Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ionica iti dau o sugestie:pui un gard teapan si un afis pe poarta cu "Gradina Botanica a lui Ion" ,bagi o taxa de intrare modica si scoti un ban cinstit :rofl: ca la tine incepe sa se contureze deja un parc ....dendrologic :)
Spor la achizitii si gradinarit :D
 

victoria222

Active Member
Eu am azi de plantat 130 de buxusi. Am plantat si aseara 20 dar m-a ajuns intunericul si m-am oprit. Si mai am de mutat cateva plante si am terminat cu treaba pe anul asta. Gradina a fost sapata si arata, doar o ploaie lunga de toamna lipseste inainte sa vina frigul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, ce faci cu 130 de buxusi :hipnotizat: :eek: Ii pui pe post de gard viu? Spun o tampenie sau buxusul creste foarte incet, din cate imi amintesc? :? :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Creste al naibii de greu :( .M-am intrebat si eu si acelasi raspuns am gasit:un gard viu.Sa vedem ce spune ea :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai e si varianta sa-i aiba la o inaltime cat de cat, dar la cat e de scump sa-l cumperi...te costa o gramada de bani sa-l iei mare :| Da' degeaba dam noi in bobi aici sa ghicim ce face, cum zici tu, tot trebuie sa asteptam sa ne zica Victoria :D
 

victoria222

Active Member
Da, este voba de gard viu de buxus. Am cumparat si plantat 150 de bucati. Vreau sa-mi incadrez aleile din gradina. Eu sunt innebunita dupa gardul viu de buxus, mai ales cand e mentinut la inaltimea mainii, ca atunci cand te plimbi pe langa el sa poti sa-l atingi cu mana. Am gasit un pret extrem de bun pentru calitatea plantelor. 2 lei bucata pentru 20-30cm de foliaj. Iata cam ce a iesit:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/T ... directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/I ... directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/3 ... directlink

Si iata gardul meu in varsta de 2 ani cum arata:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/s ... directlink
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare nu va fi cam monoton? Si sa te uiti la ce-i in straturi peste garul de buxus... :? Zic si eu, daca n-ai fi pus roata pe langa straturi buxus, poate era mai placut sa ai langa alee si un gard viu format din trandafiri, exista trandafiri vechi de gradina cu foarte putini spini...si niste acoperitori de sol, eventual, ca sa ramana mai scunzi...
 

happy

Well-Known Member
Victoria sa stii ca iese o treaba frumoasa si aranjata.Imi place ca o sa fie verde si iarna si au dreptate fetele carcotase,buxus creste incet ceea ce este in avantajul gradinarului!Practic nu este un gard viu este un gard viu mai rarefiat :wink:
Eu azi am luat un baiat cu mine si am inceput sa aranjez inca vre-o 16mp .Trebuie sa care pietrisul(amestecat cu pamant prost) afara si apoi sa aduc o caruta cu mranita peste care voi adauga o caruta de pamant.
Ma extind si o sa pun si taxa la intrare vorba Gabiutei! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am pus gunoi de grajd proaspat la baza pomilor. Acum, cand intru in livada ma intampina un parfuuuum :mrgreen: :rofl:
 

miki70

Active Member
Vreau si eu bunatati din alea :) , cred ca ma injura vecinii daca vin cu o caruta de balega de vaca :rofl: Mi-a povestit o colega de servici ca odata cand se intorcea acasa a intampinat-o un miros oribil cum a dat coltul sa intre pe strada ei. A fost soc sa vada ca mirosul venea de la ea din curte :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Eu azi am pus gunoi de grajd proaspat la baza pomilor. Acum, cand intru in livada ma intampina un parfuuuum :mrgreen: :rofl:
Mai Claudia eu stiam ca se pune gunoi proaspat(ca...ca :wink: de vaca)cand se planteaza pomii si arbustii in goapa! :? Mranita este indicata acum pe pamant.Ori ai si o vacuta in gospodarie? :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mranita am pus si eu la trandafirii proaspat mutati dar am un vecin in spoatele casei (inginer horticol cu o livada de toata lauda) care de doua ori pe an pune "ingrasamint" de gaini .Trei zile stam toti pe o raza de citiva km :rofl: cu geamurile inchise.Aduce cantitati industriale cred :(

In privinta buxusului Victoriei ....de gustibus dar si eu personal as fi adepta aleilor colorate de trandafiri.Dar...ma rog este numai parerea mea proprie si personala.

Happy pentru ideea cu taxa de intrare te rog vreau cota parte
:rofl: :rofl: :rofl: si daca mai vrei iti mai dau idei :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, eu stiu ca se pune balegar toamna, dupa ce incep brumele, se lasa la suprafata, pentru ca inghetul de peste iarna il...nu stiu cum sa zic, macereaza si nu mai arde plantele. Primavara se sapa putin ca sa se amestece cu pamantul si sa-si indeplineasca rolul de ingrasare. Eu stiu ca e singura perioada cand se poate pune balegar proaspat. Mranita se poate pune in orice perioada a anului, daca are o vechime suficienta, de minim 2 ani
 

fisulix

Member
Gunoiul de grajd aplicat pe timp de iarna, neincorporat, isi pierde cea mai mare parte a azotului deoarece este uscat de vânt si prin ploi,zapezi, o parte din substante se spala în adâncime pe locul unde a fost depozitat în gramezi.
Substanţele nutritive din gunoiul de grajd devin accesibile plantelor numai pe măsură ce îngrăşământul se descompune si descompunerea gunoiului în sol se produce treptat şi mai puternic în timpul verii.
La pomi fertilizarea cu gunoi de grajd este indicata a se realiza in perioada de inflorire si rodire.
La fel si in cazul gunoiului de pasari, cel mai bine este sa se aplice primavara pentru diminuarea pierderilor.
Ca regula generala, ingrasamintele se administreaza cu putin inainte de consumul maxim si in zona de maxima densitate a radacinilor.
Oricum, nu aplicati gunoi de grajd anual. Doar o data la 3-4 ani.
Acuma, na...ceea ce am spus este "ca la carte" cum se zice. Cel mai comod este oricum toamna, insa e bine sa fie incorporat in sol. Acuma depinde si de vechimea plantatiei - o plantatie tanara are nevoie mai mare de azot, insa din anul 4-5 pomul o sa ceara mai mult fosfor pentru productie mai mare si potasiu pentru o calitate ridicata, deci o sa fie ok o administrare din toamna (cand se pierde mult azot).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: In zona mea asa pune lumea gunoiul la pomi :( Si ce trebuie sa fac, sa sap sa-l incorporez daca tot l-am pus? Sau am muncit degeaba ? :cry:
 

fisulix

Member
Nu e nici o nenorocire daca ai facut asa, numai ca nu folosesti la maxim gunoiul. Lumea face asa din comoditate insa daca vrei sa ai rezultate trebuie sa-l incorporezi odata cu sapatul/aratul de toamna. Nu stiu despre ce plantatie e vorba la tine, daca e mare sau mica, daca e inierbat sau nu, dar n-ai muncit degeaba. Poti sa-l imprastii cu o grebla si apoi sa-l incorporezi prin sapat.
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Happy, eu stiu ca se pune balegar toamna, dupa ce incep brumele, se lasa la suprafata, pentru ca inghetul de peste iarna il...nu stiu cum sa zic, macereaza si nu mai arde plantele. Primavara se sapa putin ca sa se amestece cu pamantul si sa-si indeplineasca rolul de ingrasare. Eu stiu ca e singura perioada cand se poate pune balegar proaspat. Mranita se poate pune in orice perioada a anului, daca are o vechime suficienta, de minim 2 ani
Vezi ca maine imi pune coletul la posta cu sorbus ,asa ca poti sapa inca 2 gropi,una pt. el si una pt. hortensie. :wink: Sa nu faci febra la muschi :rofl:
 
Sus