Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sorina

Active Member
a

Astazi am gasit in piata Cibin , butasi de Paeonia suffruticosa 3 butasi de vreo 25 cm cu radacini sanatoase cu 5 lei . Am luat galben , mov cu alb ,rosu si mov. Cine mi i-a vindut a zis ca infloresc deja in acest an . Ce parere aveti . Pot sa-i plantez oriunde sau neaparat la soare ca cei romanesti ???????
 

Ema

Member
Paeonia sufrutticosa la 5 lei butasul ?? Excelent pretul ! Cu siguranta nu vor inflori anul acesta , au nevoie de timp pentru a se stabiliza , nu le place sa fie mutati , transplantati . Eu am plantat 2 anul trecut si nu vor inflori nici macar anul acesta. Am mai cumparat unul mai mare , cu boboc deja format , dar nici acesta nu se va deschide , nu i-a priit transplantarea din ghiveci in gradina.

Am observat ca cel mai bine a mers bujorul plantat undeva in semiumbra , ferit de soarele dupa-amiezii. Cel asezat in soare a suferit mult , asa ca anul asta i-am plantat o tufa alaturi care sa-i faca umbra.

Succes cu plantarea si sa te bucuri de ei :)
 

fixpix

Active Member
sorina... e pe aproape piata aia? mai treci pe acolo. si eu as vrea. daca intr-adevar sunt bujori arbustiferi... pretu e SUPER ieftin... si nah, mi-ar prinde bine si mie cativa.
eu azi toamna am luat dintr-un parc vreo 3-4 crengute de la ce banuiam eu ca sunt bujori d'astia.... acuma primavara imi dau seama ca s-au prins dar unii sunt cam anemici, mugurele din varf e verde dar nu vrea sa se deschida la 2 din ei. si apoi... habar n-am ce culoare sunt... tufele din care am luat nu au facut flori anul acesta.

in fine........................... daca crezi ca mai dai pe acolo si mai ales peste acea doamna... ia-mi si mie.

:mrgreen:
 

sorina

Active Member
AM SA

bine am sa trec luni >Daca mai au ce culori vrei , galben , mov , mov cu alb , rosu , roz . iti iau din fiecare ????
 

michaela

Active Member
Primul meu bujor inflorit anul acesta, un bujor arbustiv - are o floare cam pricajita fata de ce-ar fi trebuit sa fie :( , nicidecum cu forma de trandafir...insa este plantat in toamna trecuta, eu chiar ma mir ca a inflorit totusi, cred ca de-abia anul viitor pot sa fiu pe deplin multumita de el.


fixpix- eu prin butasi n-am reusit deloc.... numai prin marcotaj, asa ca poti spune ca ai un noroc fantastic daca s-au prins... :wink:
Sorina- sigur sunt arbustivi???- e pret....ce... nici nu pot zice ca e.... :) Super! - Cu cat am dat eu pe 5 buc, imi luam pt o pepiniera de la furnizorul tau.... sincer!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E absolut superb Michaela. O sa se mai intareasca el in citiva ani si o sa te rasplateasca cu mult mai multe flori mai mari. E un inceput foarte bun, pe masura ce tufa devine mai mare florile o sa creasca si ele in dimensiune, dar asta se va intimpla in timp.

Crescatorii seriosi de la care iei marfa garantata in ceea ce priveste identitatea nu vind chestille astea cu 5 lei. Poate daca le merge prinderea prin butasi...
 

sorina

Active Member
michaela a spus:
Primul meu bujor inflorit anul acesta, un bujor arbustiv - are o floare cam pricajita fata de ce-ar fi trebuit sa fie :( , nicidecum cu forma de trandafir...insa este plantat in toamna trecuta, eu chiar ma mir ca a inflorit totusi, cred ca de-abia anul viitor pot sa fiu pe deplin multumita de el.


fixpix- eu prin butasi n-am reusit deloc.... numai prin marcotaj, asa ca poti spune ca ai un noroc fantastic daca s-au prins... :wink:
Sorina- sigur sunt arbustivi???- e pret....ce... nici nu pot zice ca e.... :) Super! - Cu cat am dat eu pe 5 buc, imi luam pt o pepiniera de la furnizorul tau.... sincer!
Asa am zis si eu celui de la care am cumparat :eek: :eek: :eek: Asa ca ramin cu speranta ca N-AM LUAT TZEAPA :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dar tinind cont ca am luat Bouga mov de vreo 30 cm anul trecut , la 5 lei , imi permit sa fiu optimista ( asa-mi sta in fire )
 

michaela

Active Member
Ce sa zic.... iti doresc din toata inima sa fie exact ceea ce ai luat (culori, soi) si sa se prinda, sa creasca frumosi si sa ni-i arati si noua... :D
daca-i plantezi acum la anul s-ar putea sa infloreasca... chiar daca au boboci acum nu vor avea puterea necesara sa se adapteze la noul mediu si sa deschida bobocii, stiu asta din proprie experienta :roll: , dar de-abia astept sa vad si alte varietati.... :wink:
 

fixpix

Active Member
Re: AM SA

sorina a spus:
bine am sa trec luni >Daca mai au ce culori vrei , galben , mov , mov cu alb , rosu , roz . iti iau din fiecare ????
scuzeee...acuma am ajuns acasa din weekendu prelungit :)

pai...

galben, rosu, roz, mov cu alb e OK :) asa...4 buc.

daca mai gasesti.......

mersiii
 

sorina

Active Member
a

Stiu ca dupa accent este ungur . :|
Fixlule , astazi nu l-am gasit in piata , poate vine la sfirsit de saptamina ..... :?
 

michaela

Active Member
A deschis si-al doilea boboc! Ma uimeste bujorul asta!- ei si e cu mult mai aproape de ce trebuie sa iasa.... :wink: , chiar daca-i anemic, il iert :D

si o privire de ansamblu...

Si daca infloreste si japonezul Jin Ge..... raman fara cuvinte....boboci are.... :wink:

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus