Clematite partea IV

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E o clematita florida. Sieboldii sau Vienneta. Nu pot determina care din ele, poza e micuta.
 

cris75

Member
La trandafiri trebuie sa rupi florile trecuta ca sa-l stimulezi sa faca alte flori. La clematis poti sa rupi toate acele flori trecute/seminte? O ajuti in acest fel sa nu mai cheltuie energie sa faca seminte, dar in schimb sa infloreasca? Ale mele infloresc foarte slab a doua oara:(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La clematite nu este necesara ruperea florilor trecute. Intr-adevar, la multe clematite, cel de al doilea val de flori este mai putin bogat decat primul. Depinde de clematita (unele provin din parinti care nu repeta foarte bine inflorirea). Alteori coneaza si pozitia fata de soare, umiditatea sau solul.

De asemenea, clematitele din grupa II au un prim val foarte frumos, ca apoi sa repete inflorirea sporadic. Clematite care repeta mai bine inflorirea, sunt cele din grupa III (desi nici acestea toate). Doar ca acestea au flori mai mici iar la achizitie nu par la fel de atragatoare precum hibrizii cu flori mai din grupa II.
 

cris75

Member
Multumesc de raspuns, intradevar eu am cateva din grupa II si doar una din grupa III. La intrebarea de mai sus ma refeream la Warszawska Nike si Marie Boisselot. Au o gramada de foste inflorescente care acum s-au transformat in seminte!
 

LadyBug

Well-Known Member
Si la mine unele clematite fac acele moturi mari si arata foarte bine, sunt decorative ca niste flori :)
 

belisima

Well-Known Member
:cry: in primavara am luat 2 clematite de la maria, dupa plantare au inceput sa se ofiilesca si au murit ! cred ca au avut ciuperca aceea specifica...credeti ca vor mai da la primavara,?:heartbreak:
 

LadyBug

Well-Known Member
si eu am patit-o dar nu cred ca e vina producatorului, in cazul meu le-au cam invadat buruienile. Cred ca exista sanse mari sa le dea in curand noi lastari, daca le uzi...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Belisima de cat timp nu au mai aparut/rasarit clematitele de care ziceai ca s-au uscat?In mod normal cam intr-o luna ar trebui sa apara din nou din pamant( asta daca totul este ok cu radacina).
 

belisima

Well-Known Member
oho, arselia, inseamna ca imi iau gandul , au vreo 3 luni cred :( imipare rau de ele, ca erau alese pe spranceana,asta e!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu iti lua gandul de la ele. Eu chiar am avut 2 clematite care au reaparut abia anul urmator. Iar una era de le Maria.
 

LadyBug

Well-Known Member
Alea de la e-clematis ale voastre au inflorit? Eu am luat si de la Maria, si de la e-clematis iar acum toate sunt uscate, dar nu cred ca e vina furnizorului, pt ca au fost invadate de buruieni, cum am spus. Doar cele de la yurta si lidl au fost mai rezistente, de la yurta cateva au supravietuit, iar de la lidl toate 3 sunt foarte bine. Totusi, acum 3 luni a apucat una de la Maria sa infloreasca si eu sper ca le vor da lastari in curand, am primit ajutor si am scapat de buruieni de vreo 3 saptamani (eu fiind insarcinata in ultimele luni nu prea faceam efort, asa ca am lasat buruienile sa creasca).
 
Sus