Camellia de gradina

lelia

Well-Known Member
Este micuta ,harnicuta si foarte frumoasa !
Sa-ti traiasca si s-o vedem inflorita ,arata super !
Sper sa fie o iarna blanda ,cu multa zapada si temp. acceptabile ,asa ii va merge de minune .
Anul trecut ai protejat-o ?
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc Lelia!Nu tare am protejat-o...la mine in curte nu este foarte expusa. Problema este ca se anunta o iarna la fel de secetoasa ca si toamna, vara si primavara ce-au trecut. Daca a facut boboci inseamna ca ii place locatia. Mai am una de 2 ani in gradina dar plantata mai la soare, dubla ca si dimensiune, poate chiar tripla, dar care nu are de gand sa infloreasca. Inteleg ca prin februarie ar trebui sa deschida bobocii...vom vedea. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte rar vei gasi camelie hardy si in nici un caz soiurile pe care le aduc cei de la Patio Plant sau altii ce au plantute in cutii de carton.
La clima noastra, greu sa gasesti camelie care sa reziste la zona 5.
 

bebe Iris

Active Member
Care este diferenta vizibila intre sasanqua si japonica? Am primit una de la cineva care sustine ca este sasanqua, dar mie mi se pare tare lata la frunze :?
Are cineva calmellia sasanqua in gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita eu nu dar uita-te la pozele lor si poate iti dai seama de diferenta.Daca nu...pe incercatelea :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Bebita eu nu dar uita-te la pozele lor si poate iti dai seama de diferenta.Daca nu...pe incercatelea :rofl:
Multumesc Gabita, erai singura mea speranta :) Asta este...eu nu cred ca este sasanqua si am luat tzeapa :rofl: Macar este roz, dupa indicatiile primite (nu aveam roz)si la mine in gradina merg relativ ok camellile japonica, deci nu-i mare tragedie. Macar de-ar fi sigur de gradina :roll: :rofl: M-am lecuit cu facut cumparaturi pe orbecaite. :)
 

Roxana Peled

Active Member
Eu i-am facut cadou fratelui meu acum trei ani o camelie din aceea clasica, rosie, din care se gasesc cel mai des la vanzare in Rom. I-am spus s-o puna in gradina pentru ca vazusem in Anglia gradinile pline de asa cava si intreband in jur mi s-a spus ca si la ei sunt ierni cu temperaturi negative si zapada ... m-am gandit eu ca merge si la noi. A trecut doua ierni camelia fratelui meu, inclusiv ultima in care in Bucuresti au fost sub -20 de grade (e adevarat ca la temp aia se afla deja sub zapada) si nu numai ca a supravietuit dar nu a fost afectata deloc si a inflorit in fiecare primavara.
Acum din pacate m-am mai desteptat eu :) si am inteles ca plantele astea nu sunt chiar hardy si in nici un caz toate. Am si eu doua, cumparate in primavara, una rosie, presupun ca a fratelui meu, si una alba cu frunzele mai lunguiete, un pic mai inguste si deschise la culoare - nu sunt verdele ala inchis de la cealalta. Problema?...vine toamna! Ce fac cu ele la iarna?. Daca le bagi in casa la caldura mor, afara, cel putin aia alba mi-e frica s-o las iar cu spatiile semiincalzite stau cam prost.
Treaba cu invelitul in folie merge? Daca folia e din aceea cu bule folosita la impachetat e buna?
Eu am reusit sa trec un rodiu adus din Thailanda printr-o iarna cu -17 grade in gradina facandu-i sera din poliestiren extrudat cu folie cu bule dar a inghetat pana la pamant, a dat din radacina saracul. Asta nu merge la camelii :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a mai discutat despre nelamuririle tale actuale si vei gasi cu siguranta raspunsul in paginile anterioare pe acest topic sau la discutiile despre cameliile de interior caci multi le mai "adapteaza " conditiilor noastre climatice asa cum ai facut tu.
Succes! :rose:
 

Roxana Peled

Active Member
Offf :( ...am citit paginile anterioare ale topicului .... Speram la o concluzie pozitiva si indubitabila...cel putin in ceea ce o priveste pe cea rosie, clasica, pe care ma gandeam eu ca o au toti posesorii de camelii, fiind cea mai des intalnita pe piata. Cat despre cea alba, nici nu mai sper sa aflu vreodata ce cultivar este. Cand am cumparat-o scria pe ea doar Camellia, nici macar japonica sau altceva. Dar nu-i nimic ca am cumparat de la Bricostore si flori pe care scria doar :plante ornamentale si pretul (daca ai noroc, ca si p-asta uita de cele mai multe ori sa-l scrie).

PS. la camelii de interior nu m-am uitat ... ma duc acum :D
 
Sus