Busuiocul

adiadi

Member
mai sa fie...in vara nu mi-a trecut prin tartacuta sa fac poze prin gradina...dar caut numele latin si poate gasim o 'pozna'
 

adiadi

Member
:cry: n-are nume latin pe plic....dar il cheama busuioc purpuriu
eu imi taiam vara pt vaza.... la maturitate frunzele se fac usor verzi in varf si miros f bine
 
A

Anonymous

Guest
..lasa plicu'..e vrajeala..am vazut cum lucrezi tu..cu sapa-n padure,dupa mocaciuni.Ceeee,unde s-a mai vazut copac ciordit cu eticheta in latina. :rofl: :rofl: :rofl:
 

adiadi

Member
da,despre el e vb.....firma depe plicul meu e Vilmorin...l-al luat asa la intamplare dar m-am bucurat de el
 

adiadi

Member
mihail-the ex a spus:
..lasa plicu'..e vrajeala..am vazut cum lucrezi tu..cu sapa-n padure,dupa mocaciuni.Ceeee,unde s-a mai vazut copac ciordit cu eticheta in latina. :rofl: :rofl: :rofl:
iaca ce m-ai taxat :cry: ...da' eu vroiam sa te ajut la sapat
lasa ca altadata de trimit singur,no
 
A

Anonymous

Guest
nu-i bai.....
Vilmorin,mamaaa ce-ai crescut in ochii mei.Respect.
Din pacate in Iasi nu s-a mai adus marca asta de anul trecut.La voi este ?
:D
 

adiadi

Member
mihail-the ex a spus:
nu-i bai.....
Vilmorin,mamaaa ce-ai crescut in ochii mei.Respect.
Din pacate in Iasi nu s-a mai adus marca asta de anul trecut.La voi este ?
:D
iti spun ca am luat asa ca m-am nimerit langa raft.
daca ai nevoie de ceva de la ei si pot gasi aici, spune si iti iau
 
A

Anonymous

Guest
am avut anul trecut circiumarese,acum aici nu mai sint.Am luat 3 plicuri nemtesti,scumpe bine,dar nu asta conteaza.
Am folosit,tot de la ei,ingrasamintul pt. trandafiri,de asta mai este.
Importatorul este la voi in oras ?
 

adiadi

Member
nu stiu daca au reprezentanta aici.
sunt mag care aduc produse de la ei.
dar ma interesez si te anunt.

:roll: n-am stiut ca sunt asa grozavi !!!
 

albela

Active Member
Am pus de vreo 2 spatamani seminte de busuioc intr-un ghiveci, dar nimic. Semintele sunt cumparate din supermarket (nu mai stiu care).
 

adiadi

Member
atentie la busuioc.....germineaza la lumina!
eu am presarat peste seminte nisip, si am pus o punga transparenta sa ramana umed.
a dat mustati intr-o saptamana
 

karmenutza

Member
Busuiocul meu a germinat, a crescut cam de 5-6 cm si s-a tuflit. Gata! Eu ma dau batuta cu semintele astea. Am pus o gramada, au iesit, au crescut si apoi s-au pleostit.
 

adana

Member
si eu am pus busuioc.are acum cam 5 cm,deja la unele au iesit al doilea rand de frunze.nu am acoperit cu nimic,folie sau ceva.doar la geam a stat aseza,langa ghivecele cu patrunjel.acum am pus langa, si lamaita,sper sa nu fie probleme nici cu dansa.
 
Sus