Ce clematite ne dorim?

elipopa

Active Member
eu as vrea o clematita care sa mearga in ghiveci , sa ramana acolo peste iarna!
Care se incadreaza?
Multumesc anticipat pentru informare....
 

miki70

Active Member
Ghiveciul tb sa fie de piatra sau ceramica altfel le ingheata radacinile. Piilu e o clematita de ghiveci deoarece e de talie mica.
 

clematite

Well-Known Member
elipopa a spus:
eu as vrea o clematita care sa mearga in ghiveci , sa ramana acolo peste iarna!
Care se incadreaza?
Multumesc anticipat pentru informare....
Cateva exemple de clematite si pentru ghiveci, din recomandarea producatorului:
Piilu, Royalty, Rhapsody, Louise Rowe, Marmori, Clematis florida, Florida-Alba Plena, Clematis florida – sieboldiana, Ballet Skirt, Ashva, Multi Blue, Mrs N. Thompson, Niobe, Guernsey Cream, Beauty of Worcester, Blue Light, Hisa, Nina, Kakio (PINK CHAMPAGNE), The President, Burma Star, Tentel, Minuet, Venosa Violacea, Hakuookan, Capitaine Thuilleaux, Snow Queen, Rouge Cardinal, Pink Fantasy, Barbara Dibley, Betty Risdon, Lech Wałęsa, Warszawska Nike, Kardynał Wyszyński
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu ce experienta au fetele cu clematitele lasate afara in ghivece, eu nu am. Imi amintesc doar ca acum cativa ani o prietena imi spunea ca a pierdut toate clematitele platate in ghivece si lasate peste iarna afara. Nu stiu cat de mari erau ghivecele si nici din ce material erau facute.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
clematite a spus:
Cateva exemple de clematite si pentru ghiveci, din recomandarea producatorului:
Piilu, Royalty, Rhapsody, Louise Rowe, Marmori, Clematis florida, Florida-Alba Plena, Clematis florida – sieboldiana, Ballet Skirt, Ashva, Multi Blue, Mrs N. Thompson, Niobe, Guernsey Cream, Beauty of Worcester, Blue Light, Hisa, Nina, Kakio (PINK CHAMPAGNE), The President, Burma Star, Tentel, Minuet, Venosa Violacea, Hakuookan, Capitaine Thuilleaux, Snow Queen, Rouge Cardinal, Pink Fantasy, Barbara Dibley, Betty Risdon, Lech Wałęsa, Warszawska Nike, Kardynał Wyszyński
As evita sa pun in ghiveci pe Warszawska Nike, se face destul de mare. Iar clematitele florida cu siguranta nu vor rezista in ghivece lasate afara.
 

alfa

Active Member
La mine au trecut foarte bine iarna 2 bucati, dar ingropate in pamant. Sunt si acum in ghiveciul original de la Westphal ca nu am apucat sa le mut la loc definitiv. Au trecut foarte bine iarna si sunt pline de lastari noi.
Ma gandesc ca pentru cine are un petic de gradina, este o alternativa sa ingroape ghiveciul provizoriu.
 

miki70

Active Member
Eu am tinut 2 ani 2 clematite ingropate in galeti mari de lavabil carora le=am facut gauri multe iar sub galeti am pus un strat de pietris. Cand m=am hotarat sa le pun in locul destinat lor abia le=am scos, a trebuit sa tai galetile. Ele isi dezvolta f mult radacinile si pana la urma se sufoca. Nu stiu dc accepta ca in fiecare an sa li se ajusteze radacinile. Clematitele care le=am tinut in vase ingropate sunt Miss Bateman si Multi Blue
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat 3 clematite,azi toamna ,de la Maria,care le-am pus in ghivece de plastic si le-am lasat afara.Peste ghivece am pus frunze uscate ce le-am adunat din gradina.Nu am protejat cu nimic altceva ghivecele si nu au absolut nimic.Adevarul e ca nu a fost nici iarna grea.
 

dana

Member
mi-am dorit foarte mult clematite parfumate si ptr.ca nu am reusit sa iau de undeva strict ce imi doream,am fost la Brico si am luat Montana Rubens/19 lei,Fragrant Spring/19 lei si un Polish Spirit/25 lei.

asa ca tot m-am ales cu ceva
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt de vis! Cand se vor deschide toti boboceii aceia, vor fi o feerie! :D
Eu am acum doua Armandii, ma limitez momentan la ele.
 

liliann

Member
:? Ce sa imi cumpar? Andromeda sau Utopia? care este mai putin pretentioasa, mai infloritoare, mai rezistenta la ger, mai spectaculoasa? Voi pe care mi=o recomandati?
 

geodezia

Well-Known Member
asa este cu m zice Caramel Utopia pentru mine Andromeda a fost o mare deziluzie ..poate anu asta isi va arata acea floare dubla
 

liliann

Member
Aha, Utopia ziceti voi....
Stau cu cosul de la clematite.ro incarcat cu tot felu' si tot tai pentru a ajunge la o suma mai normala :barfa:
Deci o sa raman doar cu Utopia, Multumesc pt sfat :*
 
Sus