Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu speram sa fie rosu Karl Rosenfield... ca asa e descris in cataloage. Dupa mine nu e bai daca nu e parfumat.
 

adrianam

Well-Known Member
Of,Of, mie imi pare rau ca nu e parfumat! Mie imi place sa miros toate florile din gradina! :(
Asta este, macar sa se prinda si la mine, ca e frumos foc!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi bujorii tai Bebe! Geo are deja colectie in gradina, nu stiu la ce sa ma uit mai intai :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dupa multa asteptare ierbosul meu harnic s-a pus pe deschis boboci. Din pacate stropii de ploaie l-au ingreunat si mai mult, asa ca se ia la intrecere cu salciile plangatoare.




 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Stati, ca inca nu e la apogeu. Abia e pe jumatate inflorit, insa nu am mai rabdat sa nu il laud, ca au trecut 3 ani de la ultima inflorire masiva. :)

Geo, la tine a inflorit? Al meu iata ca s-a refacut si infloreste iar din plin.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana, nu trebuie rarit? :rofl: Eu ma inscriu la o radacina, cand se intampla asta :oops: E si parfumat, asa-i?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dar e absolut minunat! De cati ani il ai Adina, mi-aduc aminte ca l-am admirat si anul trecut si parca spuneai ca are ceva vechime in gradina, nu??
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
si-atunci de ce, pe diverse site-uri, e dat ca fiind parfumat? :suparat:
Poate n-am eu dreptate in ce priveste identificarea. Maine am sa insist cu mirositul, dar din cate stiu eu nu e parfumat.

gradinar1 a spus:
Dar e absolut minunat! De cati ani il ai Adina, mi-aduc aminte ca l-am admirat si anul trecut si parca spuneai ca are ceva vechime in gradina, nu??
Cel ce il prezentam anul trecut e arbustivul ce il admir in vecini. Acela de mai sus este ierbos si e productie proprie. Imi infloreste din cand in cand bogat. Are si el o vechime de vreo 10 ani. Am mai umblat pe la el de am separat pentru altii.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Si eu cred ca nu e Sarah Bernhard..... La asta culoarea e mai inchisa si mai intensa decit la Sarah Bernhard. Am un Sarah Bernhard care e din sursa sigura si cred ca infloreste anul viitor. Atunci ii voi putea compara.



Da,a inflorit si al meu anul trecut si anul asta... anul asta am si poze... trebuie sa caut prin poze sa il identific exact. Adina-Ioana.. mersi inca odata. E un bujor deosebit.

Iata, cred ca asta este:

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hehe... pozele sint fantastice.


Iata ca la mine s-au trecut marea majoritate.... si ploaia puternica & vintul i-a terminat pe cei care au fost infloriti.... asa ca de acum vor mai fi doar citiva de inflorit:



 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus