Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Am inteles ca au la Selgros, care are si in Craiova magazin.
Eu nu am ajuns acolo.
Daca vrei, poate dau o tura pe acolo si iti trimit prin posta, sau poate ajungi tu si iti alegi ce vrei.
Anult trecut la Expoflora din Craiova, organizata in perioada 1-3 iunie, am gasit cele mai ieftine clematite- la 20 ron.
Prin butas, mie nu mi-a reusit inmultirea, asa ca sfatul meu este sa-ti cumperi plante gata inradacinate.
 

ami

Member
M-am imbolnavit!!!!!!!!... :cry:
Aseara nici nu am putut dormi din cauza clematitelor.Mai bine nu ma uitam. :cry:
Ma bate gandul la o comanda de la Eutopia pe internet.Credeti ca este bine?Nu am foarte multa incredere.
Astept pareri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incepind din martie apar aceste frumuseti in toate serele si toate magazinele de profil.Preturi variate in functie de unde cumperi.
Trebuie doar sa urmaresti....... :D
 

schlucky

Member
clematitele mele, cupmarate anul trecut si tinute in ghivece. si peste iarna afata si neprotejate, am crezut nu numai ca s-au uscat, dar ca au si inghetat ...dar ieri cand am taiat crengile uneia, caci erau scate si aratau rau...in drum spre compost am observat ca avea boboci ...

le-am verificat repede pe toate si spre bucuria mea imi prezinta boboci, de unde practic oes frunzele, la fiecare "frunza" este un boboc, unii de mai bine de 2cm lungi ..

ce sa fac ca tai pana aproape de baza cele "crengute uscate" pe care apar bobocii, sperand ca vor bate crengute noi de la baza?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Schlucky mai bine nu. Lasa planta sa intre in vegetatie pentru ca abia atunci vei vedea exact care crenguta e complet uscata. Daca tunzi acum, e posibil sa tunzi si ce nu trebuie.
 

roxy

Member
intrebare intrebatoare :D : clematita mea de anul trecut s-a uscat (logic) dar nu am taiat-o. acum am vazut ca ii dau lastari noi de la baza, intrebarea mea e: pot sa tai partea uscata?. si mai am o nelamurire: in capatul lastarului uscat a crescut unul mic si verde. pot sa il tai sa il inradacinez? cate probleme am la ora asta! :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca un lastar ce pare uscat are mugure verde in varf ... inseamna ca el nu e uscat. Asta e capcana Clematitelor. Lasati-le in pace inca vreo luna. Abia atunci veti vedea ce e cu adevarat uscat.
 

roxy

Member
am inteles, sa traiti! o mai las dar lastarul verde din varf nu pot sa il inradacinez de acum?
 

Leanna

Member
Tufele de clematis sunt foarte dezordonate inca din toamna, as vrea sa le tund si am nevoie de sfaturi. Cum tundeti clematitele? :? Stiu ca daca sunt "curatate" fac flori mai mari si arata mai bine.
 

Leanna

Member
Multumesc Gabi. Chiar acum ma uit :|
Am clematita cataratoare alba de doua feluri,albastra,bordo,albastru batut. Infloresc mult din primavra pina toamna. :) Acusi le identific mai sigur de ce tip sunt. :)
 

sicamin

Member
Eu am avut toate clematitele in gradina si acum au dat lastari noi,chiar si boboci. Una care era foarte firava si ca sa nu o pierd am pus-o intr-un ghiveci si am pus ghiveciul in balcon.A dat mai multi lastari din pamant si acum are boboci. Anul trecut nu a apucat sa infloreasca dar cred ca este in doua culori. Celelalte au inflorit toate in gradina.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mn ... 6194990783
 

Yanquapin

Member
Am luat si eu o Clematis "Rosso", din Brico Pantelimon- pe cutie arata o floare frumoasa rosie. 40 lei :eek: !!!
Nu-mi vine sa cred ca am dat atat pe un firicel amarat, ca asa era, dar l-am intarit treptat la soare (sub acoperis de folie) si in 2 saptamani il voi lasa afara (noaptea il aduc in casa, au fost -4C acum vreo 3-4 zile!) fara protectie de soare.
Dupa asta, paza fata de caini! In toamna sper ca va fi deja puternica si voi avea si flori la anul.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus