Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
F frumoasa si a ta Miha, aveam impresia ca The President e un mov inchis. Sa te bucure cu flori toata vara :wink:
 

albela

Active Member
Am cumparat o Nelly Moser de vreo 3 spatamani. E in ghiveci si e plina de boboci. Nu stiu ce sa fac, sa o mut acum in gradina? Am inteles ca e soi de umbra. Intentia initiala era sa o pun in butoi pe terasa (foto la poze de balcoane si terase) dar nu cred ca mai e loc acolo. Ar fi loc la intre doi thuia langa un gard de sarma ce margineste terasa dar e un pic cam inghesuit.
 

iza1202

Member
Albela, eu am cumparat acum 3 ani de la Violeta un clematis plin de boboci si ea mi-a spus sa-l pun imediat in gradina. Asa am facut si i-a mers foarte bine. Daca n-ai gradina alege un vas cat mai adanc, are radacini care-i cresc in adancime.
 

miki70

Active Member
La noi in oras e o expozitie de flori acum si vazui Nelly Moser :hipnotizat: cu 20-25 ron. As vrea sa o iau dar vreau sa stiu sigur-sigur dc infloreste la Nord. Nu e soare aproape deloc acolo , doar o ora dc e seara pe la ora 18. Ce ziceti, o iau? Infloreste acolo?
 

albela

Active Member
Multumesc, Iza. Azi am si plantat-o in gradina, dar sunt foarte suparata ca am rupt o crenguta :cry: . Nu am tras de ea, pur si sumplu am ramas cu ea in mana :( . Am facut doi butasi din ea si i-am pus in apa asa cu tot cu boboci. Sper sa faca radacini.
 

ste

Member
Albela si mie mi s-a intamplat treaba asta acu 2 saptamani cand ma chinuiam sa leg lastarii. Am plantat alaturi crenguta rupta si i-am pus un pet in cap, acum arata foarte bine si cred ca am sanse sa se prinda.
 

albela

Active Member
Initial am pus-o si eu in pamant, dar citind pe aici am gasit alte metode de butasire si am luat-o si am facut butasi pe care i-am pus in apa. Crezi ca am gresit?
 

miki70

Active Member
Gata, nu ma putui abtine si o luai pe Nelly Moser. :D Acum va rog spuneti-mi dc infloreste la N unde e f putin soare pe la ora 18. Sau sa o plantez la S la umbra unor copaci?
Adrianam tu unde o tii? Pe balconul de Nord? Infloreste acolo?
 

miki70

Active Member
Stiu Gabi, dar umbra totala? Pe langa faptul ca poz e la nord mai sunt si copaci f inalti care acopera cerul si nu are lumina decat f putin. Sunt niste tei inalti pana la et 4 iar lumina strabate printre ei f f putin cand ajunge soarele la apus .
 

miki70

Active Member
A.. uitai sa va spun. Ieri sub cutia clematitei Multi Blue am gasit un melc fara cochilie decedat. Am fost inspirata si am pus granule de optimol ca dc nu era roasa acum. Am o pb mare cu melci astea. :(
 

adrianam

Well-Known Member
Mikishor, eu pe balconul de nord nu am dus inca nici o clematita.
Pe Nelly Moser o am din primavara asta si am pus-o tot pe balconul de sud.
S-a lungit destul de mult si are si boboci.
Si Hagley tot la sud o am dar am pus-o pe langa perete, sa imbrace fereastra sufrageriei. Deci va avea umbra, nu soare direct. Are si ea boboci mari deja.

Balconul de nord incerc sa-l tin mai liber pentru ca usuc rufele acolo.
Am pus ghivece mai mult in exteriorul lui, sau agatate de tavan sau pe perete.
 

adrianam

Well-Known Member
Pentru Craioveni -este o expozitie de flori in centru, in fata Teatrului.
Au clematite Jackmanii, Jan Pavel II si Warshawska Nike la 20 lei.
 

miki70

Active Member
Adriana , eu credeam ca imi spui ca-i merge pine pe balconul de N. :( Cred ca o pun la N anul asta intr-un vas ingropat si dc nu face flori la anul o mut la sud la umbra unor copaci.
De la expozitie am luat-o pe Nelly. Ai vazut ca au o clematita Pixie cu o frunza total diferita de ce am vazut pana acum si face flori alb verzui ?
 
D

dyayzh

Guest
Cum s-au comportat cele cumparate de mine anul trecut? caci e posibil sa mai fie si saptamana viitoare oferta la ele la kaufland si doresc sa stiu daca cele "batrane" s-au comportat ok, au inflorit....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine foarte bine......... :D .Din cauza alternantelor de temperatura zi/noapte sunt putin intirziate in a face flori dar doua sunt pline de boboci :oops:
 

miha

Member
Azi in gradina:The President: si una care nu stiu cum se numeste...deocamdata are o singura floricica...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus