Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lndnstn

Member
Pentru ca clematita mea Aromatica pusa anul acesta s-a uscat dupa ce crescuse un lastar de 70-80 cm, am luat alta sa o inlocuiesc: Marjorie :)
Sper ca asta sa fie cu noroc (si mai ales sa fie ce am luat, nu ca data trecuta cand am luat Miss Bateman si a iesit Warzawska Nike :( ).
Imi poate spune, din experienta, cineva cum se comporta Marjorie?
 

bebe Iris

Active Member
adrianam a spus:
La mine una din nemtoaice se pare ca nu este ce scrie pe eticheta.
Trebuia sa fie Kermesina - rosie la culoare si a iesit mov inchis de tot!
Nu am apucat sa ii fac poze ca nu mai ajung la gradina.
De cele mai multe ori cele prezentate ca rosii in reclame sunt defapt mov inchis...asa ca se poate sa fie Kermesina.
 

bebe Iris

Active Member
Nu stiu Carmen, nu-mi dau seama, intr-adevar pare a fi o vitticela...daca a inflorit aproximativ acum doua saptamani si inca pregateste boboci, are flori maruntele, e tot mai mare posibilitatea sa fie vitticela.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu cred ca e totusi Rouge Cardinal. A mea in primul an a facut doar flori micute cu 4 petale.

E cumva la umbra? Daca da, i-ar prinde bine sa o muti la soare la anul.
 

bebe Iris

Active Member
Si frunzele la vitticela sunt maruntele. Cred si eu ca la urmatoarea inflorire va face florile mai apropiate de Rouge Cardinal.
 

carmenushka

Active Member
Caramell a spus:
Eu cred ca e totusi Rouge Cardinal. A mea in primul an a facut doar flori micute cu 4 petale.

E cumva la umbra? Daca da, i-ar prinde bine sa o muti la soare la anul.
Caramell, am plantat-o langa un gard ca sa aiba baza la umbra si cand se intind lastarii pe gard au soare, acum ce-i drept e in primul an, are un singur lastar ca al doilea s-a uscat dupa plantare si l-am taiat. E micuta, poate la anul imi face o surpriza!
Multumesc :D
 

carmenushka

Active Member
bebe Iris a spus:
Si frunzele la vitticela sunt maruntele. Cred si eu ca la urmatoarea inflorire va face florile mai apropiate de Rouge Cardinal.
La frunze e la fel ca celelate, eu florile le comparam cu Comtese de Bouchard care tine bobocii in sus pana ii deschide pe cand asta ii are usor campanulati
 

elenafles

Active Member
Clematitele mele in plina inflorire


Prima este Piilu cea alba e Madame le Coultre apoi Ville de Lyon iar cea albastra nu stiu cum se numeste. :oops:

Piilu este in primul an dar sunt cam derutata ca nu prea seamana cu ce am comandat .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt superbe! :D

Nu vreau sa te supar, insa prima este Hagley Hybrid, iar cea de a doua Miss Bateman. Cea albastra nu o cunosc, posibil sa fie Jackmanii.
 

miki70

Active Member
Cea alba nu cred ca este Miss Bateman deoarece s-a scuturat de mult.
Prima e Hagley Hybrid
Cea albastra cred ca e Jackmanii.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Insa in mod cert cea alba nu e Mme Le Coultre, care are florile mult mai mari si staminele galbene.

 

Tulipa

Member
Ultima, cea albastra cu 4 petale, sigur e Jackmanii. Chiar ieri am studiat problema asta, invartindu-ma printr-o padure de clematite in hypermarket. Ma tot chinuiam sa ma hotarasc asupra uneia, si cel mai mult mi-au placut Jackmanii si Blue Angel (nu stiu daca am retinut bine denumirea), dar era de un albastru fin, foarte fin si placut.
 

carla

Active Member
Ce frumoase sunt :D
Si eu zic ca cea alba e Miss Bateman, la tine s-o fi scuturat de mult Mikishor dar trebuie sa tii cont ca la munte vremea e mai intarziata cu vreo 3 saptamani. Eu am clematite care abia acum se pregatesc sa infloreasca.
Cea albastra pare a fi Jackmanii, mai ales ca creste foarte viguroasa in comparatie cu celelalte.
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase si iti doresc sa ajunga toate la fel de mari ca cea albastra! :D

Cea alba a inflorit pe ramurile de anul trecut sau pe lastarii noi?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aceasta pitica are 1 m lungime si 11 flori


Mi-e drag de ea de nu mai pot.

Si a inceput sa infloreasca si aceasta pitica
 

miki70

Active Member
Nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea legata de Hagley Hybrid. Face o pauza dupa prima inflorire sau trebuie sa infloreasca incontinuu pana in sept? A mea s-a scuturat, am mutat-o ieri intr-un loc cu umbra de la ora 12 si i-am taiat toate gheomotoacele de seminte . Ce ziceti, sa sa o mai scurtez putin?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus