Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Bine ai facut Yanquapin ca ti-ai luat Clematita rosie. Cred ca poti avea flori din anul acesta, depinde cum o ingrijesti. Sa ai grija de ea, ca eu mi-am luat Clematita roz "Nelly Moser" si facem schimb de butasi. Sa-ti traiasca!
 

Yanquapin

Member
Multumesc, Flori si Cornelia!
Mai era una, cu roz si median aproape rosu, splendida, dar la asa pret... am ales! Voi avea grija de ea, ca asta ar fi metoda sa avem si noi mai multe- cumparare+ schimb. Ticalosie, totusi, enorm pret.
 

carla_ro_b

Member
Am si eu o intrebare. Acum 2 ani am cumparat o clematita piilu. Am tinut-o de la bun inceput intr-un ghiveci afara si nu a avut nici o problema peste iarna. Anu acesta insa toti lastarii de anul trecut s-au uscat si cateva radacini de la suprafata, in schimb radacinile din ghiveci sunt ok. Credeti ca isi va reveni? Ce ar trebui sa fac?
 

adrianam

Well-Known Member
Poti doar sa astepti, sa uzi cand se usuca la suprafata.

Daca nu l-ai udat deloc in iarna, este posibil sa fie asta cauza.

Si eu am un President luat anul trecut care nu da semne de viata.
Nu m-am uitat inca la radacini, mai astept.

Iar sambata am luat din Praktiker, Nelly Moser cu 20 lei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru cei mai "vechi" pe forum.Va aduceti aminte de clematita mea "Asao" careia ii ziceam milimetru fiindca nu vroia sa creasca de loc,de loc???Care imi minca zilnic cite doua duzini de nervi cind o vedeam cum sta si nu face nimic?Eiiiiii.................acum este mare .Are sase ramificatii si trebuie sa ii pun tutore.
"Guernsey Cream" si "Ernest Makham" pe care le credeam disparute au dat in forta si prima are deja trei lastari marisori.

Asta sa fie de invatatura de minte pentru cei care isi pierd rabdarea.Asteptati ca niciodata nu stiti cind va pot face bucurii :rofl: .
 

carla_ro_b

Member
Adevarul este ca si anul trecut arata destul de rau dar parca anul asta a cam intrecut masura. Ma uit zilnic la ea poate poate apare un mugurel dar nimic :cry:
 

nicoleta

Member
Dragelor, acestea sunt clematitele mele aduse prin lantul slabiciunilor de la Timisoara: Nu stiu daca am facut bine, le-am pus pe balcon, sa le pot privi in fiecare zi, ca tare mi-e drag de ele. Sa-mi spuneti, va rog, daca am gresit cu ceva...
 

adrianam

Well-Known Member
Pentru inceput este bine, doar ca la toamna ar fi bine sa le muti in ghivece mult mai mari.
Mie mi se par mai potrivite ca forma cosurile de gunoi acelea de forma paralelipipedica, cu capac. Le folosesti numai partea de jos- fara capac. Trebuie sa aiba minim 15 litri pentru a creste suficient de mare si a-si desfasura radacinile in voie.
 

Fleur

Active Member
Eu tin una de vreo 3 ani intr-un ghiveci ca cel alb al tau si-i merge foarte bine. In fiecare an am zis ca o pun in pamant si niciodata nu i-am gasit locul potrivit asa ca a ramas tot in el, doar ca iarna o pun la adapost sa nu inghete. Am grija sa-i pun mereu ingrasamant. Acum are mai mult de un metru si o multime de lastari si boboci.
 

ghia_don

Active Member
Nu m-am putut abtine si mi-am cumparat si "Rouge Cardinal" :D ...ca era musai :) .Abia astept s-o vad inflorita :wink: .
 

dolby

Member
Zilele astea trebuie sa cumpar doua clematite ce vor imbraca doua picioare la o pergola, inalte de 2.70m.
Problema e ca pergola se afla in imediata vecinatate a unui nuc cu coroana mare si vor avea soare doar dimineata.
Nu m-am lamurit cu ce am gasit aici.
Imi puteti spune din experienta voastra, ce tipuri sa caut si eventual unde?

Multumesc anticipat.
 

miki70

Active Member
:hug: Yupiii.............. ,ce bine imi pare ca v-am gasit :D .
Acum cateva zile am citit tot capitolul pe nerasuflate iar acum pt ca mi-am cumparat si eu o Clematita Miss Bateman din Baumax l-am recitit din nou. Sunt bolnava dupa clematite. As mai vrea una Multi Blue dar nu am vazut in Craiova. :(
Miss Bateman a mea are aproape 1m si are deja un bobocel :wink: . Vreau sa o plantez in gradina la baza unul corcodus sa se catere pe el. Tot acolo am plantat anul acesta un trandafir rosu catarator si cred ca o sa iasa o combinatie super. Pt ca ploua afara nu am putut sa o plantez WE acesta si o voi planta WE urmator, pana at sper ca bobocelul va inflori si ma voi putea bucura de floare.
Am cateva intrebari :
-e prea tarziu pt a o planta afara?
-e bine dc pun sarma pt a se catara?
-se plateaza mai adanc , adica tulpina plantei care iese din ghiveci o pot planta mai adanc sau tb sa iasa din pamant exact cum e in ghiveci.
Va multumesc anticipat pt raspuns!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intii si intii,bine ai venit!

1.Nu e tirziu .
2.Trebuie sa-i pui ceva ca sa se agate.Tutore,sirma,sfoara dar cel mai frumos un gardulet inalt si ingust de lemn sau fier.
3.Cum e in ghiveci.
 

miki70

Active Member
Gabiutza :* , multumesc. Cred ca o sa pun sarme pt ca tb sa o plantez repede si oricum corcodusul are coroana joasa , va reusi sa se catere repede in el.
Mai am nevoie de un sfat. Este vre-o clematita care infloreste la N? Am soare in zona in care vreau sa o plantez numai dupa ora 17-18 cred.
 

adrianam

Well-Known Member
La intrebarea 3, raspunsul corect ar fi fie ca in ghiveci, fie mai adanc cu 2-3 cm.

Speciale pentru nord (N,E,V) sunt: Nelly Moser, Hagley Hybrid, Perle d'azur, Guernsey Cream, Bees Jubilee, Frau Mikiko, Louise Rowe, Barbara Dibley, Caroline.

Cele scrise ingrosat au fost pe piata romaneasca anii trecuti.
 

miki70

Active Member
Adriana :rose: , multumesc de raspuns. Wau, dar sunt multe soiuri vad. Din pacate nu cred ca voi gasi in Craiova pe vreunul :( . Mi-ar place una alba sau bleu f deschis pt ca e multa umbra si breau sa se vada. O sa caut si o sa vad care e din ele.
Mai am o intrebare :) , vreau o clematita rosu-visiniu de talie mica care sa o tin in casa, pe pervazul unei ferestre cu pozitia spre sud. Exista? Se poate?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am avut Ville de Lyon. Culoarea e aproximativ grena, florile sunt mai mici decat la alte varietati.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus