Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
Deci.........in primul rand ma bucur ca a reusit s-o incante si pe Gabiuta, care a recunoscut ca-i e antipatic :) ; pentru asta felicitari domnului Jin Ge! :D
Popgeo-nu e un secret, eu am cumparat bujorii din China, intr-adevar este un furnizor maaaree...de bujori care colaboreaza indeaproape cu Olanda. am gasit aceste sortimente si in Europa, la preturi cu mult mai mari, insa am preferat sa iau din China-pretul per buc a ajuns si de-aici fooarte mare(fitosanitar,curier, vama,vamesii au pus valoarea bujorilor +tva jum din pretul facturii+ca mi-au confiscat 2 mostre gratuite, eh asta e!-
revin! - am preferat sa cumpar din China pt ca ferma lor se afla la o altitudine destul de mare unde deseori temp minime scad sub -24,26 de grade, pe cand din pepinierele europene olanda, franta, mi-era teama sa nu fie cumva ameliorati- asta am gandit eu :!: ma pot insela.

in ultimul rand bujorii au nevoie de soare si odata la 4-5 ani despartiti, asta m-a invatat tipa de la pepiniera din China, v-o spun si voua.... e posibil una din cauzele pentu care nu infloresc sa fie si asta, alta ar fi o plantare prea adanca.... acum... ce sa zic... as vrea sa va fi ajutat cumva cu acestea.....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu va grabiti cu concluziile la bujori. Treaba sta cam asa...

Daca bujorul a fost deranjat, sau plantat cum nu trebuie va dura pina infloreste. Aceasta perioada poate fi intre 2-6 ani.
Eu am adus din Germania un bujor in 1997... si a inflorit abia in 2005!!!!
ce e drept de atunci infloreste in fiecare an !!
Da-ti le o shansa bujorilor.... nu orice planta se adapteaza repede, cititi in primul rind si apoi experimentati si incercati sa intelegeti care e problema. Numai frunze sa faca si e foarte frumos.. flori va face mai devreme sau mai tirziu functie de cum invatati sa ii plantati si ingrijiti.

Michaela... bujorii nu prea au probleme cu frigul... sint plante de clima temperata si le trebuie frig peste iarna ca sa infloreasca anul viitor.
Cei din olanda ar trebui sa fie ok....plus ca olanda folosint tehnici de inmultire vegetativa ii poate produce mult mai ieftin.
Eu am luat parca Bartzella si Choral Charm si mama zicea ca o duc bine.

In legatura cu pretzurile Europene.... aceste sint pretzuri pt facut profit mare...pt ca investitia initiala e mare... trebuie sa se gaseasca si pretzuri mai bune. Ce e drept bujorii nu se inmultzesc foarte repede si probabil taxele la teren sint destul de mari in Europa comparativ cu China. In China producatorii sint mult mai vechi si cu costuri mult mai mici...

Mirela... ii place de tine... ca doar iubesti plantele... ai rabdare...va veni soarele si pe strada ta, dar plantele nu reactioneaza functie de nerabdarea noastra la transplantat.
 

numauita

Member
Ai vostri care sunt mai mirositori? la mine cei roz iti muta nasul, cei rosii sunt asa si asa, cei albi cica si ei sunt foarte placut mirositori dar la mine inca nu au inflorit, sunt doar boboci.
 

iris

Active Member
mirela06 a spus:
Cum citiva :? Superbi . Sa-i ai sanatosi. Eu nu am asa :cry:
Multumesc. Spun cativa deoarece am cumparat toamna anului trecut mai multi bujori nestiind ce culori sunt de la tara de pe la vecini, insa unii mi-au facut niste flori cat o nuca iar altii n-au inflorit defel cu toate ca, erau plante mature cumparate cu pamant la radacina. :nu stiu:
 

mirela06

Active Member
A explicat Popgeo ca asa se intimpla daca sunt mutati .Eu am unul , vecina mi-a spus ca este rosu. De 3 ani astept sa infloara si nimic. La Popgeo a asteptat f. mult. A patit ca noi, dar dupa mult timp a facut flori. Asa-s bujorii astai, mai capriciosi, ce sa la facem . A.steptam dupa toanele lor :cry:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dintre bujorii mei, doar cel cyclam e împovărat de flori ca un fiecare an: , iar în curând va fi copleşit de greutatea florilor: , .
 

iris

Active Member
:eek: Minunati. Felicitari!!! :clap: Eu fiind pasionata de bujori iti propun la toamna un schimb de rizomi eventual cumpararea lor. Sper ca, nu te-am suparat cu propunerea mea. :ingeras:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus