Camellia de gradina

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Fleur, stai linistita, ca le am in gradina dintotdeauna, nu le-am tinut in ghiveci si sunt ok. Una dintre ele, cea din imaginile pe care le-am postat mai sus, e in al doilea an deci a trecut si peste o iarna.
Doar ca nu le plantasem la umbra ci in soare direct si nici nu le-am pus substrat acid asa ca le-am schimbat locul ca sa fie ingrijite ca la carte :) .
Si sa stiti ca au si muguri florali, ca le-am verificat zilele trecute :wink:

va mai povestesc eu ce si cum, sa mai treaca un pic de timp sa vedem cum evolueaza
 

Fleur

Active Member
Aici e beleaua ca nu prea am umbra unde sa fie si la vedere :) Asa ca anul asta le-am tinut in ghiveci pe partea spre est unde e soare numai dimineata si vad ca le merge bine. Cred ca anul viitor le pun si eu in gradina.
 

michaela

Active Member
Dupa ce in vara asta am avut un santier fantastic, cu betoniera, ciment si restul..... saracele camellii au supravietuit...mai nou trebuie sa supravietuiasca bobocii, piciului, care-i aduna sarguincios :cry:
- una recuperata..........
- spatiul liber........ pierdute 2 buc........ :cry:
 

lelia

Well-Known Member
:eek: ai o adevarata pepiniera acolo ,Michaela ,sa-ti traiasca si sa te bucuri de frumusetea lor. :D
Arata foarte bine si sunt incarcate de boboci ,se pare ca frumoasa ,gingasa si delicata -camelie -se obisnueste incet ,incet si la noi :visator:
 

michaela

Active Member
Ce va mai fac camelliile??/ spun asta ca in Bucuresti au fost zilele trecute si -14 grade :x Fiind plecata n-am apucat sa le protejez aveau frunzele rasucite... cred ca este o forma de protectie :?
Le mai las putin in special ca acum se va incalzi la noi si daca mai vin geruri foarte mari.... le voi acoperi :)
Ale voastre cum stau??
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Celelalte sun suparate rau.
Le-a calcat si culcat zapada de numai.
Stiu, isi vor reveni ,dar mi se rupe sufletul cind le vad asa. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirela daca este hardy , zapada clar ca nu a afectat-o........Sa faci poza cu ea dupa ce isi scutura mantia :D
 

mirela06

Active Member
Pai aia a fost , dupa prima zapada enorma. Vad ca nu a ravasit-o ca pe celelalte :)
Acum, chiar daca a nins ceva, este cald si mai nou ploua. Ea vad ca este bin si zvelta :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te-ai uitat cu atentie la topicul de camelii?
Dupa ce citesti acolo tot-tot o sa iti zic :)
 

michaela

Active Member
riana se gasesc in Anglia Germania insa au aparut si la noi intr-un sortiment foarte strans.
Daca vrei, poti experimenta si cu varietati care sunt vandute pur si simplu pe culori, eu am spus am incercat cu o Elegans care o tineam la interior de vreo 6 ani.Anul trecut a supravietuit, a trecut peste iarna primavara vara acum sa vedem mai departe pt ca zic eu are doamna si ceva "etate" :rofl:
Dar sa le protejezi iarna-acum ce sa zic, eu am vazut multi vecini care si-au protejat smochini,etc...deci merita efortul si pt camellia :wink:

Varietatile cu o rezistenta mai mare la ger, nu prea rezista la caldurile toride din ultima vreme, trebuiesc protejate si vara(stropite des, umbrite...etc)
 

riana

Active Member
mersi mult. eu am avut una anul trecut am primit-o cadou, am pus-o afara cu tot cu ghiveci la umbra dar a murit :(
 
Sus