Clematite partea IV

geodezia

Well-Known Member
elfe face florile mici mici ma si enerveaza sa ma uit dupa ele cu lupa da kiri te kanava face niste flori superbe impreuna cu Andromeda- care la mine a facut flori simple nu batue -zic ca iese frumos
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu mai stiu daca s-a discutat, dar voi la ce distanta plantati clematitele una de alta ca sa acoperiti un gard? E bine la 50cm? sau e bine si mai des, la 30? E prea des la 20-30?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematitele nu cred sa aiba vreo distanta minima de plantare. Le poti pune cat de dese sau rare doresti. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Violeta, combinatiile de culori sunt potrivite daca vrei sa muti acesye plante impreuna. Daca este vorba de a planifica noi achizitii, m-as orienta la clematite de grupa 3, sau as cauta sa combin ckematite cu flori mari cu trandafiri cu flori mici adunate in buchetele, si vice versa.
 

belisima

Well-Known Member
mersi carmen, plantele le am deja, kiri achizitie noua, andromeda la a treia mutare:wondering: deja,trandafirii sunt prinsi de mine.andromeda nu se dezvolta nicicum nu stiu ce ma fac cu ea....nu i nimeresc locul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Incearca o schimbare soare-umbra ( sau invers). Nu cred ca e suficient doar sa fie mutata in alt loc din gradina, conteaza si expunerea la soare. Daca tot nu vei reusi cu ea, probabil e o clematita prea fitoasa sau pur si simplu ai nimerit un exemplar slab, si merita sa iti concentrezi atentia spre alte plante care sa-ti aduca mai multa satisfactie. Sunt foarte multe noi plante deosebite, carora sunt sigura ca vrei sa le faci loc in gradina.
 

belisima

Well-Known Member
:) daca ai sti la cate poftesc...dar am hotarat sa fac o "dezalflorizare" incerc sa reduc achizitiile....si sa umplu golurile cu flori din seminte, anuale. pe andromeda o mut in soare, in primul an i-a mers bine, apoi a inceput sa se degradeze...sper sa si -si revina.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Te cred! La mine chestia asta a inceput de anul trecut (din lipsa gradinii, nu de alta :rofl: ) Dar cu ocazia asta, am putut urmari noile voastre achizitii si pareri despre plante deosebite. Iar cand m-o apuca din nou nebunia (ca imi da tarcoale zilnic :tavalit:) voi avea o lista...!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu mi-am adjudect anul acesta 5 clematite noi: Kaiser, Red Star, Bijoux, Indigo Sapphire si Armandii Snowdrift. :)
 

geodezia

Well-Known Member
eu doar doua Montana adorata si Montana wilsonii ca mi-am dorit unele care sa miroase vreau sa pun odorata linga scara si wilsonii in fata casii
Bijou mi-ar fi placut si mie dar ma sare anul asta
cred ca este singura care se intinde precum un covor
anul asta nu mai tund nimik sa le vad ce fac
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumoase, montanele! SA te bucuri de ele si sa iti infloreasca asa cum iti doresti!

Bijou este micuta, nu cred ca se intinde decat cel mult 1m. Iar Saphyra Indigo, la fel, nu se catara, dar este putin mai mare decat Bijou.
 

geodezia

Well-Known Member
multumesc asemeni ca si ale tale frumoase da imi doream de mult o Montana sa o vad plina de flori atunci voi fi multumita
 

LadyBug

Well-Known Member
E ceva deosebit la Montane? Am gasit undeva o montana Broughton Star, e dubla dar e scumpa si nu stiu daca merita? Ce ziceti de ea?
 

monika 82

Well-Known Member
Eu am achizitionat sambata o montana freda sigla yurta din dedeman tg jiu, pret 14.27 ron frumoasa!
De fapt in dedeman erau toate varietatile din oferta online de la yurta!
 

LadyBug

Well-Known Member
Frumoasa Freda Sigla, nimic de zis. Cumva montanele sunt mai infloricioase decat celelalte si au florile mai mici?
Pe montana mea nu o pot verifica, e luata de pe ebay, merg la noroc.
 
Sus