Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mascha, tu protejezi iarna ilex-ul?
Eu am unul ca al tau, plantat direct mare acum patru ani. Era absolut superb, o tufa foarte mare globulara si acum doi ani a degerat ingrozitor.
A mai rasarit dupa dar nu va mai fi niciodata o tufa la fel de mare si de frumoasa :(
 

MASCHA

Active Member
Al meu nu este chiar mare are cam 50cm inaltime,nu l-am protejat niciodata,de altfel am constatat ca multor plante, iarna,le este mai bine daca le astupa zapada direct fara a fi protejate cu paie,frunze etc.Asta iarna daca a fost zapada au stat bine toate plantele,cu o iarna inainte fiind uscata,a inghetat cytisusul,multe crizanteme,calele care ramasesera in pamant,mai multe....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ti-ai pregatit portia pentru 'pascut'? :rofl: Cam din topor gluma, nu te supara :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Eu nu am pus grau pentru ca nu am avut . Alte flori nu am ce sa pozaiesc, e pustiu :( Numai matze rele care scormonesc sa-si faca nevoile in gradina mea :x
Claude cred ca nu si-a dat seama ca e grau :)
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Nu ride soro.... :giggle: voi nu ati pus grau la incoltit?Nu mai sare nimeni cu poze? :(
Eu stiu ca de Sf. Andrei se pune grau la incoltit,nu asa pe nepusa masa :? :aoleu: Gabiuta ar trebui sa dai la miei sa manance,asa se face!De unde iei tu miei acum nici nu au fatat saracele oite! :rofl:
Am pus si eu la niste butasi de brugmansie sa se prinda mai repede!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki mai mult ca sigur nu si-a dat seama ce e cu "ciufulitul" :p iar eu nu ma supar pe oricine :wink:
De SinAndrei pusei Ionica dragule.
La miei?Habar nu am avut.... :gandit: pai un staul ,si inca ce staul !, :mrgreen: nu e departe de mine 8) ...stii tu.

Eu graul dupa zintii al fiecarui an nou il scot de pe farfurie si il asez frumusel in gradina chiar daca e zapada.Iar primavara il gasesc tot acolo ......cam mototolit ce-i drept


:D
 

miki70

Active Member
Gabiuta mie imi place ciufulitul tau dar as adauga niste conuri de brad, macese sau o jucarie mica , o oita ca tot zice Happy ca tb sa dai la miei, sau o ratusca, un iepuras ... E cam saracacios.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e de decor Miki.Graul asa cum e el simplu si curat se pune pe masa de Craciun si Anul Nou .Niciodata nu se impodobeste.Este daca vrei un simbol al anului ce va urma.
Daca ramane verde pina dupa Anul Nou e semn bun....el ca si alte multe obiceiuri din mosi stramosi vestesc oarecum parcursul unui an.Pentru asta se si pune la incoltit.
Eu l-am pus la plante ierboase fiindca e o...ierboasa chiar daca de camp :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Miki mai mult ca sigur nu si-a dat seama ce e cu "ciufulitul" :p iar eu nu ma supar pe oricine :wink:

:D
Ia nu mai vorbiti de parca n-as fi aici sa va aud :evil:

Am presupus ca-i grau, doar ca nu stiu de ce l-a semanat, la mine-n zona n-am auzit de traitia asta, poate-mi explicati si mie ce-i cu ea, de ce se pune grau la incoltit in decembrie :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai bine nu, de ce sa stiu dinainte ca anul urmator va fi sarac? Macar pot sa-mi fac iluzii pana atunci :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus