Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
Mersi, mersi.
Cred ca e clematis viticella 'purpurea plena elegans'. De fiecare data dau google ca pana la viticella mai tin minte, dupa... ioc. A fost tunsa aproape la 0 azi toamna. si acuma e pana in varfu prunului. La inceput nu mi-a placut, dar acuma zic si eu ca ii da alt aspect banalului prun.

Minunate flori aveti Happy si Victoria. Victoria, crinul ala alb cu picatele, e din cel care face bulbi mici pe tulpina in sus? Daca da, poate facem schimb. Eu am roz.


Delosperma cred ca e cooperi. Google da mai multe poze mov. Nu galben. Cred ca o am de anul trecut? Max 2 ani. A trecut bine peste gradina. Langa santul captusit pe interior cu pietroaie cred ca ii merge bine. Pamant sarac, cu mai multe pietricele si pietroaie prin el... cred ca e bun pentru cactusi/suculente. Acolo mi-am ingramadit "colectia".
 

melimeli

Active Member
de vreo 3 zile nu am mai intrat pe aici :eek: ce de frumuseti au mai aparut! :visator:
si la mine un duo super :)

si o poza mixta :rofl:
 

happy

Well-Known Member
alfa a spus:
Mie rozul acela mi se pare a fi The Fairy :idea:
Ai dreptate alfa,este the Fairy trandafirul .Nu stiam si l-am denumit dupa numele cumnatei mele de la care am luat butasii!Am mai aflat ceva azi :D
Meli,langa phlox este budleja sau salvie?
 

happy

Well-Known Member
Prima din randul 2 este o anomalie genetica a petalelor sau este o floare deosebita? :D
Am uitat ca mai am ceva flori noi...

 

carla

Active Member
Pe care eu il caut de vreo 2 ani de zile, de cand l-am vazut in revista Gradina mea de vis
Ia zi, de unde ai luat semintele? :)
 

nick1971

Active Member
carla a spus:
Pe care eu il caut de vreo 2 ani de zile, de cand l-am vazut in revista Gradina mea de vis
Ia zi, de unde ai luat semintele? :)
din Olanda, mi le-a adus cineva.
am gasit si denumirea soiului "Cosmos bipinnatus Seashells Red"
 

happy

Well-Known Member
nick1971 a spus:
happy a spus:
Prima din randul 2 este o anomalie genetica a petalelor sau este o floare deosebita? :D
nu este o anomalie, este un cosmos deosebit :p
Am crezut ca avem o cercetatoare printre noi care face experimente :rofl:
Pastreaza seminte Nico,in gradina am si eu cosmos obisnuit! :D Ai vazut ce ochi am pentru noutati? :wink:
Victoria multumesc pt. denumirea ruscutzei,nu stiam! :clap:
 

lelia

Well-Known Member
beginner gardener a spus:
Au inflorit si la mine cateva noi


si am si o necunoscuta daca poate cineva sa ma ajute sa ii dau un nume
Foarte frumoase si colorate ! ce harnice sunt ,,ochiul boului" si ,,tartacutele"!
Sa te bucuri de ele ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus