Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita sa traiesti puiule!!! :petrecere:

Da,asa este....face flori mereu si mereu.......
 

alfa

Active Member
Nemtoaicele:

Venosa Violacea
Viola
Romantika
Si Hagley Hybrid in combinatie cu Comtesse de Bouchard. ( zau ca nu stiu de ce le-am plantat impreuna :rofl: )


Rouge Cardinal si Niobe, desi le pusesem cruce, isi deschid primii boboci :dans: Maine le pozez.
 

nick1971

Active Member
bebe Iris a spus:
Gabiuta a spus:

ea mi-a inflorit abia acum citeva zile.Nu este vina ei ci a umbrei in care sta de vreo doi ani.Trebuie neaparat sa o mut la anul in primavara dar nu mai stiu cum sa o strig :oops: Saracuta desi o vede soarele dupa ora 12 doar citeva ore si tot face flori mari si bogate.
Este Hagley Hybrid :D Ea asa infloreste, mai tarziu, dar face flori pana in iarna.
nu prea pare sa fie hagley hibrid :? difera petalele
uite-o pe-a mea hagley si a Gabiutei
zic si eu, nu va contrazic :)
 

carla

Active Member
carla a spus:
Am si eu o clematita necunoscuta. Adica n-o cunosc eu, pentru ca i-am pierdut eticheta si nu mai stiu ce e
Arata asa

Am pozat-o si cu spatele pentru ca are dungile alea albe si m-am gandit ca poate ajuta la identificare :D Florile cand se deschid sunt un mov mai inchis, dupa care se deschid la culoare si ajung sa arate ca in poze
Totusi nu recunoaste nimeni clematita mea? Eu m-am gandit la The President. O are cineva sa-mi confirme banuiala???
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
nick1971 a spus:
bebe Iris a spus:
Gabiuta a spus:

ea mi-a inflorit abia acum citeva zile.Nu este vina ei ci a umbrei in care sta de vreo doi ani.Trebuie neaparat sa o mut la anul in primavara dar nu mai stiu cum sa o strig :oops: Saracuta desi o vede soarele dupa ora 12 doar citeva ore si tot face flori mari si bogate.
Este Hagley Hybrid :D Ea asa infloreste, mai tarziu, dar face flori pana in iarna.
nu prea pare sa fie hagley hibrid :? difera petalele
uite-o pe-a mea hagley si a Gabiutei
zic si eu, nu va contrazic :)
Si eu sunt de parere ca nu e Hagley Hybrid ci Pink Fantasy. In plus, Hagley Hybrid nu are probleme cu umbra, infloreste abundent si la umbra si nu are inflorire tarzie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
alfa a spus:
Nemtoaicele:

Venosa Violacea
Viola
Romantika
Si Hagley Hybrid in combinatie cu Comtesse de Bouchard. ( zau ca nu stiu de ce le-am plantat impreuna :rofl: )


Rouge Cardinal si Niobe, desi le pusesem cruce, isi deschid primii boboci :dans: Maine le pozez.
Alfa, sa-ti traiasca. Ca de obicei, tu ne incanti cu frumusetea plantelor tale atunci cand ale noastre deja s-au trecut! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Si la aceasta ora mai am cateva clematite inflorite ,pe cand celelalte isi formeaza semintele.
 

sorina

Active Member
Frumoase foc *nemtoaicele tale * caramel :rofl:
carmenushka foarte delicata si frumoasa :visator:
si la mine 2 dintre ele
Multi Blue si Rouge Cardinal
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sorina, cred ca nemtoaicele la care faceai referire sunt ale lui Alfa :oops:
Sunt superbe clematitele tale, foarte frumos si bogat inflorite. Cea pe care ai numit-o Rouge Cardinal este de fapt Ville de Lyon ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sorina, felicitari pt frumoasele clematisuri...

Iata si la mine una care infloreste a doua oara...


 

aleynad

Active Member
Moderator
Vai, Sorina, ce superbe sunt! :eek:
A mea Multiblue nu face mai mult de 5 flori la prima inflorire, la a doua nu mai face deloc! :cry:
 

carmenushka

Active Member
sorina a spus:
Frumoase foc *nemtoaicele tale * caramel :rofl:
carmenushka foarte delicata si frumoasa :visator:
si la mine 2 dintre ele
Multi Blue si Rouge Cardinal
Sonia, nu ca as fi eu experta dar...nu cumva clematita Rouge Cardinal e de fapt Ville de Lyon? Rouge cardinal e mai zmeuriu inchis dn cate stiu...sau poate aparatul foto nu a capatat culoarea exacta...dar si forma florii tot la ville de Lyon ma face sa ma gandesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superbe sorina, o bogatie de flori!
Ma gandesc serios sa mut niste clematite pentru ca nu au lumina suficienta. Sa fac operatiunea asta prin septembrie??
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus