Clematite partea IV

Roxana Peled

Active Member
Multumesc pentru link! E frumoasa casuta intr-adevar! :D
O trimit pe mama in misiune speciala in cazul asta ;-) , o pun sa-mi faca poze de ansamblu!
 

aleynad

Active Member
Moderator
cu intarziere va pun si eu poze cu bijuteria gradinii mele, din cele 19 clematite pe care le am, tot ea este preferata mea :indragostit:




Nici nu ai zice ca acum 2 ierni a degerat pana la pamant :fluierat:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bravo aleynad ..... e chiar spectaculoasa... asa intinsa frumos !!!!. Cum ziceai ca se numeste ?

La mine aceleasi, nu am mai pus altele ca nu prea mai am spatiu..... Iata si la mine citeva de saptaminile trecute:

Mai 7-11





Mai 19-25


 

nick1971

Active Member
aleynad a spus:
cu intarziere va pun si eu poze cu bijuteria gradinii mele, din cele 19 clematite pe care le am, tot ea este preferata mea :indragostit:




Nici nu ai zice ca acum 2 ierni a degerat pana la pamant :fluierat:
Superba! are si miros? am vazut la cineva si avea un parfum...
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Nu mai rezist cu clematitele voastre. :indragostit: :eek:f: :indragostit: Vreau o sugestie de combinatie pentru trandafirul asta:

Swan lake urcator



Ce ma sfatuiti sa iau: Multiblu sau Jackmanii? sau altceva? :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
zi_inflorata a spus:
Nu mai rezist cu clematitele voastre. :indragostit: :eek:f: :indragostit: Vreau o sugestie de combinatie pentru trandafirul asta:

Swan lake urcator



Ce ma sfatuiti sa iau: Multiblu sau Jackmanii? sau altceva? :)
Multiblu in niciun caz: este o clematita pretentioasa, care infloreste putin si doar in conditii care ii convin. Pe de alta parte, fiind un trandafir cu flori mari, as propune o clematita cu flori mai mici, simple, mov, si neaparat din grupa 3, ca sa o poti tunde primavara si sa nu ramana incalcita in trandafir. In plus, clematitele din grupa 3 au in general o perioada de inflorire destuld e lunga, cam pe toata perioada verii.

Una din favoritele mele este Romantika si ar fi foarte potrivita. De asemenea, si Polish Spirit e de luat in calcul. Daca preferi o alta culoare (albul il poti combina cu orice alta culoare), orienteaza-te spre clematite Viticella. Desigur, si Jackmanii este o clematita potrivita, desi ea are un prim val foarte spectaculos, dupa care infloreste ceva mai putin.
 

Roxana Peled

Active Member
Sunt absolut de acord cu tot ce spune Caramell! :D
Eu personal insa daca as avea un urcator alb disponibil l-as combina cu Vyvyan Pennell pur si simplu pentru ca o consider cea mai grozava clematita din lume! :rofl: si spun asta nu numai datorita florilor duble care sunt absolut minunate ci si pentru ca este singura clematita pe care chiar n-am vazut-o vara trecuta fara flori. Ea si Kiri :D . Dupa ce termina cu infloritul dublu face flori simple dar si acelea sunt mari si foarte frumoase.
Eu o am in combinatie cu Snow Goose

Romantika este o clematita de exceptie cu flori de o culoare ireala. Cu toate astea am o mica problema cu ea (si cu viticellele pe care le am), sunt usor cam rarefiate, infloresc un pic cracanat, nu fac tufa compacta. Pe de alta parte s-ar putea ca asta sa fie un avantaj la combinatia cu un trandafir :gandit:
 
Sus