Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
mikishor a spus:
Gabiuta a scris ca vrea sa le scoata nu sa le bage :)
Da mai Miki.Mai am de scos din gradina citeva plante sa le pun in ghivece si sa le bag la adapost .
De bagat in casa .....nuu...inca nu muscatele,leandrii si cameliile....
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
mikishor a spus:
Gabiuta a scris ca vrea sa le scoata nu sa le bage :)
Da mai Miki.Mai am de scos din gradina citeva plante sa le pun in ghivece si sa le bag la adapost .
De bagat in casa .....nuu...inca nu muscatele,leandrii si cameliile....
:rofl: Eu am inteles ca vrei sa scoti din casa afara nu sa scoti din pamant :)
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta ,nu ai incercat sa lasi camelia afara si sa o protejezi.Eu asa am sa fac! :wink: Si am sa las si o margareta africana tot afara cu protectia de rigoare.
Ieri de sf. Dumitru am gasit un boschetar si mi-a sapat la cazma toata gradina de legume.Car ghivece in continuu de la gradina la apartament si nu le mai termin :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' cine te pune sa tii atatea plante de-astea sensibiloase? Redu numarul si orienteaza-te pe astea ce rezista la noi, ca-s destule :D Asa am facut si eu, ca-i lunga calea pana la etajul 4, fara lift :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Gabiuta ,nu ai incercat sa lasi camelia afara si sa o protejezi.Eu asa am sa fac! :wink: Si am sa las si o margareta africana tot afara cu protectia de rigoare.
Nu draga ....nu am incercat si nici nu o voi face din enshpe mii de motive .Iar de carat la ghivece :? am facut asta ani in sir.GATA! Am exact cit am nevoie sa imi bucure ochii si sufletul si mai ales ghivece mici.
Iar de protejat deja am patru plante de invelit....Imi simplific viata cit pot .Nu inteleg de ce sa mi-o complic :gandit:
Nu te invidiez de loc.Ba as zice dimpotriva.Insa te inteleg:la tine e efervescenta tineretii :giggle: :giggle: :giggle:
 

Blitz

Active Member
Gradina am "culcat-o" aproximativ, nu prea mai am multe de facut (un pic de tuns de tradafiri si musuroit), dar azi am primit cactusi de la Gino (comandat 3, primit 9 :eek: :eek: :eek: :D :D :D ) si i-am pus si am mai facut oarece loc in "sera"(fosta camera a bunicii mele, in care de obicei puneam Bradul de Craciun- acum nu stiu cum voi face curat :rofl: :rofl: :rofl: ).
 

carmenushka

Active Member
Azi am ajuns si eu la gradina, am facut curatenie, am strans frunzele, am adunat toate uscaciunile, am mai plantat un cais venit de la Atlasplant si am stabilit pozitia dalelor care vor forma aleea de "pasi japonezi" intre locul viitoarei pergole si locul viitorului foisor
Maine scot rizomii de canna si plantez cei peste 100 de bulbi de lalele zambile si narcise :) plus trandafirii nou achizitionati, de-a lungul aleii
Am treaba nu gluma :)
 

miki70

Active Member
Azi am scos rizomii de canna , 4 lazi maaaari . Ma doare spatele de cat muncii la ele. Scosul lor nu-i asa de greu dar trebuie sa ai grija cu etichetarea, aranjarea in lazi... Le pusai in pungi de plastic dupa ce scrisai pe fiecare ce este apoi pusai pamant peste ei. Pungile le voi lasa desfacute si le voi controla odata pe luna. Cand vad ca s-a uscat foarte rau pamantul pulverizez cu apa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, eu am pus rizomii in beci, intr-o galeata si am pus peste ei nisip. Pivnita fiind umeda peste iarna vor fi in regula oare? Nisipul pe care l-am pus e uscat, ar trebui sa-l pulverizez putin, sa fie f. putin umed?
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Miki, eu am pus rizomii in beci, intr-o galeata si am pus peste ei nisip. Pivnita fiind umeda peste iarna vor fi in regula oare? Nisipul pe care l-am pus e uscat, ar trebui sa-l pulverizez putin, sa fie f. putin umed?
In beci e racoare, nu cred ca mai e nevoie sa pulverizezi nisipul. Verifica rizomii prin ian-febr 2012.
Eu tin lazile intr-un spatiu de sub casa scarii unde e mai cald si umiditate foarte scazuta. Am pus pamant pentru ca ii voi planta gata incoltiti la sfarsitul lui mai, incepand cu aprilie voi pulveriza mai des.
 

happy

Well-Known Member
Carmen,pai japonez ,ce mai este si asta? :? I-ai golit magazia lui Marian de la AtlasPlants :rofl: Iti recomand sa-i plantezi in ladite de plastic,eu asa le-am facut!
Azi am scos si eu canna galbena si portocalie,cele rosii le-am lasta in pamant,ma enerveaza.Am scos si bulbii de gladiole corai pe cei albi la fel le-am lasat in pamant!Toti bulbii i-am dus la subsolul blocului,stau excelent fara nisip,au destula umezeala! :wink:
De trei zile cand trec la Amara opresc si iau mranita de la un depozit de gunoi a unei ferme de vaci.O sa fac un pamant extra,am pus mranita la fiecare pom si arbust. :D Plus solarul este ful.
 

carmenushka

Active Member
happy a spus:
Carmen,pai japonez ,ce mai este si asta? :? I-ai golit magazia lui Marian de la AtlasPlants :rofl: Iti recomand sa-i plantezi in ladite de plastic,eu asa le-am facut!
Azi am scos si eu canna galbena si portocalie,cele rosii le-am lasta in pamant,ma enerveaza.Am scos si bulbii de gladiole corai pe cei albi la fel le-am lasat in pamant!Toti bulbii i-am dus la subsolul blocului,stau excelent fara nisip,au destula umezeala! :wink:
De trei zile cand trec la Amara opresc si iau mranita de la un depozit de gunoi a unei ferme de vaci.O sa fac un pamant extra,am pus mranita la fiecare pom si arbust. :D Plus solarul este ful.
Din graba a iesit pai, era vorba de "pasi japonezi" adica dale neregulate asezate exact acolo unde pasesti si atat, o serpuire cat mai naturala prin gradinuta care sa-mi permita sa ajung la toate florile plantate in spatiul dedicat lor. si nu-s toti bulbii luati de la Atlasplant, doar o parte
Multumesc de ideea cu laditele dar n-am atatea :) eu pun in ladite doar bulbii ce trebuie scosi peste iarna, gladiole, frezii etc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am gradinarit azi. Am scos canna si ce dalii mai ramasesera si am pus ultimii bulbi (asta daca nu mai imi sare in ochi ceva prin Baumax) de ghiocei, zambile, anemone, muscari alb si allium.
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
happy a spus:
Carmen,pai japonez ,ce mai este si asta?
Ha ha ha ! repede sa stii si tu ! vrei sa nu-ti scape nimic ! ce aglomeratie o fi la tine in gradina....... Pai japonez nu aveai :tavalit:
Da pai coreean imi lipsea si ...cornus kousa si chitalpa :wink: .Am un loc privilegiat pt. el,in mijloc de codru des :rofl:
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Da pai coreean imi lipsea si ...cornus kousa si chitalpa :wink: .Am un loc privilegiat pt. el,in mijloc de codru des :rofl:
Kousa ti-am promis deja, sa inteleg ca vrei si Chitalpa ?
Dar Chilopsis nu-ti place ?
 

happy

Well-Known Member
Mi-ar place si chilopsis dar trebuie bagat in casa iarna :( Ai si asa ceva? :eek:
Si sa stii ca ai drptate cu gradina.In fiecare zi ma cert cu sotia pe teren din gradina:ea vrea pt. legume eu pt. balariile mele :rofl: Nu cedez niciun mp! :wink:
 
Sus