescuta pana inaintea scuturarii, doar atunci ruleaza putin randul exterior de petale

 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
In ceea ce priveste inflorirea, anul trecut a avut 3 flori in perioade diferite. Pe unicul bat. As putea considera ca m-a cadorisit cu 3 "valuri" :)
:rofl: Inseamna ca remonteaza foarte bine! :rofl:
Iti spun sincer, prima poza m-a lasat fara cuvinte :hipnotizat: , a doua e pur si simplu ... ok. Daca zici insa ca e un singur bat, asta e o problema :gandit:
Inseamna ca e treaba de noroc, al Claudiei e stufos, al tau batzos :(

Problema cu batul o am si eu cu Falstaff si nici nu pare sa miste. A facut o floare in varf, s-a scuturat ... si atat :| . Foarte enervant!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai sa stii ca Falstaff oricum are un habitus teapan. Nici al meu nu e departe de al tau, are 2 bete jumate :rofl: Dar am vazut ca a inceput sa lastareasca, asa ca ai si tu un pic de rabdare, ca eu aproape m-am ales cu ochi exoftalmici dupa cat mi s-au lungit ochii dupa ei, sa-i vad crescand :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: La mine e singurul asa.
N-are decat sa fie tzapan dar sa fie si el tzeapan in mai multe directii, mie imi plac trandafirii 3D :)
 

clematite

Well-Known Member
Eu ma umplu de extaz in fata fiecarei floricele, vad ca pina acum, a iesit ce scrie pe etichete, dar mai sunt m,uuulti de inflorit, asa ca....
Astept si eu cu nerabdare sa imi trimita listele, doresc sa aduc trandafiri din vreo 3 surse, inclusiv de la Bierkreek.

Am plantat multi, si pe cei pe care mi i-am adus si pe cei care au ramas, cred ca sunt 180, pe putin
Am emotii, sa vad pana la capat ca este totul ok
Astept , poate gasesc si Kazanlyk-ul, :oops:

De duminica si pana vineri, nu o sa fiu in tara, dar puteti lasa mesaje, ca le gasesc la intoarcere.
Va rog, si insist, sa imi spuneti orice neregula care apare, cu privire la flori.

:hug: :hug: :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
180 ? :hipnotizat: Eu as umbla innebunita printre ei sa-i pandesc :rofl: Maria draga, scuza-ne ca am luat-o razna pe topicul tau
 

clematite

Well-Known Member
Cine zice ca nu ii pandesc? :giggle: :hipnotizat:
In fiecare dimineata astept cate o floare ....

Sunt mai rau decat copiii, fiecare zi este o surpriza.....placuta.
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
180 ? :hipnotizat: Eu as umbla innebunita printre ei sa-i pandesc :rofl: Maria draga, scuza-ne ca am luat-o razna pe topicul tau
Am uitat (normal, altfel, nu as fi eu) sa spun ca, puteti sa va rasfatati in "razna" cat doriti.
 

liliann

Member
Mai Maria da' tu vii in Bucuresti numai in zile dintrastea imposibile pt mine, vineri, duminica....
Eu vinerea plec din Buc. si revin duminica seara, de ex. ieri am ajuns la ora 11 noaptea :rofl: .
In timpul saptamanii cand vii?
Pt ca as dori de la tine ceva trandafiri (daca poti veni cu ditamai ghiveciul), ceva hemerocallisi (apropo toti cei 10 luati de la tine de Paste au boboci) si ceva clematis si ceva irisi si ...nah de toate :)
 

maxie

Member
Toate clematitele mari de la tine au inflorit exact ca in poza de pe eticheta.Le astept si pe cele mici.Trandafirul Claire Austin plantat acum,in primavara,a mai crescut si este plin de boboci.Abia astept sa va arat pozele cu el.In plus : Heidi Klum de la tine (plantat in toamna) ,la 15 cm inaltime,a inflorit ( are mai multi boboci ) si are o floare perfecta si o culoare dementiala.Imi venea sa-mi tai venele ca am uitat aparatul foto acasa si nu l-am pozat.Nu puteam sa-l pozez cu telefonul,pentru ca merita si el o poza reusita :) .Si inca ceva: clematitele Mandsurica si Aromatica,chiar sunt parfumate si au inceput sa creasca binisor,in sus. Nota 10 cu felicitari !
 

clematite

Well-Known Member
liliann a spus:
Mai Maria da' tu vii in Bucuresti numai in zile dintrastea imposibile pt mine, vineri, duminica....
Eu vinerea plec din Buc. si revin duminica seara, de ex. ieri am ajuns la ora 11 noaptea :rofl: .
In timpul saptamanii cand vii?
Pt ca as dori de la tine ceva trandafiri (daca poti veni cu ditamai ghiveciul), ceva hemerocallisi (apropo toti cei 10 luati de la tine de Paste au boboci) si ceva clematis si ceva irisi si ...nah de toate :)

Si nu am la cine sa iti las ?
Vin la aeroportul Otopeni. Poate la cineva in apropiere, ca sunt bata la orientare iar Bucurestiul este un haos pentru mine. :rofl:
 

clematite

Well-Known Member
maxie a spus:
Toate clematitele mari de la tine au inflorit exact ca in poza de pe eticheta.Le astept si pe cele mici.Trandafirul Claire Austin plantat acum,in primavara,a mai crescut si este plin de boboci.Abia astept sa va arat pozele cu el.In plus : Heidi Klum de la tine (plantat in toamna) ,la 15 cm inaltime,a inflorit ( are mai multi boboci ) si are o floare perfecta si o culoare dementiala.Imi venea sa-mi tai venele ca am uitat aparatul foto acasa si nu l-am pozat.Nu puteam sa-l pozez cu telefonul,pentru ca merita si el o poza reusita :) .Si inca ceva: clematitele Mandsurica si Aromatica,chiar sunt parfumate si au inceput sa creasca binisor,in sus. Nota 10 cu felicitari !

Ce ma bucur. Abia astept sa va vad pozele.
 

gabrielais

Active Member
Maria, draguta, nu cred ca am eu noroc sa ai in stoc clematita Kiri Te Kanawa...daca nu, poti te rog sa o aduci de pe undeva? sau trebuie sa astept toamna :) astept raspuns...multumesc!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus