Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Cornelia, ai avut si nu mai ai? :( Eu vazui astazi Rouge Cardinal la o florarie , e un rosu mai intens cred decat ce ai avut tu. Eu vreau sa stiu dc ii merge in casa, pe pervaz la soare. Oare Rouge Cardinal o fi de talie mica?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu le mai am, dar nu pentru ca ar fi murit. Le chinuiam in ghiveci si i le-am dat cuiva sa le planteze in gradina. E mai bine pentru ele asa. :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Clematitele sunt plante de gradina.
Au nevoie de repaus iarna, nu stiu daca iti va rezista peste iarna.

In privinta unei clematite ieftine eu zic sa astepti Expoflora de la 1 iunie, din Craiova. Atunci sigur va fi o oferta variata si preturi mici.

Din cele pentru nord, culorile sunt asa:
Hagley Hybrid - roz pal
Perle d'azur - bleu pal
Guernsey Cream- alb-crem
Nelly Moser- roz pal cu dungi mai inchise de cyclam.

Anul trecut au fost la Expoflora Hagley Hybrid.
 

iza1202

Member
Ale mele au boboci cred ca de o luna, nu mai infloresc odata, nu stiu ce asteapta :( . In fiecare dimineata inainte de a ajunge la baie ies sa le vad, doar doar s-o indura vreuna sa infloreasca, dar cred ca le place sa fie rugate :D
 

ami

Member
De cand am cumparat-o pe cea rosie,nu a mai crescut deloc :(
A facut 4 bumbisiori,iar frunzulitele incepeau sa-i cada.
Cred ca era prea inghesuita in ghiveci,asa ca am hotarat sa o mut.
Acum,ce credeti,bumbisorii mici se pregatesc sa se desfaca :wink:
 

Yanquapin

Member
Am luat acea "Rosso" si a inceput sa creasca destul de repede; e de vreo 2 saptamani afara si sper sa pot butasi in acest an.
Ideea mea e sa propagam cat mai multe si sa facem schimburi, cu evidenta stricta a denumirii cultivarilor.
Cine se alatura acestui proiect din posesorii de Clematis? Eventual si o lista cu plantele pe care le aveti disponibile.
 

ghia_don

Active Member
Studiez butasirea si daca se prinde vreun butas as face schimb. Eu am Nelly Moser care anul asta se dezvolta frumos si voi avea din ce face butasi, si Rouge Cardinal care e nou plantat , ii merge bine si a inceput sa creasca. Nu mai spun de Clematisul albastru, obisnuit,(chiar nu stiu cum se numeste) pe care il are multa lume in gradina.
 

adrianam

Well-Known Member
Ghia_don, poate pe acolo il are multa lume in gradina, dar pe aici, in sud, nu prea il are nimeni! :(

Voi incerca sa pun si eu la prins, poate am mai multe sanse anul acesta.
Pana acum am reusit doar prin despartirea plantei care s-a inmultit in ghiveciul initial si care a lastarit in mai multe parti ale ghiveciului.

Cele cumparate anul trecut sau acum doi ani nu au lastari din pamant deocamdata, deci trebuie sa tai butasi. Cred ca saptamana aceasta voi pune si eu butasi!
 

zamfira

Member
Eu am reusit anul trecut sa inmultesc una din aia mov clasica prin butas pus in apa . Prin marcotaj merge usor , numai ca dureaza
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Yanquapin eu sunt de acord cu aceasta idee.Clematitele sunt niste plante superbe .Eu am 4.Butas in apa.Ok.Dar................de unde sa tai?Oare acum s epoate prinde cel mai bine?Sau cind o fi mai cald?
Am mai pus eu pe aici pe undeva numele clematitelor mele in afara de cea mov clasica care habar nu am cum s e numeste.
 

lili

Member
Yanquapin a spus:
Am luat acea "Rosso" si a inceput sa creasca destul de repede; e de vreo 2 saptamani afara si sper sa pot butasi in acest an.
Ideea mea e sa propagam cat mai multe si sa facem schimburi, cu evidenta stricta a denumirii cultivarilor.
Cine se alatura acestui proiect din posesorii de Clematis? Eventual si o lista cu plantele pe care le aveti disponibile.
Doresc sa ma integrez si eu in acest proiect. Si eu sunt o iubitoare a acestei plante de gradina. Lista in 2-3 zile ... sunt la vreo 30 km departare :wink:
Pe curand :D
 

Hariclea

Member
Pot sa incerc si eu, desi am mai incercat si in anii trecuti si n-a dat roade... Ce-i drept cu butasi in apa nu am incercat, si nici in luna aprilie... Incercarea moarte n-are... :mrgreen:
Eu am:
Rouge Cardinal
Ville de Lyon
Dr. Ruppel
 

miki70

Active Member
Si pe mine ma tenteaza un schimb numai ca nu vad cum pot primi un butas de la cineva care e din alta localitate. Eu am Miss Bateman si Multi Blue. Le-am pus acum o sapt in pamant si ce-a de-a 2-a nu are decat un lastar :( . Deci tb sa astept sa se indeseasca. Pe mine ma intereseaza o clematita careia sa-i mearga la umbra si deschisa la culoare. Nelly Moser de ex.

Am o intrebare, in cat timp se desface un bumbisor? O am de o sapt pe Multi Blue si tot in faza cum am cumparat-o e.

Gabi_Gabriela in ce perioada ai taiat butasul si l-ai pus in apa?
 

rem_2007

Member
In toamna 2006 am plantat o Nelly Moser care a inflorit in primavara trecuta superb: flori mari si MULTE! Pacat ca nu i-am facut nici o fotografie...A doua oara insa, spre toamna nu a avut decat o floare, e normal sau nu i-a placut ceva?
As vrea sa o inmultesc, se poate prin butasi sau mai sigur prin marcotaj?
 

miki70

Active Member
Nelly Moser

Rem 2007 , clematitei Nelly Moser am citit ca nu-i place soarele f mult si e posibil sa fi inflorit doar in primavara pt ca nu a fost soarele f puternic. Poate ar tb sa o muti la un loc mai ferit de soare.
 

rem_2007

Member
Miki, este in semiumbra deja, ma gandeam ca poate e inca mica si de aceea a doua inflorire a fost asa de saracacioasa. Nu stiu ce sa zic...Astept anul asta sa vad ce se va intampla.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus