Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

kerkyra

Well-Known Member
Claude, clematita mea Montana e mica-mica, de-abia am prins-o si am cam chinuit-o, acum incepuse sa-si dea drumul cat de cat cu lastari noi. Deci nu ar fi un efort prea mare sa-i pun un saculet in cap :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pune-i Kerkira, daca tot te-ai chinuit s-o prinzi si daca-i asa mica, macar sa apuci sa-i vezi florile :D
 

miki70

Active Member
Gabiuta mie Montana Rubens mi-a inghetat acum 2 ani toata, iarna trecuta am invelit-o si drept urmare anul asta am vazut flori de la ea. Unde nu am ajuns cu folia de protectie a inghetat. Acum o luna am mutat-o, am inconjurat cu ea o tufa mare de lamainta, in fiecare an voi inveli ac tufa pana acolo unde ajung.
Cealalta clematita a Corinei e plantata acum o luna de aceea zis sa-i protejeze baza putin.
Hortensiile macrophylla fac flori pe tijele anului anterior daca nu le ingheata mugurii, mie mi-au inghetat si drept urmare pa-pa flori. Tufele mari verzi fara flori nu-mi plac, le mai dau o sansa anul care vine daca nu le marit :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga de ea......... :rofl:

Na ca scrisesem mai mult :( .....
Eu Montana am avut Miki (am dat-o intre timp) dar poate fiindca era mare nu am patit nimic cu ea niciodata cit a stat la mine.
In privinta hortensiilor cu nici una din cele pe care le am (macro e chiar batrina) nu am patit niciodata vreun inghet de iarna.Este adevarat ca am asteptat cam doi-trei ani pina au inflorit dar acum fac flori non stop.
Poate orientarea,poate curentii de aer,poate expunerea si cine stie cite motive or mai fi :?
 

taia

Active Member
Azi am bagat ultimile jardiniere la culcus.A venit frigul si inca mai am bulbi de plantat ! :eek: Doamne,cati au fost !Pe langa ce aveam am mai si cumparat,ca nu ma pot abtine.Cand vad in fata ochilor bulbi de lalele,ma apuca tremuriciul,si pana nu pun in cos cate ceva,nu mi-s sanatoasa.Barbatu-meu m-a amenintat ca nu-mi mai da drumul in magazine de flori. :rofl: :rofl: Nu de alta ,dar m-am cocosat sapand, de umblu si prin casa cu nasul la genunchi. :rofl: Zilele urmatoare va fi cam frigut,dar pe marti,miercuri parca se mai incalzeste putin,si mai bag o tura.Dupa aceea....destrabalare totala pana la primavara,doar atat mi-e teama :sa nu ma anchilozez de nefacut nimic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am dat cu piatra vanata trandafirii si tufele de zmeura, cu ocazia asta am terminat cu dezinfectatul de toamna. De asemenea, am golit si pregatit pentru iarna pompa de irigat, oricum nu mai foloseste ca la frigul care e s-au format dopuri de gheata
 

miki70

Active Member
Astazi am umplut saci de rafie cu frunze pe care i-am pus pe langa smochin. Inca nu-l imbracai de tot ca ma apuca noaptea. Mai imbracai 2 hortensii iar maine trebuie sa termin cu infofolitul pentru ca mai am crocusi si zambile de plantat.
 

Blitz

Active Member
Azi NU AM FACUT NIMIC, si ieri am facut o curatenie mai "serioasa" la catei :D

Si tot azi am dat "iesplicatii" referitoare la cactushi :rofl: :D :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Claude de unde se cumpara piatra vanata? :oops: Ai dat cu piatra simpla? Cum ai preparat-o?
de la fitofarmacie, de unde cumperi toate chimicalele de stropit. Da, simpla, nu zeama bordeleza, eu am facut concentratie de 2%, deci 200 gr la 10 l de apa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu placere, Miki. Uitam ceva: tratamentul se face prin imbaiere, deci stropesti cu simt de raspundere, sa curga zeama...
 

miki70

Active Member
Claude multumesc pentru sfaturi, inca nu am cumparat piatra vanata dar o sa iau mai multa pentru ca am citit ca e buna si presarata pe pamant impotriva melcilor. E scumpa ?

Azi am plantat crocusi , zambile , muscari mix si narcise . Mi-a mai ramas o plasuta cu bulbi de anul trecut , nu mai stiu prin ce groapa sa-i arunc . :nu-mi_place:
 

geodezia

Well-Known Member
gradinarit

Am constat intr-un buduroiin care am un hibi rosu simplu mare si batrin ca o zambila scoate capatina din pamint asa ca am luat caldarea si harst am turnat in buduroi inca o caldare cu pamint spre completare .. dupa care am repetat operatiunea si la un palmier mai mic asa de 6 ani ca si la dinsul se descompletase buduroiul .. lucrari de interior mut la hibi prin casa cit mai aproape de calorifere ca am constat ca se supara daca nu au caldurica
 

anknic

Active Member
azi tb sa pun usturoiul ca mi-a incoltit in frigider...

voiam de ieri sa il pun, dar am avut grija sa iau bulbii de flori la mine si sa uit usturoiul.

stiu ca-s in urma, dar pe terenul ala si-a facut tata eoliana si deabia acum a terminat cu batatorit pamantul...
 

geodezia

Well-Known Member
gradinarit

o sa ai mult de munca .spor ca eu nnu cred ca mai termin pina diseara ca mereu appare cite cevaaaaaaaaaaaaaaaaa :eek: :)
 

Blitz

Active Member
Spor la treaba!

Eu am "gradinarit" azi un brad la ghiveci de la Baumax (abies Nordmann), am hotarat sa schimb tactica cu bradul- il pastrez in curte, la ghiveci, cat se poate (sper ca vreo 2-3 ani), apoi il "mutam"pe Semenic si iau altul :D

Macar stiu ca nu am mutilat sau ucis un arbore :D
 

anknic

Active Member
a fost usor de pus usturoiul, soare, da' frig tare!

mi-am inchipuit ca va fi greu la cazma dat fiind ca pamantul a fost batatorit bine (sapat groapa, turnat beton) si n-a mai plouat bine de ceva vreme...dar a mai burnitat cate putin si am cazmaluit relativ usor, nici n-am cerut motosapa dupa cazma ca a mers usor la maruntit cu sapa. se pare ca totusi pamantul nu era asa uscat ca burnitele alea au facut ceva...am avut si cazma profi: mi-a luat una sotul ascutita in varf, taie pamantul super bine!

gata, am terminat in gradina, am plantat tot, am musuroit, am pus frunze uscate peste cate ceva, am invelit ce era de invelit! astept primavaraaaaaa!
 
Sus