Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Eu am reusit( zic eu din injtamplare) sa inradacinez clematis in apa,dar nu pot spune ca este o reusita sigura;cred ca acet lucru depinde de perioada,constitutia butasului si un dram de noroc.Succes la inradacinat;cel mai sigur este marcotajul dar dureaza 2 ani pentru prinderea sigura.
 

elenafles

Active Member
Caramell a spus:
Sunt superbe! :D Nu vreau sa te supar, insa prima este Hagley Hybrid, iar cea de a doua Miss Bateman. Cea albastra nu o cunosc, posibil sa fie Jackmanii.
Pai ce sa ma mai supar ca nu rezolv nimic.Prima am cumparat-o de la Bakker ca fiind Piilu iar cand a inflorit mi-am dat seama ca nu e. Cea alba am cumparat-o de la Hornbach si scria M-dame Le Coultre.Cu cea alba nu cred ca m-am pacalit.Am un macro cu ea si chiar are stamine galbene iar diametrul florii era 16 cm.
 

elenafles

Active Member
adrianam a spus:
Foarte frumoase si iti doresc sa ajunga toate la fel de mari ca cea albastra! :D
Cea alba a inflorit pe ramurile de anul trecut sau pe lastarii noi?
A inflorit pe lastarii noi.In primavara fiind al doilea an al ei am scurtat lastarii (fiind uscati)pana la 30 cm deasupra solului.
 

elenafles

Active Member
Acum ce sa spun. :? Indiferent ce e sunt multumita de ea dar as vrea sa stiu precis cum se numeste sa stiu cum s-o tund.Poate daca nu se uscau lastarii de anul trecut si nu-i taiam,erau flori mai multe :D
 

miki70

Active Member
elenafles a spus:
Acum ce sa spun. :? Indiferent ce e sunt multumita de ea dar as vrea sa stiu precis cum se numeste sa stiu cum s-o tund.Poate daca nu se uscau lastarii de anul trecut si nu-i taiam,erau flori mai multe :D
Sigur e de tip 3 si trebuie tunsa in martie .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
elenafles a spus:
Pai ce sa ma mai supar ca nu rezolv nimic.Prima am cumparat-o de la Bakker ca fiind Piilu iar cand a inflorit mi-am dat seama ca nu e. Cea alba am cumparat-o de la Hornbach si scria M-dame Le Coultre.Cu cea alba nu cred ca m-am pacalit.Am un macro cu ea si chiar are stamine galbene iar diametrul florii era 16 cm.
Din poza detaliata se vede mult mai bine floarea. Este intr-adevar Mme Le Coultre.
Mie imi pare una din cele mai frumoase clematite cu flori albe simple. Se tunde primavara devreme si infloreste din ce in ce mai bogat. Face pauza intre infloriri.
 

adrianam

Well-Known Member
Mikishor! :D
Si cele de tip 2 pot fi taiate primavara si infloresc pe ramurile noi.
Iar daca nu le tunzi primavara, ar trebui tunse dupa inflorire iar pe lastarii noi are loc o inflorire mai slaba pana toamna.
Asa ca abia la anul isi va da seama daca infloreste pe ramurile vechi sau nu! :D
 

carmenushka

Active Member
HEeeeelp! Clematita mea Comtesse de Bouchard are probleme, am vazut ca nu s emai deschid bobocii s cand am verificat cei mai mari erau uscati, seci inauntru, cand am desfacut unul era plin de niste gandacei mcii maronii parca usor chitinosi. Ce sunt? cu ce-i combat?
 

taia

Active Member
Cred ca am facut o greseala in albumul de clematite de anul acesta.Am botezat Vienetta,ca fiind Florida Sieboldii.
Aici am cate o floare de la fiecare,si cred ca asa este corect, dar nu sunt sigura.Sper sa ma dumireasca cineva.

http://taia.sunphoto.ro/Intrebare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

ea mi-a inflorit abia acum citeva zile.Nu este vina ei ci a umbrei in care sta de vreo doi ani.Trebuie neaparat sa o mut la anul in primavara dar nu mai stiu cum sa o strig :oops: Saracuta desi o vede soarele dupa ora 12 doar citeva ore si tot face flori mari si bogate.
 

bebe Iris

Active Member
Gabiuta a spus:

ea mi-a inflorit abia acum citeva zile.Nu este vina ei ci a umbrei in care sta de vreo doi ani.Trebuie neaparat sa o mut la anul in primavara dar nu mai stiu cum sa o strig :oops: Saracuta desi o vede soarele dupa ora 12 doar citeva ore si tot face flori mari si bogate.
Este Hagley Hybrid :D Ea asa infloreste, mai tarziu, dar face flori pana in iarna.
 

carla

Active Member
Am si eu o clematita necunoscuta. Adica n-o cunosc eu, pentru ca i-am pierdut eticheta si nu mai stiu ce e
Arata asa

Am pozat-o si cu spatele pentru ca are dungile alea albe si m-am gandit ca poate ajuta la identificare :D Florile cand se deschid sunt un mov mai inchis, dupa care se deschid la culoare si ajung sa arate ca in poze
 

ghia_don

Active Member
Am semanat pe la jumatatea lui martie...in 10 zile au rasarit plantutele..
Asa aratau pe 4 aprilie...
Semintele le-am cules prin februarie, deci au stat la rece pina le-am semanat..In toamna am ingropat paharutele in care erau plantate si am pus niste frunze peste ele. Am fost placut surprinsa in primavara, cind au dat frunzulite noi, pentru ca nu stiam daca au rezistat peste iarna...
Acum ma bucur :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Au intflorit foarte repede, dupa numai un an de la semanare! Felicitari pt reusita, Doina. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus