Clematite partea IV

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

dumneaei s-a gandit sa infloreasca un pic dupa ce a stat ascunsa printre ramurile unui trandafir urcator toata vara.
Nici nu stiu ce sa fac :sa o mut?Sa nu o mut?
Daca citeste prietena mea care are 30-40 ??? :tmi: in curtea proprie fiind mare iubitoare a acestei plante ....:rolleyes: ma va boscorodi bine ca e impotriva mutatului si mi-a si demonstrat .Dar....mi se pare prea inghesuita intre ramurile trandafirului zic eu....:nod:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Hagley este o clematita careia ii place umbra. S-ar putea sa ii fie bine acolo, protejata de trandafir.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine Rebecca se straduie sa faca flori de ceva vreme si se pare ca ii iese, uneori infloreste pina in noiembrie dac a e vreme buna.

 

adrianam

Well-Known Member
Ce frumoase sunt!
La mine nu este nici una înflorită, si in plus ma si încurcă la curățat iarba si buruienile de sub trandafiri!
 

adrianam

Well-Known Member
Da, cred ca asa ar fi bine, cel putin pentru cele de grupa III, sa le aplicam o taiere dupa inflorire, prin iulie-august, ca sa mai faca flori pana in toamna!
 

popescu gp

Well-Known Member
Superba Paulyna;si eu am o ultima floare la o clematita ,dar am pierdut denumirile lor;cred ca este ultima floare pe anul acesta;.
 

simali

Member
Daca exista pe undeva un justitiar al clematitelor cred ca e pe urmele mele. Pentru ca eu sunt Jack Spintecatorul clematitelor!! Ar trebui sa mi se dea o interdictie sa ma mai apropii de ele la mai putin de 1m. De cate ori ating o clematita se termina prost. Si le iubeeeesc! Dar ma tem ca e o iubire de-aia sufocanta, de ucigas in serie! Ultima clematita era la umbra, catarata intr-un liliac si tocmai am smuls-o din greseala cand am rupt iedera din spatele ei :banghead:. Alta se catara prapadit pe un trandafir Jasmine, a facut 3 flori in anul 3 de la plantare si arata ca si cum ar avea zilele numarate. Nu stiu ce sa ma mai fac !!!
Pana acum am plantat clematite mai mult la umbra. E bine sau e rau? O idee? Un sfat?
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
eu spun ca e bine sa citesti la fiecare ce expunere le place..... dar poate ca nu e numai de la expunere.

La mine au decedat vre-o 2 ... dar celelete 6-7 par sa mearga bine. Asta rosie insa pare foarte hotarita sa infloreasca de mai multe ori pe an. (3-4-5-6).. si ultimele flori sint de obicei in noiembrie....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general, cele mai multe clematite prefera soarele. Desigur sunt multe care accepta si zonele semiumbrite, dar umbra totala nu prea.
La primavara poti incerca sa mai muti la soare pe unele dintre cele carora le merge greu. Am avut de exemplu, o clematita pe care am mutat-o de 3 ori pana i-a placut pozitia.
Asa cum spune si Popgeo, ar fi util sa citesti la fiecare clematita in parte ce fel de expunere prefera.
 

simali

Member
Cum iti dai seama "ca-i place pozitia"? Cam cat trebuie sa creasca o clematita intr-un an ca sa spunem ca-i merge bine? Ca am impresia ca la mine asta e alta problema: imi spun ca e firava ca e in primul an, sa vezi la anul, etc, etc si pana ma prind ca de fapt nu-i merge chinui planta
 

simali

Member
La mine au decedat vre-o 2 ... dar celelete 6-7 par sa mearga bine.
Da' stiu ca ai sadit clematite, nu te-ai incurcat :)
Macar una (ce urcata pe Jasmine) a supravietuit. Problema e ca nu mai stiu ce specie e:rock:. Am mai comandat unele de la Maria si cu astea voi incerca sa fac treaba ceva mai stiintific.
 

simali

Member
Merci. Ma apuc de citit.
Mi-a placut sloganul de pe pagina principala "Nu-i refuza gradinii tale o clematita!":rofl:
 
Sus