Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Foarte frumoase !!
Nick...inca mai ai limba mielului inflorita??
Geo..ce perioada de inflorire are tricyrtisul ?
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboasa de gradina

Frumoase plantele din toamna gradinilor voastre;la mine a inceput sa infloreasca asterul pe langa trandafiri si buna seara-bunadimineata.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In principiu e inflirit deja de 2 saptamini.... si o sa mai dureze ince una... sint diferite faze de inflorire functie de cit e de matura planta si citi boboci are...
 

fixpix

Active Member
Acuma imi infloreste o mititica... toata vara a fost mititica, doar cateva frunzulite. Chiar miroase a ciocolata, dupa cum i-e si numele.

Berlandiera lyrata (chocolate daisy)

 

happy

Well-Known Member
Re: plante ierboasa de gradina

popescu gp a spus:
Asterul este foarte vizitat de albine dand mult polen si este foarte invaziv
Ori aveti stupi in curte?Eu am in gradina helianthus si filopia ,ambele sunt pline de albine(am 7 stupi :wink: )

Astazi am pozat zorele albe cat mana mea de mari la cineva din Amara! :eek: Trebuie sa iau seminte neaparat :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboasa de gradina

Happy sunt stupar de 33 de ani,dar stupii in tin in afara orasului;dar albinele vin din vecini care au cativa stupi.Nu stiu daca sunt iubitori de plante melifere,dar ma gandesc sa incep o pagina pe forum cu plante meliferedin Romania in principal si din alte colturi ale lumii in ordine alfabetica cu denumirea stiintifica si denumirile populare din datele cele am.Cu acesta ocazie cer si eu parerea forumistilor despre propunerea mea.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: plante ierboasa de gradina

Nu sint inca apicultor dar ma intereseaza foarte mult subiectul si doresc sa particip la el .

popescu gp a spus:
Happy sunt stupar de 33 de ani,dar stupii in tin in afara orasului;dar albinele vin din vecini care au cativa stupi.Nu stiu daca sunt iubitori de plante melifere,dar ma gandesc sa incep o pagina pe forum cu plante meliferedin Romania in principal si din alte colturi ale lumii in ordine alfabetica cu denumirea stiintifica si denumirile populare din datele cele am.Cu acesta ocazie cer si eu parerea forumistilor despre propunerea mea.
 

popescu gp

Well-Known Member
Geo multumesc pentru participare si astept si alte pareri pentru a nu incarca prea mult forumul daca nu sunt doritori;astept si alte pareri si sper sa realizam ceva interesant;ce este rau este ca nu am imagini cu plantele pe care vreau sa le prezint si ar fi de dorit daca forumistii ar putea adauga din colectiile lor si imagini elocvente despre aceste plante;ar fi ceva interesant dupa parerea mea.
 

MASCHA

Active Member
Am cautat un topic despre aster dar nu am gasit,asa ca intreb aici cum procedati cu asterul sa nu creasca inalt si sa ramana ca o bordura?M-am gandit sa-l tund si asta am facut in primavara si asta vara,dar tot a crescut inalt ,am cumparat de la Baumax ,am zis ca o fi alt soi,dar tot inalt este :(
 

Dea

Active Member
Eventual ii mai aplici o tundere la sfarsitul lunii mai.
Insa cei mai experimentati, pot veni cu o sugestie mult mai corecta.
 

miki70

Active Member
MASCHA a spus:
Am cautat un topic despre aster dar nu am gasit,asa ca intreb aici cum procedati cu asterul sa nu creasca inalt si sa ramana ca o bordura?M-am gandit sa-l tund si asta am facut in primavara si asta vara,dar tot a crescut inalt ,am cumparat de la Baumax ,am zis ca o fi alt soi,dar tot inalt este :(
Masha asterul e de talie mica si de talie mare. Tu poate ai de talie mare. Daca vrei de talie mica iti dau eu in primavara pentru ca am mult .
 

MASCHA

Active Member
M-am gandit eu ca trebuie sa fie vorba de soi,deaia am si cumparat de la Baumax am zis ca or avea soi pitic,dar cand si ala a crescut mare chiar nu mai stiam ce sa cred :x .
Mikishor la primavara te trag de maneca :wink:
 

miki70

Active Member
MASCHA a spus:
M-am gandit eu ca trebuie sa fie vorba de soi,deaia am si cumparat de la Baumax am zis ca or avea soi pitic,dar cand si ala a crescut mare chiar nu mai stiam ce sa cred :x .
Mikishor la primavara te trag de maneca :wink:
Sigur, sa nu uiti!!! S-a inmultit de nu mai fac fata :) Trebuie sa ma salvezi :rofl:

LE: Cred ca se poate pune si acum in tioamna dupa ce se trec florile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus