Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
mikishor a spus:
Nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea legata de Hagley Hybrid. Face o pauza dupa prima inflorire sau trebuie sa infloreasca incontinuu pana in sept? A mea s-a scuturat, am mutat-o ieri intr-un loc cu umbra de la ora 12 si i-am taiat toate gheomotoacele de seminte . Ce ziceti, sa sa o mai scurtez putin?
A mea sta la umbra. Soarele ajunge la ea doar dimineata foarte devreme si seara tarziu, la miezul zilei este protejata. A inflorit devreme, abundent, si in continuare are boboci si flori. Nu a facut nici o pauza de inflorire pana acum.
Daca imi amintesc bine, anul trecut a avut parca o scurta perioada de pauza, insa nu sunt foarte sigura. La fel se comporta la mine si Mrs. Cholmondeley (plantata in plin soare), nu pare sa faca pauza.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si la mine Hagley Hibrid a inflorit incontinuu vara trecuta.Era plantata in plin soare dar ea nu avea nicio treaba.
Din pacate nu stiu ce s-a intamplat cu ea peste iarna pentru ca am pierdut-o :cry: :cry: :cry: :cry:
Cumea este ca pana acum nu am mai patit sa pierd nicio clematita....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare tare rau ca ai pierdut-o. Nu a mai rasarit deloc? Caci si eu am patit-o 2 ani la rand cu The President sa o tot "pierd" insa acum este superba si plina de flori.

Clematitele imi par foarte rezistente, nu "scapi" usor de ele :D
 

miki70

Active Member
Multumesc pentru raspunsuri :rose: Cred ca stiu ce s-a intamplat, am avut-o intr-un vas ingropat si au intrat radacinile unui dud, la 2 zile o vedeam lesinata :( Apa nici nu mai putea sa se scurga, atat de mult au invadat-o radacinile dudului ca a asfixiat-o :( A trebuit sa o scot si acolo unde am plantat-o nu mai este in vas, departe de radacinile dudului si cu soare mult pana la ora 12. Azi ii pusai ingrasamant si poate incepe sa faca iar floricele dar parca as si tunde-o pentru ca este cat mine de inalta si am vazut ca florile le face numai in varful lastarilor. Ma mai gandesc dc o tund.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Parca nu as tunde-o complet. Poti incerca sa ii tai eventual varfurile de crestere, obligand-o astfel sa faca lastari laterali pe tijele vechi.
 

miki70

Active Member
I-am taiat toate gheomotoacele de seminte si mai astept putin sa vad dc formeaza muguri la ultimele frunze, daca nu o tai 30-50cm
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate vad ca nu a mai rasarit.O aveam de cativa ani buni si fiind prima clematita pe care am avut-o si mai ales inflorind atat de bogat,imi era tare draga.
Insa anul acesta vad ca nu a mai vrut... :( :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ciudat... :?
E o clematita care merita sa o ai in gradina, e tare frumoasa. Poate vei reusi sa o achizitionezi din nou. Daca doresti cumva butasi, sau sa incerc o marcotare terestra spune-mi. Recunosc totusi ca nu am reusit deloc sa inmultesc clematitele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Carmen.
Voi incerca sa o achizitionez din nou pentru ca mi-a fost prea draga.
Chiar nu stiu ce s-a putut intampla.Warsawska Nike statea langa ea si nu a avut nicio problema...
 

ghia_don

Active Member
Albastrica mea acum e in plina inflorire
nu stiu cum se numeste...o am de multi ani si e adusa din gradina bunicii, care si ea o avea de multi ani :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ma imbolnevesti! Mai intai cu Rouge Cardinal, acum cu aceasta... :rofl:
Este SUPERBISSIMA!
 

sarselia

Active Member
Moderator
ghia_don a spus:
Albastrica mea acum e in plina inflorire
nu stiu cum se numeste...o am de multi ani si e adusa din gradina bunicii, care si ea o avea de multi ani :D
Doina, ce ai tu acolo este imaginea mea despre cum ar trebui sa arate o clematita.Asa mi-as dori sa le vad si eu pe ale mele...Pline ochi de flori si de culoare.
Minunata!
 

miki70

Active Member
Arselia daca vrei iti prind eu pentru la anul o Hagley Hybrid. Am reusit sa prind una dar pe aceea vreau sa o dau soacrei mele.
 

ghia_don

Active Member
Pina acum, Rouge Cardinal si asta albastra au avut infloriri asa bogate chiar din al doilea an de la plantare...preconizez ca si Bagatelle va fi la fel de frumoasa, dupa cum se prezinta in primul an de la plantare..
Celelalte pe care le am sint pitice si fac doar citeva flori...
Voi vedea la anul cum se comporta Gladys Picard, anul asta a avut doar patru flori dar a crescut vertiginos dupa inflorire..
 

sarselia

Active Member
Moderator
mikishor a spus:
Arselia daca vrei iti prind eu pentru la anul o Hagley Hybrid. Am reusit sa prind una dar pe aceea vreau sa o dau soacrei mele.
Multumesc Miki.
Daca stii si poti as fi mai mult decat incantata!
:D :D :D
 

miki70

Active Member
Arselia sa-mi aduci aminte in toamna sa-ti pun la inradacinat. Incerc si acum dar nu garantez reusita.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus