Busuiocul

adiadi

Member
Bunica mea spunea ca busuiocul nu-i holtei si nici radio nu-i place :wink:
adica nu-i place singur in strat si nici in casa!
tot vine ea si primavara...si creste tare mandru in gradina
 

Razvanici

New Member
Acum doua saptamani am luat seminte de busuioc din Bricostore si le-am pus in jardiniera, afara, la adancime de un centimetru. Dupa o saptamana jumatate au iesit la suprafata, ce-i drept, destul de firave.
 

mirela06

Active Member
Busuioc cu frunze f. mari, am avut si eu. Am uscat unul, pt seminte, dar nu l-am pus in pamint . Acum este tiziu?Oricum , am luat rasad , din cel obisniut, din piata de la femei. Miroase de-ti ia nasul.
 

tranda09

Member
Azi am luat din piata rasad de busuioc. Care sunt conditiile de sol, lumina si umiditate? Unde sa gasesc date despre ingrijirea lui, ca dl google nu are raspuns decat pentru mancaruri si bauturi cu busuioc!!!!!
 

mirela06

Active Member
Ca la tara. Pamint cu mranita, udare obisnuita si soare. Iar pe google trebuie tastat numele lui in latina, pt. ca d-ul Google stie numai asa si engleza :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am luat si eu de la Herastrau unul grecesc cica :? Miroase imbatator.L-am luat mai mult pentru miros fiindca in mincaruri nu ma omor cu gustul lui :(
Dar......a mai avut cineva?Domnisoara care mi l-a vindut spunea ca nu trebuie lasat sa faca flori ca sa dureze cca 3 ani.Voi ce stiti despre ingrijirea acestei........"specii"???
Am avut si direct de la sursa (adica de la gretzili de acasa )dar nu mi-a rezistat :(
Culmea ca rasad obisnuit nu am gasit in piata sa pun intr-un ghiveci :cry: .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu am luat de la aceeasi domnisoara cred - ca am ajuns azi pe la ora 4 si nu am rezistat sa nu iau busuioc grecesc :rofl: :rofl:
Asa ca draga Gabiuto sa te milostivesti mataluta, te rog, si sa-mi explici si mie ce sa-i facem busuiocului sa se faca ditamai tufa cum aveau grecii
 

tranda09

Member
mirela06 a spus:
Ca la tara. Pamint cu mranita, udare obisnuita si soare. Iar pe google trebuie tastat numele lui in latina, pt. ca d-ul Google stie numai asa si engleza :rofl:
A mers, iata ce mi-a "spus":
Se poate cultiva în grădină dar şi în ghiveci, primăvara sau vara. Cere multă lumină dar nu în plin soare (cel cultivat în ghiveci) şi căldură (peste 20 grade Cellsius).
 

mirela06

Active Member
Ma bucur Tranda. Eu am crezut ca am ratat anul acesta, dar sotul mi-a facut o bucurie si mi-a aratat ca mi-a plantat citeva fire de busuioc. Nu este din cel cu frunze mari si special pt consum, ci din celalalt, de tara, dar miroase minunat si acum sunt linistita :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Busuiocul pus in gradina suporta si in plin soare,la fel si rozmarinul si cimbrul,oregano,maghiranul,leusteanul,aromatele in general.La mine la tara,in plin Baragan e arsita de pe lume si le-a placut.Observatia mea este de 5 ani la rand
 

mirela06

Active Member
Asta este bine pt. ca in soare le-am pus si noi, dar nu am stiut cit sunt de rezistente si le dam apa ca la toate celelalte, iar ele cresc minunat.
 

mirela06

Active Member
Busuiocul este o planta miraculoasa. Pe linga mirosul sau minunat este si o planta de leac impotriva - racelii, balonarii,cefalee, gripa , guturai, inf.urinare, rani infectate, seboree, voma, insuficienta cardiaca cu edem. Ca sa nu aglomerez, voi da citeva moduri de a face tratament si retete la PRECIZARE :D
 

adiadi

Member
Busuiocul mai este considerat si un calmant f puternic.
de la insomnii la depresii se recomanda (4 cani de infuzie pe zi.)
e adevarat ca pana si mirosul iti ridica moralul.
 

mirela06

Active Member
Multumim Adi si vreau sa spun ca eu anul trecut am avut sirop de busuioc, faceam si ceai cu amestec numai din mirositoare din astea si daca-mi aduc aminte, cam linistiti si somnorosi eram. Ca de baut am baut ca tare ne-a mai placut cu miere si lamaie :rofl:
 

adiadi

Member
la noi deja e ritual:
dimineata ceai de cimbrisor...pt tuse,raceli,viermisori,stomac si energie
peste zi ceai de menta cu lamaie si miere
seara busuioc...sa-i calmez si sa-i culc :) rapid
 

mirela06

Active Member
Cread ca e delicios. Doua ceaiuri diferite ca savoare in timpi diferiti. Hmmm :? . Pai sa fac si eu si multumesc de idee :)
 
A

Anonymous

Guest
busuioc roshu creste spontan in gradina un anumit soi
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
De aceea isi puneau altadata fetele busuioc in par si-n san,sub perna,timpuri trecute.
 
Sus