Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alfa

Active Member
Vai de mine, cate soiuri aveti Geo! :eek:


La mine singurul arbusitv pe care il am a inflorit dupa vreo 3 ani de la plantare:


Vreo idee ce soi poate fi?
 

adrianam

Well-Known Member
Sa-ti traiasca si sa infloreasca din ce in ce mai mult, Kinga! E tare frumusel! :D
Am si eu unul arbustiv, poate la anul sau peste doi ani voi vedea si eu floare de la el!
 

Dea

Active Member
O colectie deosebita! :clap: Un adevarat spectacol de culoare si forma!!
Alfa, o culoare minunata a bujorului tau arbustiv :visator: Minunat!!!
Si ale meu, primul an in care pe o tija, are numerosi boboci. Extrem de aromat, atat ziua in plin soare, cat si seara. Se simte parfumul pana si in casa.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
bravo Dea, e spectaculos... si tufa e matura bine.

Orientativ.. iata stratul de bujori:

 

Dea

Active Member
Va multumesc mult!
Sunt doi bujori maturi, cand i-am adus, acum 3 ani, erau deja tufe mature, florifere. Atat doar, cel din fundalul pozei ( si se poate observa diferenta de dimensiune ) a fost complet taiat "din necunoasterea cuiva", anul trecut, dupa inflorire, iar acesta a avut norocul sa ajung acasa oarecum la timp si sa opresc procesul aproape la jumatate! Am avut emotii pentru cel din fundal ca nu va supravietui, insa, totusi, desi mai mic anul acesta, a facut si cateva flori.
Popgeo, ai tai sunt varietati deosebite, imi imaginez ce superbi vor fi la maturitate!!
 

riana

Active Member
dupa inflorire nu pot sa tai frunzele bujorilor? din lipsa de spatiu eu ii tai in fiecare an la o inaltime de 20 cm. oare le fac rau?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Intrebarea e, de ce nu lasi planta sa isi urmeze ciclul normal ? De ce crezi ca e bine sa ii tai frunzele cind alea sint principalele captatoare de energie, oxigen... ?

Eu as evita sa tai orice frunze pina nu sint uscate ele in mod natural... nu principiul estetic este cel primar, ci principiul de a da plantei o viatza buna.

Eventual poti sa le legi... sa fie mai putin rasfirate...

riana a spus:
dupa inflorire nu pot sa tai frunzele bujorilor? din lipsa de spatiu eu ii tai in fiecare an la o inaltime de 20 cm. oare le fac rau?
 

riana

Active Member
eu le taiam pentru ca imi acopereau alte plante dar acum ca mi-ati spus ca nu este bine am sa va urmez sfaturile, am sa le leg poate asa imi infloreste si cel alb.
 

bradut

Well-Known Member
O adevarata colectie! Sunt fermecatori! :clap:

Incet-incet incep si eu sa umplu gradina de bujori, asa de mult imi plac.
 

popescu gp

Well-Known Member
Geo superbi;la mine spatiul nu imi permite sa mai aduc ai alte floril,desi am vazut frumusetile tale si unele frumuseti de iris la tine si pe forum.
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumosi, bebe Iris!
Mie mi se pare cel mai frumos Karl Rosenfeld.
Coral Charm parca nu este asa frumos ca in poza de prezentare, ma gandeam ca este mai bogata floarea! Iar cei albi sunt superbi! :clap:
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc Adriana! Sa stii ca este tare frumos si rezistent Karl Rosenfeld...in plus, este inalt de 1,2m. Dar are un defect: nu este parfumat :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus