Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Akhalteke ai frumusti sa-ti traiasaca ,iar Geo gradina este destula ca suprafata deci a mai ramas pentru tine amenajarea cu gust pentru care te felicit
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
denumirea stiintifica e Euphorbia marginata...E frumoasa, am avut si eu intr-un an, pe urma n-am mai semanat dar la primavara iau iar seminte, daca gasesc
Claudia iti pastrez eu seminte daca vrei,mie imi plac tare mult si am cateva prin gradina!

Si acum brugmansia galbena,a doua putin diferita de prima de la Iudit!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy, multumesc, pastreaza atunci cateva seminte de euphorbia, daca nu gasesc o sa apelez la tine...daca gasesc in magazin ma gandesc ca n-are rost sa te pun sa faci drumuri la posta :oops:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poze de detaliu la delfinium si hibiscusi, plus Galtonia la al doilea rind de flori, ceva mai multe flori pe o clematita, prima floare de tuberoza,

Clematita, prima tuberoza & Galtonia & ceva flori de ochiul boului:



Hibiscusi:





Delfinium la a doua inflorire, poze de detaliu:




 

claude

Well-Known Member
Moderator
Popgeo, iar ma ia cu dureri de inima cand ma uit la delfinium-ul tau :eek: O sa ai ceva varietati de vanzare in toamna asta?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, eu am vazut in Italia, la munte, plantati delfinium in tufe mari...cand ma gandesc la delfinium deja vad tufele alea...e un spectacol extraordinar, te asigur. Dupa parerea mea, asa, unul singur, amarat, nu e cine stie ce priveliste, dar tufele alea cu diametrul de minim 50 cm sunt ceva ce merita sa vesi si...sa ai in gradina :) ...chiar daca te loveste la buzunar :evil:
 
D

dyayzh

Guest
Incepi cu 1-2 si ajungi in 2-3 ani la tufa mare si ramai si cu buzunarul mai plinut :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In toamna asta foarte probabil ca nu o sa am, sau o sa am un numar foarte mic. Seceta din vara asta i-a cam chinuit... asa ca le dau un an de refacere..
La anul insa probabil ca da..

claude a spus:
Popgeo, iar ma ia cu dureri de inima cand ma uit la delfinium-ul tau :eek: O sa ai ceva varietati de vanzare in toamna asta?
 

happy

Well-Known Member
Pune o poza cu "Sahara" din curtea ta :rofl: Toti bagam apa la greu,mai putin cei dse pe la munte unde mai ploua uneori! :D Eu am program:luni,miercuri si vineri la gradina sa ud plantele!
 

fixpix

Active Member
MDA... dar eu nu ud cu furtun etc.
ci cu ... stopitoarea. si apa scoasa din fantana... sa vezi ce muschi fac.
 

sorina

Active Member
fixpix a spus:
MDA... dar eu nu ud cu furtun etc.
ci cu ... stopitoarea. si apa scoasa din fantana... sa vezi ce muschi fac.
Caline , se pot vedea muschii ? :giggle: :giggle: :giggle: :giggle: :giggle: :giggle: :giggle: :fluierat: :fluierat: :fluierat: :fluierat: :fluierat:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Este mandevila ,dipladenia( are doua denumiri),numai ca nu este de gradina ci trebuie plantata in ghiveci caci altfel iarna nu rezista afara.
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru identificare :D :D :D

Daca o pun in ghiveci si o aduc in casa, o sa dorm la ... caini :rofl: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit: Hibiscusi, delfiniumi, tuberoze, tricyrtis, tagetes, galtonia, clematis,

Delfinium







Clematis & Trycirtis : Rebecca in plina inflorire secundara...


Hibiscusi:






Galtonia & Tuberoze: Galtonia la inflorire secundara...


Tagetes si ochiul boului:


 

happy

Well-Known Member
Geo cum ai facut sa-ti infloreasca tuberozele,eu am cateva si nici una nu a inflorit! :( Trebuiesc conditii speciale,apa multa? :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus