Busuiocul

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Daca era si cel grec in gradina,iar nu in ghiveci,era la fel de stufos ca cel indigen.Si eu tot rasad am luat,insa cel rosu m-a surprins rasarind 3 firicele pe locul unde a fost anul trecut un fir ce l-am lasat sa scuture semintele in vant.
 

mirela06

Active Member
Gabiuta, este chiar foarte frumos si vorba Mninei daca ai pune o tufa si in gradina, ar fi nemaipomenit :) :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai il transfer.........ce? E asta o problema?gata.Miine isi va gasi locul undeva la soare :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
asta este busuiocul adus de Tina din Grecia in ghiveci.A crescut si s-a dezvoltat neasteptat de repede si frumos de cind locuieste in gradina la loc de cinste printre flori :) .
 

mirela06

Active Member
Dea, esti super in mai multe feluri de busuioace. Si sotul meu a cumparat de la o precupeata busuioc, spunea ea ca din acelasi fel, dar au iesit mai multe. Uite ca eu nu am fost inspirata sa-i trag in poze. :rofl: Daca aveam si rosu ca al Gabiutei, ehhhe , cine mai era ca mine :? :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cel rosu e mai putin aromat,cel putin al meu,insa anul asta am luat rasad combinat,adica frunzele sunt verde spre mov,cred ca s-au corcit :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Asa e........cel rosu nici nu miroase asa tare.Am si unul verde grecesc.Din cel care a aparut prin toate serele si florariile si pietele.Era sa moara in ghiveci asa ca l-am plantat tot in gradina.Acum se simte bine.Chiar o sa ii fac o poza :D Dar nici el nu trazneste ca cel neaos romanesc :) .
 

mirela06

Active Member
Ahaaa.! Voi faceti experiente si eu abea acum stiu. De aceia aveti voi tot timpul ceva interesant si bun. :rofl: :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
uitati-l si pe ala asa numit "Grecesc" salvat de la uscare si pieire.Culmea e ca mie nu imi place busuiocul in mincaruri........Dar il cultiv de miros :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
De el ati auzit?
Busuioc Thailandez
Planta este numita in mod curent busuioc thailandez (bai horapa), desi este la fel de populara in Vietnam (hung que), Laos si Cambodgia; are frunze de culoare verde inchis, mai mici si nu asa rotunde ca busuiocul mediteranean si flori purpurii. Se adauga in mancaruri in cantitati mari (in curry-uri verzi si rosii si in mancarurile stir-fry picante). Bobocii florilor sunt si ei comestibili, adaugand mancarii o minunata aroma florala.

Busuiocul thailandez este la indemana localnicilor intreaga perioada a anului.
coolinaria.ro
 

victoria

Active Member
Si eu am busuioc in gradina.Am primit rasad de la vecina mea.L-am pus pentru ca stiu ca alunga daunatorii la ardei si rosii.Nu am folosit niciodata,dar ma bate gandul sa usuc putin si sa incerc.
 

mirela06

Active Member
Fa-o cu incredere. Este minunat si la ceaiuri adaugat.Este o planta care in combinatie cu salvia, cimbrul si menta , fac minuni plus o savoareee...
 

mirela06

Active Member
Eu folosesc si inflorescentele. Le dau repede prin apa, le pun la zvintat pe ceva si apoi in camera, la intuneric, pe hirtii, pinza alba, sau altceva ce faci numai pt. asa ceva, la uscat. Le iau apoi, le framint la mina si le pun un pungi de hirtie, mari, sau facute de mine, daca nu, in cutii bine inchise si le depozitez la loc uscat :)
 
Sus