Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmenushka

Active Member
La mine comtesse de Bouchard inca e in floare si mai are boboci de deschis, maine poze ca acum abia am venit de la gradina
 

carmenushka

Active Member
gradinar1 a spus:
Superbe sorina, o bogatie de flori!
Ma gandesc serios sa mut niste clematite pentru ca nu au lumina suficienta. Sa fac operatiunea asta prin septembrie??
Daca le muti cu un balot maricel de pamant la radacini le poti muta si acum(mai ales dupa ploaie) eu am facut operatiune asta obligat-fortat si planta e bine(si a fost vorba de o clematis jakmanii cu lastari de 3 m)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, si eu am mutat clematite chiar la inceputul lui iulie, tot fortata de imprejurari si nu au protestat. Dupa mutare sa le asiguri apa suficienta, nu innecate, dar sa aiba o vreme umiditate permanenta in sol si nu vor fi probleme.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
carmenushka a spus:
gradinar1 a spus:
Superbe sorina, o bogatie de flori!
Ma gandesc serios sa mut niste clematite pentru ca nu au lumina suficienta. Sa fac operatiunea asta prin septembrie??
Daca le muti cu un balot maricel de pamant la radacini le poti muta si acum(mai ales dupa ploaie) eu am facut operatiune asta obligat-fortat si planta e bine(si a fost vorba de o clematis jakmanii cu lastari de 3 m)
Mersi, carmen, asa o sa fac!
PS. ce frumoasa e movulia ta!! sa-ti traiasca!
 

carmenushka

Active Member
E din primavara la mine in gradina, si florile pe care le vedeti sunt pe un singur lastar si nu se opreste mai are boboci e un roz ca de matase, o iubesc! Contessa asta e tare harnica, Cardinalul e mai lenes
 

plictisit

New Member
Buna

Sunt nou aici pe forum si am intrat special pentru clematite; dupa cautari pe internet am gasit ca sunt ceea ce vreau: niste plante agatatoare, cu crestere foarte rapida si rezistente la frig. Vreau sa le plantez pe un gard de plasa de sarma, in gradina si vreau sa stiu daca e cea mai buna solutie pentru o perdea verde. In caz ca este, aveti idee unde as putea gasi niste plante de cumparat si credeti ca daca le-as planta acum, s-ar prinde? Va multumesc pentru raspunsuri
 

ghia_don

Active Member
Buna plictisitule !! :) :wink:
Te asteptam aici http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25, sa te putem cunoaste mai bine si sa te primim cum se cuvine in familia noastra :D ...unde iti va trece plictiseala cu siguranta :wink:
Cit priveste clematitele...in momentul asta putine clematite mai gasesti pe piata, doar ce au mai ramas pe ici pe colo in magazinele de profil...La primavara vei gasi cu siguranta un sortiment bogat ...ele iti vor imbraca frumos gardul, dar numai pe perioada verii, pentru ca sint plante cu frunze cazatoare in perioada rece.
La noi, de ex, in Bricolaje inca mai sint vreo trei soiuri de clematite...Madame le Cultre, Nelly Moser si inca una care nu mai stiu cum se numeste...ceva cu flori albastre..
 

plictisit

New Member
Multe de spus nu-s; am 2 caini (lup si bullmastiff), vecinul are 2 caini (ceva metisi de amstaff) :) ii desparte doar un gard de plasa de sarma si vroiam ceva ca sa nu se mai vada prin gard si sa nu se mai incaiere la gard. Daca tot am gradina plina de pomi, am vrut sa plantez ceva, sa pastrez aspectul verde si sa-mi rezolve problema. Si as vrea aceeasi solutie s-o aplic la gardul de la strada, ca sa nu il blindez cu policarbonat, iar din ce am vazut pe net, clematitele ar fi cea mai buna alegere (am nevoie de un timp scurt de crestere, ingrijire relativ facila si rezistenta la factori climatici). Am cautat azi prin praktiker si baumaxx, dar nu am gasit clematite; mi-au spus ca au avut in primavara; asa ca am zis sa imi incerc norocul si aici, poate primesc ceva sfaturi, recomandari, sugestii ca sa-mi rezolv problema
 

alfa

Active Member
Plictisit, pentru cazul tau nu cred ca ar fi clematitele cea mai buna alegere. Eu as opta mai degraba pentru lonicera. Are crestere rapida si e mai rezistenta la socuri decat clematita. Plus ca in functie de zona, ramane si peste iarna partial verde. Ca sa nu mai zic, ca e mai rezistenta la pipi de caine. La mine trece testul zilnic de vreo 7 ani incoace.
Discutii despre lonicera aici: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... &start=315
 

plictisit

New Member
Alfa, mersi mult. Sunt din Timisoara si casa e in oras. Uite, la aspectul asta cu urina de caine nu m-am gandit. Cine stie, cunoaste :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus