Camellia de gradina

mirela06

Active Member
Am uitat sa-ti spun ca ale mele stau neprotejate , afara.Nici de vint, iarna sau soarele torid.
Ce am avut, insa grija, sa aibe, asa cum am aflat... alte plante companion v.verzi, care s-o ajute.
Astfel pe linga ea, dar destul de departe sunt :aucuba, santolina(lemnul maicii domnului), evonimus,et.
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/QG ... LBNIJWIGNU
Poza asta este dupa zapada cea mare . Pe toate plantele mi le-a culcat, dar vad ca-i bine .
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/NX ... NYFEEJHMJU.
Eu vreau , insa, Riana sa-ti spun ca, orice planta , lasata in ghiveci, mai ales peste iarna, afara, se distruge.
Ea trebuie sa stea , obligatoriu, in pamintul gradinii si , daca este mai sensibila, protejata la baza, sau chiar mai sus.
Eu nu am stiut de Camelli decit ca sunt plante de gradina v.v., asa ca am cumparat 2 si le-am pus, ca atare , acolo unde am crezut ca imi face locul frumos.
Adevarat ca au fost f.f.mici.
Una a avut si peste iarna, umezeala multa (zona mai joasa si se acumula apa) si inghetind totul, a pierti.
Cealalta...dupa cum ai vazut-o.
Tu, fa ce trebuie, mai ales daca nu ai invatat-o calita si sigur o vei avea mereu. :)
 

michaela

Active Member
riana a spus:
mersi mult. eu am avut una anul trecut am primit-o cadou, am pus-o afara cu tot cu ghiveci la umbra dar a murit :(
Banuiesc ca te referi la faptul ca ai tinut-o in vara??? sau???? iarna???

Cum am zis vara trebuiesc umbrite ... iarna , depinde de regiunea in care locuiesti in S_V/V-ul tarii nu trebuiesc protejate iernile sunt mai putin geroase.
 

riana

Active Member
multumesc mult pentru sfaturi. eu am primit camelia in aprilie si mi s-a spus ca e de gradina insa cum eu stiam ca nu rezista la noi nu am crezut si am lasat-o in ghiveci la umbra . a murit dupa o luna.
 

michaela

Active Member
riana.... pai n-ai gresit cu faptul ca ai lasat-o in ghiveci ci in modul de ingrijire Sigur!!
ori prea multa apa
ori prea putina..... ceva. faptul ca a stat in ghiveci la umbra nu avea cum s-o omoare :wink:
 

mirela06

Active Member
S-ar putea, pt. ca nu suporta balteala.
Ai palce un sol hranitor , permeabil si umed, iar iarna cit mai putina apa, nu ca cea care am avut-o eu sa stea in apa si sa inghete,astfel s-o pierd :(
 

alfa

Active Member
Daca e cineva interesat, la Bricostore din Baneasa am vazut azi camelii de gradina. Nu pot sa zic ca aratau super, dar par destul de ok. Au cam 50 cm si sunt plin de boboci. Aduse din Italia, pe eticheta scria ca suporta de la -10 pana la +48. Aveau doar un soi: Dr.Burnside, parca.
Pretul nu am reusit sa-l retin exact: e ori 46 ori 64 Ron.
 

riana

Active Member
Gabiuta a spus:
Te-ai uitat cu atentie la topicul de camelii?
Dupa ce citesti acolo tot-tot o sa iti zic :)
gata am citit acum poti sa-mi spui :) as vrea totusi o camelie care sa reziste la soare ca umbra nu prea am si unde am e deja plin :D
 

riana

Active Member
alfa a spus:
Daca e cineva interesat, la Bricostore din Baneasa am vazut azi camelii de gradina. Nu pot sa zic ca aratau super, dar par destul de ok. Au cam 50 cm si sunt plin de boboci. Aduse din Italia, pe eticheta scria ca suporta de la -10 pana la +48. Aveau doar un soi: Dr.Burnside, parca.
Pretul nu am reusit sa-l retin exact: e ori 46 ori 64 Ron.
la noi nu este bricostore :cry:
 

michaela

Active Member
riana- In general vorbind cele mai multe camelli au nevoie sa fie plantate intr-un loc, sau o parte a gradinii in care sa existe umbra, ferite de razele directe ale soarelui,asta nu inseamna ca tu nu poti planta o camellie in plin soare, insa daca observi frunze care incep sa devina maronii, este clar ca o vei omora asa ca ar fi recomandat sa-i schimbi amplasamentul.
Am citit un articol de la o mare pepiniera din SUA, referitor chiar la acest lucru- si pe mine ma interesa, deoarece avand o deschidere mare curtea am mai mult soare, asa ca, chiar nu stiam nici eu cum sa procedez- ei bine ei spun ca: pot supravietui si la soare plin, chiar vor produce un numar de boboci cu mult mai mare fata de cele plantate la semiumbra dar datorita variatiilor frunzele si planta in sine scade ca rezistenta deci poate sa-si piarda frunzele iarna, ba chiar sa nu reziste intreaga planta, iar verdele specific al frunzelor de camellie va fi cu mult mai putin intens in acest caz.
Concluzia?
personal eu le-am plantat langa un perete al garajului, unde au umbra de la un cires, dar beneficiaza de soarele diminetii(in special vara, acum e chiar super pt ele sa le "mangaie" cate o raza de soare. Trebuie sa existe un loc in gradina ta cu semiumbra daca nu- nu-ti planta camellie decat ca experiment :wink:
 

riana

Active Member
experimente sigur nu vreau sa fac pt ca mi-ar parea rau sa o pierd. am sa ma gandesc unde sa o pun ca sa aibe soare numai dimineata. am vazut anul trecut la o pepiniera de langa mine si cred ca mai au camelie de 1,5 m si foarte deasa la 3 milioane. nu sunt dispusa sa dau chiar asa multi bani pe ea cu toate ca nu cred ca era scumpa fiind asa mare
 

michaela

Active Member
Sincer.... Nici eu nu te sfatuiesc sa cumperi o camellie scumpa- mai ales ca inca nu te-ai acomodat cu ele :wink: Mai este timp! :D :wink:
 

mirela06

Active Member
Eu, asa cum am spus, am japonica si dupa cum ai vazut, este amplasata cu alte plante, mai mici pe linga ea si in plin soare caci nestiind despre ea nimic , la acel moment, am pus-o unde am crezut.
O ud, zilnic, (spre seara,) vara, cum fac cu toate celelalte. Nu am avut probleme mari cu ea, dar ca sa stai linistita, oricum trebuie sa fii pregatita, pt. ca fiind cumul de plante si umiditate, oricum, apar mucegaiuri care se manifesta prin pete ruginii la frunze.
Adevarul ca am patit-o si eu, acum 2 ani, dar am fost la fitosanitar cu o frunza si mi-au dat tratamentul adecvat.
Mai poti stropi cu ceai (infuzie) concentrata de coada calului, salvie etc, preventiv, macar odata/ sapt.
Daca nu celelalte si nu mai ai treaba.
Na, acuma tu incearca de toate, ca rau nu poti face, iar amplasamentul fa-l cum crezi de cuviinta.
Daca n-ai pus-o inca la locul definitiv si ai ghiveciul mare, tine-o la soare, o perioada si ai grija sa aibe umiditate, mai ales in zilele toride, iar seara stropeste-i frunzele.
Daca apar mucegaiurile si dai cu solutie, nu vei stropi planta decit numai la radaina, pina ploile o vor curati.
Dupa cum se comporta stii ce si unde sa o amplasezi.
Mai vorbim si ne mai sfatuim, ca de aia sunte intre noi.
Te :hug:
 

riana

Active Member
mersi mirela. planta inca nu o am :rofl: vreau sa cumpar dar inca nu stiu de unde. poate in primavara apar si pe la noi in magazinele mari
 

mirela06

Active Member
Daca stiam .....
Au fost in Severin, dar nu la mag.mari, ca aici nu prea sunt, dar la cei cu mag. de flori,insa muuult mai scumpe decit ce ai spus tu ca ai vazut.
Eu am cumparat , acum 2 ani si mai bine camelliile de la cei care vin de Zilele Severinului.
Am avut norocul sa iau 2 buc., f. ieftin pt. ca am cumparat intr-o zi, de la acea persoanavenita de la Alba, de peste 500r si cred ca a fost multumita si mi-a lasat 2 puiuti, la 15r,eu insa cred ca atit meritau pt. ca , sincer sa spun abea depaseau 25 cm.
Drept este ca fiecare aveau o floare desfacuta si pupisori, ceea ce m-a facut sa prind atita drag de ei. Au facut flori si anul urmator,dar, asa cum am spus, una a inghetat in baltoaca formata in jurul ei din cauza denivelarii terenului, din locul respectiv.
 

michaela

Active Member
Mirela
Clima judetului Mehedinti(am inteles ca stai prin zona :wink: ) este temperat continentala cu influente mediteraneene accentuate caracterizate de veri calduroase, ierni blande dar cu precipitatii si cu o circulatie generala a maselor de aer din directia vest, sud-vest
Din cate stiu eu peste partea aceea a tarii nu trec geruri extreme, imi vine sa ma mut si eu in zona :rofl:
Deci Severin si Timisoara amandoua va incadrati intr-o zona.... mai blanda, ferita de geruri mari.
Puteti planta fireste camellia fara protectie.
Dar aici (pe forum)noi suntem din mai multe parti ale tarii... in unele zone
au fost -18/chiar si -23 *C n-ar fi rezistat camellia decat foooarte putine soiuri fara protectie :wink:
 

riana

Active Member
si la noi au fost anul acesta -21 insa doar o noapte.eu anul acesta am cumprat mai multe plante care sunt sensibile la frig dar pana acum nu au patit nimic :whew:
 
Sus