Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

riana

Active Member
:eek: ce frumoooos!este o minunatie, sa te bucuri de floricelele lui cat mai mult timp. de cat timp il ai?
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Gabriela! :hug: Esti o dulce!
Stiu ca se fac mari, asta e si problema mea, la mine toate straturile sunt inguste si inghesuite. Ma gandeam cu groaza ca am achizitionat in toamna W Sheakespeare 2000 si toata lumea zice ca se latarnitzeste ca o caracatita uriasa :) . Azi noapte in loc sa dorm ma gandeam unde naiba o sa-l plantez :rofl:

Bradut, superb arbustivul! Singurul lucru care nu-mi place la ei este ca floarea reuseste sa tina chiar si mai putin decat la bujorul normal :pumni:
 

lelia

Well-Known Member
bradut a spus:
Primul bujor arbustiv inflorit:

E cel mai frumos bujor pe care l-am vazut ! :visator: e alb ,un singur rand de petale si o multime de flori ,e un vis ! il avantajeaza mult si plantele ce-l inconjoara .Sa-ti traiasca !

Cum se numeste si de unde l-ai cumparat ?
 

elianna

Well-Known Member
Ce gradina inflorita ai! Ti-am admirat combinatiile de flori. Eu inca mai fac experimente ca nu prea ma pricep si multe plante nici nu le cunosc.
 

bradut

Well-Known Member
Ma bucur ca va place. Va multumesc pentru aprecieri. Si pe mine m-a dat gata. Are vreo 3 ani. L-am cumparat de la un magazin care intre timp a disparut. Se numeste Feng Dan Bai. Este singurul inflorit din toata gradina. Si, spre deosebire de alti bujori arbustivi pe are ii am, floarea tine destul de mult. Are soare numai dimineata.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superb bujorul Bradut. Si vad ca il ai de ceva ani daca are asa de multe flori.


Apropos, am dechis topic cu bujorii arbustivi la Arbori si arbusti. Va rog postati si acolo pt bujorii de tipul asta.

viewtopic.php?f=16&t=16617

Topicurile astea ar trebui corelate cumva.


Au mai inflorit citva noi, mai inchisi la culoare:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Este un bujor ierbos care are si ceva gene de arbustiv. Se numeste Bartzella. Tipul acesta de bujori, hibirzi intre ierbos si arbustiv se numesc in general ITOH, in cinstea celui care a reusit primii hibrizi intre cele doua tipuri de bujori..... Toichi Itoh, un hibridizator japonez.


riana a spus:
http://riana.sunphoto.ro/flori_2013/89281687 imi puteti spune si mie ce fel de bujor este acesta? oare este arbustiv?
 

riana

Active Member
iti multumesc tare mult pt informatii.m-au derutat mugurii care au dat anul acesta pe ramurile netaiate de anul trecut
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Faza de apogeu la bujori:

Highlight, Yellow Crown, Coral Charm , Bartzella
Carol, Martin Cahuzac, Carol, Maestro







Kansas


















 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus