Ce clematite ne dorim?

belisima

Well-Known Member
Caramell a spus:
Multiblue o gasesti in Bricostore in oferta actuala, 15 lei
:rofl: pai si pe jackmanii tot de acolo o am,adica trebuia sa fie multiblue...o am de vreo 3 ani...dar,saraca,n-a avut noroc,cred ca are pamantul pros,e deasade jos,dar in sus...e cam pricajita
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Sa stii ca ai dreptate. Cu multiblue din Brico am patit-o si eu daca imi aduc bine aminte. Acum vreo 3 ani.

Eu majoritatea clematitelor le am de acolo. Exceptand acea multiblue (care s-a dovedit a fi Ville de Lyon + Nelly Moser :) in acelasi ghiveci) restul au iesit cum trebuie.
 

belisima

Well-Known Member
Caramell a spus:
:rofl: Sa stii ca ai dreptate. Cu multiblue din Brico am patit-o si eu daca imi aduc bine aminte. Acum vreo 3 ani.

Eu majoritatea clematitelor le am de acolo. Exceptand acea multiblue (care s-a dovedit a fi Ville de Lyon + Nelly Moser :) in acelasi ghiveci) restul au iesit cum trebuie.
caramell,ai drum mai des prin brico?? :oops:
 

R@MONA

Active Member
Ca tot intram in repaus........am zis sa aduc topicul la suprafata, sa nu ne anchilozeze degetelele in iarna aceasta! :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine mai atunci mai zbier o data vreau Romantikaaaaaaaaa :rofl: si, mai nou, pe Josephine :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lasa-ma-n pace Ramona, nu ma chinui ca inca mai am de sapat gropi, cand termin cu ele ma apuc iar de facut liste :rofl:
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Bine mai atunci mai zbier o data vreau Romantikaaaaaaaaa :rofl: si, mai nou, pe Josephine :)
Tu, Claude, atata ai plans dupa Romantika asta ca acu' ma apuca disperarea si pe mine; nu stiu daca pot supravietui iernii fara ea :rofl: of, dar nu vine primavara?? :) sa vezi ce de clematite imi iau :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cum sa nu plang dupa ea, ca e asa frustrant cand comanzi una si primesti altceva si daca a mai fost si Caramell care toata vara mi-a bagat-o in ochi iti dai seama ca am dezvoltat o obsesie :rofl:

Si am mai adaugat o dorinta la lista, Clematis terniflora :rofl:
 

taia

Active Member
Claude,cu Terniflora trebuie sa ai grija mare,ca este ingrozitor de invaziva.Si eu am vrut sa mi-o comand,dar am renuntat,citind despre aceasta mare problema : invadeaza si distruge tot in jurul ei,pe o suprafata mare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Taia, multumesc pentru avertizare, dar am un gard liber lung de vreo 20 m, deci va putea sa il invadeze pe tot, daca o sa vrea :rofl: Si cred ca mai iau una, tot uriasa, de grupa A de taiere, ca sa ii tina comapnie :)
 

taia

Active Member
Si eu tot pentru un gard de vreo 25 m am vrut sa o iau,dar vreau mai multe soiuri,si le-ar fi acoperit cu totul.Initial am vrut sa seman zorele la baza gardului,dupa aceea mi-a sclipit mintea,ca ar fi mai bine si mai frumos, clematite.Barbatul meu ,cand i-am dezvaluit gandurile mele sugubete, a zis : Aia da ! De ce sa pui ceva ce nu te costa nimic ( am seminte de zorele....),cand mai bine ma gubilesti de cateva mii de lei. :rofl: :rofl: :rofl: Norocu' meu ca l-am facut sa se indragosteasca de gradina si de flori, ca altul m-ar fi trimis de acasa,de mult. ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Ce simpatic sotul tau! Chestia nasoala cu zorelele e ca te apuca disperarea cand trebuie, toamna sau primavara, sa cureti de pe gard vrejurile uscate, te asigur eu, din proprie ecperienta, ca e o oparatiune care te face sa-ti smulgi parul din cap :evil:
Asa ca mai bine te orientezi la niste clematite de grupa 1 sau 2, care nu necesita taieri ;-)
 

taia

Active Member
Stii care-i "spilul" cu zorelele ( am si eu de 4 ani pe un gard )? Nu cureti tu vrejurile,il pui pe el sa faca treaba asta,si nu ai bataie de cap. :rofl: :rofl: .Problema este ca le cad capsulele cu seminte,si anul acesta mai ales ,am tot smuls de prin gradina zorele rasarite te miri pe unde.Insa acum am fost mai desteapta,si dupa ce a curatat tot,l-am pus sa traga cu aspiratorul de frunze,ce a picat pe jos.Sper ca la primavara nu mai am atatea probleme, ca si astea se intind ca "boala rea".
 

Roxana Peled

Active Member
Oho...eu m-am chinuit 3 ani la rand sa scap de zorelele din curte si pana si anul asta mai iesea cate una de printr-o crapatura :x . Singura zorea care imi place este aceea cu flori mari si bleu, am vazut un gard plin langa mama si am rugat-o pe ea sa urmareasca cand i se coc semintele. S-a tot uitat saraca mama si mi-a spus ca in final planta s-a uscat dar nu avea nici o capsula cu seminte :nu stiu:

La clematite dorite lista-i lungaaaa ... spatiu-i putin ... dar se mai gaseste pentru niste frumuseti deosebite :D
Mi-ar placea Patricia Ann Fretwell Pafar
http://www.google.com/search?q=clematis ... 27&bih=800

Josephine si Sieboldii ca si voi :visator:
si sper sa se prinda si sa-mi infloreasca Ducesa de Edinburg la anul pentru ca mi se pare o clematita de exceptie!

Din ce am citit mai sus Pixie :D am. Am cumparat-o full de flori in primavara de la Romstal Garden si nici nu a fost scumpa. E foarte draguta si e si parfumata, o tin la ghiveci si e inca afara pentru ca cica ar rezista pana la -5 grade. Plus se pare ca ii place o mica pauza la racoare deci m-am gandit sa i-o ofer :)
 

Roxana Peled

Active Member
Mie mi-e greu sa-mi imaginez ca rezista la un -15, mai ales ca e vesnic verde si nu-mi da senzatia ca ar fi o planta foarte solida. O voi lasa insa afara atat cat se va putea.
 
Sus