Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

clematite

Well-Known Member
gabrielais a spus:
Maria, draguta, nu cred ca am eu noroc sa ai in stoc clematita Kiri Te Kanawa...daca nu, poti te rog sa o aduci de pe undeva? sau trebuie sa astept toamna :) astept raspuns...multumesc!
Imi pare rau, nu o mai am. Sa vada daca o sa o aiba pentru toamna, daca nu, la primavara :D
 

clematite

Well-Known Member
Vin iarasi la Bucuresti, luni sau marti, nu sunt foarte sigura. O sa stiu mai sigur cam in 2 zile. Nu prea imi merge netul, daca doreste cineva, ma puteti si suna. :rose:
 

gabrielais

Active Member
clematite a spus:
gabrielais a spus:
Maria, draguta, nu cred ca am eu noroc sa ai in stoc clematita Kiri Te Kanawa...daca nu, poti te rog sa o aduci de pe undeva? sau trebuie sa astept toamna :) astept raspuns...multumesc!
Imi pare rau, nu o mai am. Sa vada daca o sa o aiba pentru toamna, daca nu, la primavara :D
multumesc oricum! :hug:
 

clematite

Well-Known Member
DILEMA 2
Pare fi MAIGOLD, dar eticheta este cu Golden Gate :? Golden Gate este mai plin, parca.
Chestia este ca nu l-am comandat!!!
 

clematite

Well-Known Member
gabrielais a spus:
frumoase dileme, Maria ;-)
Da, asa este.
Pe cel ce trebuia sa fie golden Gate, l-am comandat in toamna, dar mie imi pare sa fie Maigold sau Fruhlingsgold, pe care nici macar nu ii aveau disponibili.

Celalalt este din primavara, pare a fi un Golden Shower, dar ma cam deruteaza ochiul de stamine portocalii (nu il aveau disponibil), am pierdut eticheta. :(
 

bradut

Well-Known Member
A inflorit Durandii, insa, dupa cum se vede si din pozele de mai jos, nu este ea, fiindca e roz:





Maria, la tine a inflorit corect?
 

clematite

Well-Known Member
bradut a spus:
A inflorit Durandii, insa, dupa cum se vede si din pozele de mai jos, nu este ea, fiindca e roz:





Maria, la tine a inflorit corect?
La mine a florit corect. A ta este Heather Herschell. Dacadoresti.cand ajung acasa rezolv problema

Acum sunt la spital. Iti multumesc pentru intelegere. te pup
 

bradut

Well-Known Member
Sper ca esti bine, Maria.

Da, cred ca este Heather Herschell. A fost taiata scurt atunci cand am primit-o si, probabil ca s-au incurcat etichetele. Dar este draguta si ea. As vrea s-o am si pe Durandii. Mai vorbim cand ajungi acasa. Numai bine, Maria!
 

cistele1

Member
Maria,

As dori un trandafir curgator/plangator pe tija inalta. Aduci cumva si asa ceva?
Pe tija sunt multi si in magazine, dar niciunul nu e pletos.

Merci.
 

clematite

Well-Known Member
cistele1 a spus:
Maria,

As dori un trandafir curgator/plangator pe tija inalta. Aduci cumva si asa ceva?
Pe tija sunt multi si in magazine, dar niciunul nu e pletos.

Merci.
buna, draga mea
daca stii cum se numeste, ce iti doresti, ma voi uita dupa ei, sa ii caut. pune cateva denumiri, si vad ce si pe unde gasesc. pupici
 

cistele1

Member
Eu am vazut poze doar pe site-ul celor de la famousroses si mi-au placut, in special asta :
http://www.famousroses.eu/ro_trandafiri ... lland.html

Ma intereseaza mai mult forma decat culoarea si evident sa aiba o inflorire abundenta. Si poate reusesti sa-l aduci la un pret mai rezonabil decat este cel din poza :D

Si o sa vreau sa incerc la toamna si un trandafir Lady Banks (galben si/sau alb) chiar daca e mai sensibil la frig. Pe la noi nu sunt ierni chiar asa grele ca in restul tarii.

Merci.
 

clematite

Well-Known Member
cistele1 a spus:
Eu am vazut poze doar pe site-ul celor de la famousroses si mi-au placut, in special asta :
http://www.famousroses.eu/ro_trandafiri ... lland.html

Ma intereseaza mai mult forma decat culoarea si evident sa aiba o inflorire abundenta. Si poate reusesti sa-l aduci la un pret mai rezonabil decat este cel din poza :D

Si o sa vreau sa incerc la toamna si un trandafir Lady Banks (galben si/sau alb) chiar daca e mai sensibil la frig. Pe la noi nu sunt ierni chiar asa grele ca in restul tarii.

Merci.
cauta-l in lista de la bierkreek,o gasesti si in magazin dar si pe sunphoto. eu sunt la spital si nu ma prea descurc cu tableta. poti sa accesezi si site-ulor. ei trebuie sa aiba si la pret mai rezonabil decat la famous. astept sa primesc listele de la ei, dar nu vor fi prea multe schimbari,decat in bine. adica mai multe soiuri. pe Lady B il doreste mai multa lume, sper sa prind rand.
va pup. :-)
 

cistele1

Member
Sper ca nu e ceva grav de esti in spital... banuiesc , din moment ce ai energie sa te dai pe tableta :D . Intoarcere acasa cat mai curand iti doresc.

Nu mi-am dat seama la ce categorie sa ma uit pentru cei cu tija inalta. Dar nicio graba, ma indrumi cand ai timp; banuiesc ca pana la toamna nu faci listele...
 

clematite

Well-Known Member
cistele1 a spus:
Sper ca nu e ceva grav de esti in spital... banuiesc , din moment ce ai energie sa te dai pe tableta :D . Intoarcere acasa cat mai curand iti doresc.

Nu mi-am dat seama la ce categorie sa ma uit pentru cei cu tija inalta. Dar nicio graba, ma indrumi cand ai timp; banuiesc ca pana la toamna nu faci listele...
sapt urmat ma intorc. sunt mai obosita decat cand am venit. tot sapt urmat primesc prima lista de trandafiri. o sa o afisez imediat. doresc sa ne miscam repede cu listele, data trecuta am ramas fara niste soiuri tare faine.
sa va faceti niste liste orientative. in septembrie, la sf lunii, trimit comenzile, ca sa poata sa ajunga si comenzile la rand, si sa ii si primesc in timp util. implicit, si voi. pupici la toata lumea.
 

bradut

Well-Known Member
Maria, nici Romantika nu e ce trebuie. A inflorit roz. E clar ca m-a pascut ghinionul. Stiu ca la altii a iesit ce trebuie. Chiar imi doream o Romantika adevarata. :cry:

 

bradut

Well-Known Member
Geo, daca stau bine si ma gandesc, cred ca mai bine dadea coltu'. Asa, m-am umplut atat de tare de nervi, ca mai avea un pic si o smulgeam din gradina. Macar daca avea o culoare mai inchisa. Dar rozul asta spalacit ma termina. Si nici loc nu prea mai am ca sa-mi permit sa tin toate prastiile. :cry:
 

clematite

Well-Known Member
Dalia, mai bine nu ma uitam la mesaje, ma apuca damblaua. :(
Toate celelalte soiuri au venit cu TIR-ul. Pe Romantica am adus-o impachetata asa cum a venit prin curierat, au fost 15 buc intr-o cutie cat toata latimea banchetei, iar acasa au stat separat de celelalte, in garaj. Puteam sa uit sa o pun in pachet, dar nu o puteam incurca. Imi pare nespus de rau.

Pe Durandii ti-o trimit cand se mai potoleste canicula, acum este prea cald. Doar sa imi spui cand!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus