Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

happy

Well-Known Member
De fapt pt. limacsi este bun varul nestins :eek: Am si eu o gramada in gradina.Acum 2 zile am umblat la caminul de apa(unde este apometrul)erau plini peretii de scarbosi!Data viitoare o sa dau cu var nestins!Bun si site-ul cu bolile si daunatorii legumelor! :marfa:
 
in caminul de apa noi puneam var nestins pe o sita si multi carbuni arsi care ramaneau pe vatra dupa ardere.

tot acolo depozitam si radacinoasele.
conditia este sa nu patrunda apa accidental
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi m-am harnicit nevoie mare: am cumparat pamant, l-am carat sportiv in brate pana acasa si tocmai am plantat 6 hippeastrumi. Urra! Mi-a mai ramas ceva pamant asa ca maine-poimaine trec probabil la replantat gloxinii si la separat violete. Urati-mi spor ca e mult de lucru. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Am fost in acelasi gand :rofl: Azi am cumparat 20lde pamant de flori ,de maine pregatesc cateva caserole de germinari! :wink:
Astazi am gradinarit in sensul curat al cuvantului:am plantat catine pe care le-am primit de la cineva de pe forumul Apiardeal(daca am albine :D ) si am plantat un trandafir si crizantema (achizitii de la cumnata mea din Popesti cu ocazia Revelionului).Si daca soarele tot ardea(au fost 14grade)am taiat si la vie si pomi!
Deja acasa imi pregatesc sa modernizez sistemul de udare al gradinii cu sisteme de cuplare furtune fara coliere si alte minuni arhaice!Am prins deschis pe 31.12 2011 la Hornbach 1/2 ore si mi-am luat ce imi trebuie!
 

Edelweiss

Active Member
Nu stiu ce voi gradinari maine, cred ca voi poza. De gerul Bobotezii, plesnesc mugurii de salcie, gura leului are floare, imi ies brandusele si bulboasele de primavara :eek:f:
asa mi-am pierdut eu fritilariile in anii trecuti cand a venit iarna abia de martisor :eek:f:
In alti ani, ( '87) faceam baie la strand de 1 Martie
 

miki70

Active Member
Spor la treaba Cornelia.
Trebuie sa schimb si eu substratul la violete , vreau sa le pun pe WW dar inca nu am aflat cati cm de sforicica trebuie sa las in ghiveci. Am vazut un filmulet pe net cu sforicica pusa pe marginea ghiveciului pana sus iar substratul umezit inainte de plantare. Tu cum procedezi?
filmulet : http://www.youtube.com/watch?v=C8D82zC3CBw

Happy frumos Craciunelul, este al tau?
Ma gandesc si eu sa pun robinet afara sa nu ma mai chinui cu furtunul pe geam, vreau sa scot o teava pe sub cada si sa pun o cutie mare metalica prinsa de bloc in care sa fie robinetul dar sa pot pune si furtunul.
 

happy

Well-Known Member
miki70 a spus:
Happy frumos Craciunelul, este al tau?
Ma gandesc si eu sa pun robinet afara sa nu ma mai chinui cu furtunul pe geam, vreau sa scot o teava pe sub cada si sa pun o cutie mare metalica prinsa de bloc in care sa fie robinetul dar sa pot pune si furtunul.
Craciunelul sunt eu cand eram mic :rofl: Craciunita mea este la ASE anul 3 :wink:
Cu robinet scos afara nu merge,ingheata iarna.Sa mai ai un robinet in casa de unde sa inchizi ,da!Trebuie golita portiunea care sta afara! :D
 

miki70

Active Member
:eek: Nu cred ca esti tu :p
Sa-ti traiasca Craciunita studenta :wink:
Robinetul va fi in acea cutie/ dulapior de tabla si il voi inveli iarna sa nu inghete (poate izolez cutia). Voi pune un robinet si in casa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mamaaaaaaa..........ce vrednicie pe capul vostru :eek: Va doresc spor nemasurat in toate.
Si eu invelesc chiuveta din curte la care atasez furtunul.Este adevarat ca anul asta mai sa o folosesc iar acum in ianuarie dar .... :(
De neimaginat ce de anomalii ale vremii :cry:
 

belisima

Well-Known Member
eu tocmai am gasit un trandafir plin de bobocei :(
trebuie sa cumpar un sac de pamant,m-am lecuit sa mai pun in ghivece pamant de gradina ,se intareste ca o piatra :( in ultima zi a anului mi-am luat cateva plante de la baumax "green mix" :mrgreen: vreo 2 specii de ferica (neobisnuite,o sa pun poze ) si un palmier areca ,cred.cand vad soarele de afara imi vine sa ma apuc de semanat :roll:
 
Sus