Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

rem_2007

Member
Asta da, se prea poate. Anul trecut a fost si seceta si canicula. Mai am o clematis pe care am plantat-o primavara trecuta si a apucat sa faca 1 floricica anul trecut. Se numeste Dr. Ruppel. De abia astept sa infloreasca anul acesta pentru ca sa va pot arata si poze!
 

adrianam

Well-Known Member
Si ale mele au fost foarte saracacioase cu randul al doilea de flori- adica Hagley Hybrid si Piilu- inflorirea a doua a fost cam 1/4 sau 1/5 din prima.

Prince Charles insa a fost mai bogat, adica inflorirea a doua a fost cam 1/3-1/2 din prima inflorire.

Anul acesta voi avea mai multe de urmarit! :D
 

rem_2007

Member
Excelente imagini :) ma voi apuca de munca!
Saptamana trecuta am pus un butas direct in pamant - nu l-am taiat ca in imagine - voi urmari cum ii merge poate il pot lasa asa ca sa nu-l mai deranjez.
 

Cristiana

Member
Clematitelor le plac in general picioarele reci, adica partea de jos a plantei adapostita la umbra, si ale mele cam asa stau si au rezistat eroic inclusiv unor electricieni plini de avant care au sapat pe langa ele ca sa traga curentul la pavilion. Aveti grija si cu cainii, nu odata am auzit ca adora sa roada tulpinitele lor.

Mikisor, pai daca ai probleme cu franceza, baga si tu o traducere automata in engleza pe http://babelfish.altavista.com/, eu asa procedez mai ales cand gasesc informatii in germana. Nu e o traducere 100% perfecta, dar e ok pentru scopurile noastre.
 

miki70

Active Member
:rose: Multumesc Cristiana.
Eu nu am inca curaj sa tai din ea. Miss Bateman a avut un boboc de cand am cumparat-o care a facut o floare superba ce a durat cateva saptamani. Acum s-a lungit f mult dar nu da semne sa faca alti boboci :( . Multi Blue are un fir mic si prapadit care nu vrea sa faca lastari dar are o floare maaaaaareeee :D care inca nu s-a desfacut definitiv. Eu le-am improvizat un adapost din rigips pt picioare pt a le proteja de soare si animalutze.
La voi cum sunt clematitele? Au bobocei?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu clematitele trebuie sa aveti rabdare.
In cele 17 pagini scrise despre ele sa stiti ca aveti fel de fel de informatii in urma observarii lor "pe viu" :rofl: .
La mine au boboci si sunt marisoare............Le lipseste insa soarele zilnic.Abia spre jumatatea lui mai vor incepe sa se umple de flori.
 

roxy

Member
la mine nu vrea sa mearga deloc clematita. incepuse sa creasca frumos dar acum parca s-ar usca. problema e ca mi-a rupt mama un lastar cand a spalat geamurile si ma gandesc sa nu fie asta cauza. anul trecut mi-a facut doar o floare mica-mica. daca nu merge nici anul asta o las balta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxy....................las-o acolo in ghiveci unde sta.Nu o scoate,nu renunta.Isi revine o sa vezi.Ingrijeste-o ca si cum ar fi mare.O sa ai o surpriza.
 

miki70

Active Member
Gabiutza am citit tot capitolul , stiu ca sunt capricioase. Stiu povestea cu clematita disparuta si apoi cu petul pus pt frunze de violeta a rasarit din nou, am citit tot. Mai stiu si povestea cu clematita reanviata si care a inflorit cand stapana era la mare :rofl: . M-ati amuzat tare mult.
La mine a fost vremea cam racoroasa si poate de aceea nu vrea sa faca bumbi sau pt ca le-am plantat acum o luna in gradina si tb sa se acomodeze. In dimineata asta am trecut pe langa o casa cu 3 clematite care au o multime de bumbi dar sunt si f mature. Au niste tulpini lemnificate f groase ca un creion sau chiar mai mult. Oare cand vor ajunge si ale mele asa? :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki.....peste vreo doi-trei ani. :) O sa te bucure cu flori si anul asa,o sa vezi :D
 

miki70

Active Member
Foarte frumoase.
Miha a ta cum se numeste?

Ma laud si eu cu Multi Blue a mea, un fir prapadit dar cu o floare superba :D . Am cumparat-o cu bobocel iar de Paste a inceput sa se desfaca si inca nu s-a desfacut definitiv.

I-am facut pt protectia bazei o cutie din rigips si azi vazui ca ar vrea sa dea un lastar sau doi din tulpinitza. Cutia am facut-o acum o sapt, deci ii face bine. Va pun o fotografie si cu cutia, nu prea e estetica :oops: dar ca sa o protejez am preferat sa fac asta. La mine in gradina intra pisici si catei maidanezi , mai sare chiar si cate o minge de la copii , deci tb sa fac ceva.
 

ste

Member
Foarte frumoasa Mikishor, te invidiez. Daca vrei sa scapi de cutie, poti sa plantezi la baza ei o planta mai scunda. Clematita mea e combinata cu o tufa de trandafiri, ii merge foarte bine - acum are cam 3 m inaltime
 

miki70

Active Member
Ste , anul viitor o mut de acolo . Plantuta e pusa intr-un vas care e ingropat. La anul vreau sa fac un suport de fier forjat unde am sa o pun sa se agate inpreuna cu Miss Bateman. Deci anul acesta stau amandoua in vase ingroapate pana la anul in primavara. Am sa pun cateva plantute pe langa cutii ca sa le mai ascunda :wink: . Craite mari batute de ex .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus