Ce clematite ne dorim?

anasstasia

Active Member
Ce clematite ne dorim? Deocamdata doresc cu flori mari toate culorile mai putin mov-albastru. Pina la urma clematita sa fie, ca eu o accept :)
 

R@MONA

Active Member
Offffffff.......grea intrebare.....

-Clematis florida Alba Plena:


- Clematis Josephine:


Clematis Florida Siebodii:


Clematis Crystal Fountain:


Clematis Diamantina:


Clematis Empress:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi placea acea Josephine, cred ca-i tare interesanta! Pe Crystal Fountain am tot avut-o pe liste, dar inca nu i-a venit nici ei randul :)
 

nick1971

Active Member
Aoleu, Ramona... n-ai vise rele :rofl:
de cand s-a facut sectiunea asta dedicata lor m-a apucat dorul de vara :)
 

anasstasia

Active Member
Nu-mi bat capul, mai ales ca in ghiveci nu se dezvolta asa cum s-ar dezvolta in pamint. In schimb alba plena chiar imi place.
 

taia

Active Member
anasstasia a spus:
Eu pe sieboldi nu o mai vreeau pentru ca este sensibiloasa si nu rezista peste iarna afara.
Rezista,daca o protejezi.A mea a trecut cu bine iarna trecuta.E plantata langa un zid si am protejat-o cu frunze si crengi de brad.
 

bradut

Well-Known Member
Da, grea iarna. Abia astept sa vina primavara, sa vad ce si cum. Si-a am facut de cap gerul, pe la noi. Miercurea Ciuc a fost parfum, din punctul asta de vedere, spre deosebire de cea fost pe aici. N-avem viscol, dar ger... cat cuprinde. :|
 

bradut

Well-Known Member
Urmatoarele pe lista mea sunt cele din Grupa viticella. Nu m-am hotarat exact la ceva anume, dar stiu ca sunt harnice la inflorit si rezistente la boli. Anul trecut am vazut la Bricostore, Polish Spirit, dar nu am bagat-o prea mult in seama. Aveam alte gusturi. Intre timp lucrurile s-au mai schimbat.
 
Sus