Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
mie la cele 3 tufe puse in toamna in gradinutza din strada, numai cel mic rosu a facut o floare... ceilalti doi au facut boboci micuti de tot si s-au uscat... nu s-au dezvoltat. cred ca totusi o tufa o sa faca 2 flori.
cei vechi din curte sunt cu boboci multi.
oare de ce s-au uscat bobocii mititei? lipsa de apa ???
 

michaela

Active Member
Inca unul arbustiv din cei plantati in toamna a inflorit.... :D
cred ca ma mut in gradina.. :oops:
florile, pentru a le putea poza, le-am sustinut, inca este plapand...
 

albela

Active Member
Bujorul meu cumparat si plantat in toamna nu pare sa infloreasca anul asta, nu are nici un bobocel. E normal?
 

michaela

Active Member
da, e normal.... de-asta eu m-am mirat ca ai mei au inflorit, probabil e mai cald la noi decat de unde i-am luat :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu sunt "fana"bujori dar recunosc frumusetea celui aratat de Michaela mai sus.Are niste culori extraordinare :D
 

albela

Active Member
Eu sunt fana (sau fanatica cum vrei sa spui :rofl: ) am trei dar nu imi infloreste nici unul. Unul plantat primavar trecuta, unul toamna trecuta si unul primavara asta. Imi vine sa ma las de meserie :rofl: .
 

iris

Active Member
michaela a spus:
Inca unul arbustiv din cei plantati in toamna a inflorit.... :D
cred ca ma mut in gradina.. :oops:
florile, pentru a le putea poza, le-am sustinut, inca este plapand...
:visator: Sunt foarte frumosi. Felicitari! Si eu am unul plantat de anul trecut dar nu a inflorit. :( Poti sa-mi spui te rog tu cum i-ai protejat peste iarna.
 

michaela

Active Member
Nu i-am protejat deloc. I-am sapat bine pamantul de jur imprejur, si i-am plantat pur si simplu, fara nici un fel de protectie, nici macar pamant musuroiat, pentru ca am inteles ca astia arbustivi nu suporta.


Sa-i vedem la anul.... :wink: acum sunt cam la jumatatea frumusetii, sau ma rog fata de poza de catalog.... :)
 

iris

Active Member
michaela a spus:
Nu i-am protejat deloc. I-am sapat bine pamantul de jur imprejur, si i-am plantat pur si simplu, fara nici un fel de protectie, nici macar pamant musuroiat, pentru ca am inteles ca astia arbustivi nu suporta.


Sa-i vedem la anul.... :wink: acum sunt cam la jumatatea frumusetii, sau ma rog fata de poza de catalog.... :)
Multumesc pentru raspuns. Cred ca voi avea o discutie serioasa cu bujorul meu sa-i explic cum sta treaba cu concurentza. 8) Daca nu se da pe brazda pun pe altul in locul lui.
 

michaela

Active Member
nuuu... eu zic sa fii blanda cu el, nu-i zice nic de concurenta, sa nu se supere de tot :) el o sa te rasplateasca ai sa vezi :wink:
- pune-i ceva ingrasaminte eu pun la toti dintr-acela lichid, pentru plante cu flori, nimic special, cam la 10 zile.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aici se vede ca i-ai luat de la o sursa serioasa.... felicitari. Sint absolut exceptionali.

michaela a spus:
Inca unul arbustiv din cei plantati in toamna a inflorit.... :D
cred ca ma mut in gradina.. :oops:
florile, pentru a le putea poza, le-am sustinut, inca este plapand...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca "neplacerea" mea in privinta acestei plante a intervenit tocmai in urma constatarii lipsei florilor din abundenta asa cum imi aduceam eu aminte in copilarie ca aveam in curtea casei.Tufa pe care am avut-o in curte (mostenita de la vechii proprietari) si pe care am scos-o intre timp :mrgreen: era imensa.Facea frunze cu toptanul si numai cite 3 flori......... :(
Nu,bujorul desi ca floare taiata imi place mult nu e pentru gradina mea.Deocamdata :)
 

mirela06

Active Member
Pai atunci cred ca nici bujorul meu rosu nu-i pt gradina mea . Este al 2-lea an, fara floare. Nu este ciudat :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus