Ce clematite ne dorim?

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Visam la clematite rosii si trandafiri albastri... Ne dorim intotdeauna ceea ce nu avem, uitand uneori sa apreciem ceea ce avem. Ne dorim orhidee si plante tropicale in gradina, la fel de mult cum gradinarii din tarile tropicale isi doresc... trandafiri. :D

Si totusi, nu putem sa nu visam. Daca nu ne-am mai dori nimic, viata nu ar avea acelasi farmec. Asadar, la ce clematite visati? :)

Sa incepem aici o lista de dorinte. Ar fi util sa postam si cateva poze si o scurta descriere a plantei, ca sa intelegem de ce ne-a furat inima :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu imi doresc o clematita cartmanii Joe.

Este o clematita micuta, cu frunze fine, permanent verzi, potrivita pentru ghiveci, unde poate creste pana la 1m. Nu se catara singura si nici nu se tunde, facand parte din grupa 1.
Florile sunt micute de 2-5cm si cresc grupate in panicule. Are o inflorire foarte abundenta in aprilie, florile ramanand semi-deschise cateva saptamani, ca niste clopotei. Apoi se deschid complet.
Initial, fiind atat de delicata, s-a crezut despre ea ca nu rezista iarna in gradinile din Europa de Nord sau alte regiuni mai reci. Totusi, in ciuda faptului ca nu a fost supusa unor teste adecvate, pare sa reziste si in gradina in iernile moderate, ajutata de o protectie adecvata. Plantata in gradina, poate atinge 2m.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ma bucur. :rofl:
Cine stie, poate la anul facem o comanda la Taylors ;-)
 

taia

Active Member


Freda si Napaulensis sunt din grupa A.
Diamantina - grupa B
Avant Garde si Golden Tiara - grupa C
Mai sunt si altele, dar acestea m-au topit !
 

bradut

Well-Known Member
Superbe clematitele astea cartmanii, dar sensibilitatea la ger, chiar este o problema. :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e o problema. Eu mi-o doresc pe Joe pt ghiveci... deocamdata :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Taia, diamanthina e si pe lista mea de dorinte, impreuna cu Josephine :D. Am vazut-o anul trecut inflorita in magazin. Este o frumusete, cu greu iti mai poti lua gandul de la ea.

Avant Garde are flori foarte micute. Cei care au cumparat-o erau putin dezamagiti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da? E super atunci. Poate ai ocazia la anul sa o fotografiezi...
Am tot cautat pe net poze cu ea inflorita si nu am gasit cine stie ce.
 
Sus