Camellia de gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unde le-ai pus si cum?Adica le-ai pus direct in gradina sau le-ai transferat in gradina?Le-ai lasat vreodata peste iarna afara?Ai incercat cu vreuna sau sunt toate pui de anul asta?
Ia uite ce de ai de raspuns :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint germinate in ghiveci... anul asta, vre-o 20 .
4 sint transferate in gradina, nu au trecut inca prima iarna.

Gabiuta a spus:
Unde le-ai pus si cum?Adica le-ai pus direct in gradina sau le-ai transferat in gradina?Le-ai lasat vreodata peste iarna afara?Ai incercat cu vreuna sau sunt toate pui de anul asta?
Ia uite ce de ai de raspuns :)
 

michaela

Active Member
popgeo a spus:
Sint germinate in ghiveci... anul asta, vre-o 20 .
4 sint transferate in gradina, nu au trecut inca prima iarna.

Gabiuta a spus:
Unde le-ai pus si cum?Adica le-ai pus direct in gradina sau le-ai transferat in gradina?Le-ai lasat vreodata peste iarna afara?Ai incercat cu vreuna sau sunt toate pui de anul asta?
Ia uite ce de ai de raspuns :)
Incearca doar cu o parte, la mine a degerat oleifera planta de 50 cm cu tulpina mai groasa decat un creion :( (si eu citisem ca e una dintre cele mai rezistente, dar la mine a degerat frumos :x
 

fixpix

Active Member
Se mai citeste topicul asta? Sau este unul mai nou?

Oricum... am fost la obi aici in oradea si am primit cadou (nu de la magazin, of course) o camellia japonica bush T17 (atata aparea pe eticheta... nici poza, nici nimic)... asa ca! intrebarea mea este: poate ea fi plantata in gradina? la umbra? langa casa vecinilor? (candva mai incolo, la primavara, ca acuma e inghiveci pe balcon inchis si neincalzit!)...

De unde sa am io habar daca e rezistenta sau nu?

E destul de maricica si era si "redusa" la 29,90 parca.
 

michaela

Active Member
Mai citim-cand se scrie :rofl:
Pai poti incerca Calin.... mai ales ca pretul este rezonabil, eventual la anul sa o protejezi de geruri puternice.
 

bebe Iris

Active Member

bebe Iris

Active Member
mymo a spus:
Super bebelu :D are ceva muguri de boboci?
Nu cred, oricum are ceva muguri, dar cum nu am mai avut camelii pana acum, nu stiu sa-i recunosc :oops: ; banuiesc oricum ca sunt muguri de frunze ca sunt in varf...doar ca sunt cam indesati, deci s-ar putea sa fie de flori :?
 

mymo

Active Member
Poate e prea pustoaica ca sa infloreasca anul asta :)
Lasa ca si aia de frunze sunt foarte buni :D daca a trecut de frigul asta inseamna ca-i place viata la tine :clap:
 

bebe Iris

Active Member
mymo a spus:
Poate e prea pustoaica ca sa infloreasca anul asta :)
Lasa ca si aia de frunze sunt foarte buni :D daca a trecut de frigul asta inseamna ca-i place viata la tine :clap:
Inca nu zic "hop" pana n-am sarit gardul, dar sper sa fie ok :D
Multumesc Mymo!
 

marirogo

Active Member
Vesti bune, Bebe ! Oricum, mai frig decat a fost pana acum, n-o sa mai fie, asa ca gradina ta e propice cresterii cameliilor de gradina!
Sa ai noroc si cu englezoaicele! Sper sa am si eu ! :wink:
 

bebe Iris

Active Member
marirogo a spus:
Vesti bune, Bebe ! Oricum, mai frig decat a fost pana acum, n-o sa mai fie, asa ca gradina ta e propice cresterii cameliilor de gradina!
Sa ai noroc si cu englezoaicele! Sper sa am si eu ! :wink:
Multumesc Vio!!! Sper sa mearga la noi :rugaciune:
 

fixpix

Active Member
WOW. e cool.
pai daca asa arata acuma ca si in septembrie, e sigur ca ii merge bine.
a mea e mult mai mare, multe ramuri, doar ca eticheta adeziva (aia cu codul de bare) zicea Camellia Japonica si nu ca e sau nu hardy.
oricum, acuma e la racoare pe balcon si o mut la primavara undeva la umbra in gradina.
 

fixpix

Active Member
no iacata-o-ai.
mi-am luat digitala noua asa ca acuma tre sa ma pun pe poze!



mere oare in gradina??? abia astept sa imi dea o floare sa ma dumiresc macar de culoare si prestanta!

:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
mersi, mersi. da e mare. a fost 29 de lei. of course, ca am luat-o!
sa vedem daca o sa-i placa in gradina!
 
Sus