Camellia de gradina

victoria

Active Member
bebe Iris a spus:
:rofl: Hai no, Gabiuto, nu ma lasi sa ma veselesc si eu un pic...ce nume? de unde nume? nu le stiu...una e alba, alta rosie si a treia cred ca este Contessa Lavinia Maggi :nu stiu: :D
:petrecere: :petrecere: :petrecere: :petrecere:
pai atunci,cand o mai creste si Contessa mea,o sa incerc si eu :)
 

bebe Iris

Active Member
Infloreste camelia pe care am plantat-o in gradina in februarie...eu credeam ca e mare lucru daca supravietuieste, nu ma gandeam sa pastreze bobocii si sa-i deschida :D
 

Dana29

Member
Am si eu o camelie, adica 2. Nu scrie pe ele ca sunt hardy dar cred ca sunt de gradina. Din cele la cutie de carton de la Patio Plant. Nu stiu unde sa le pun in gradina. Ajutati-ma. Am locuri unde e umbrit pana pe la ora 14 si restul soare si locuri unde e umbrit dupa ora 14. Am si locuri numai cu soare. Unde imi recomandati sa le pun?
 

bebe Iris

Active Member
Daca le pui intr-un loc complet insorit o sa le arda soarele frunzele. Dar trebuie sa ai grija sa le plantezi oarecum ferite de vant si la semiumbra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Infloreste camelia pe care am plantat-o in gradina in februarie...eu credeam ca e mare lucru daca supravietuieste, nu ma gandeam sa pastreze bobocii si sa-i deschida :D
:dans: :dans: :dans: :clap: :clap: :clap:
Dana,umbra si racoare.......umbra in special .Nu stiu cum e vara la tine dar atunci e pericolul de fapt.
Eu una alerg cu ele vara sa le gasesc un loc unde sa nu le fie cald si le tot asez, in diverse perioade ale verii, pe unde este cel mai bine pentru ele :D .
Imi infloreste (in al trei lea an deja ) o contesa.O sa fac poze.Deocamdata bobocii sunt semideschisi :D
 

ionascus

Active Member
Am tot sucit Contessa mea prin diferite locuri in curte....am stabilit-o sub foisor la mijloc,la umbra....ii fac din cand in cand dus cu puff-ul cu apa calduta din butoi....se pare ca-i place....
 

fixpix

Active Member
Si eu am pus-o pe a mea zic eu la umbra da ea zice altfel. Cred ca jumate din ea e atinsa de soare ca i-au picat frunzele. Cealalta jumate, mai la umbra o duce mai bine.
Sa o mut la umbra totala??? Chiar deloc nu vrea soare???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum adica juma-juma?
Vrea soare de dimineata cind e blind.........apoi umbra,da.
Dar nu inteleg chestia cu jumatatea.Cred ca are buba. :(
 

fixpix

Active Member
adica, cand am plantat'o, credeam ca e o zona fara soare. adica deloc. da acuma cred ca acolo ajunge totusi soarele candva (dupa-masa, nu stiu...ca io acolo merg de regula dupa-masa, dupa 5).
Da am uitat sambata sa monitorizez mersu soarelui ca am fost toata ziua acolo, da cu treburi...
deci jumatea care e vazuta de soare arata mai nasol.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fa-i umbrar si monitorizeaza ca daca bate soarele de prinz normal ca nu ii place saracuta...............oricum sa nu o schimbi cumva acum .Si cind am zis de umbrar chiar nu am glumat :)
 
Sus