Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
Geo colectia ta e impresionanta si minunata. felicitari. am cumparat anul trecut o radacina si anul asta 2 si ma gandeam io asa ca ce minunatie o sa am in curte. cand colo ei nu fac flori, nici n-au gand de asa ceva. pai e posibil ?
 

Roxana Peled

Active Member
angela draganoiu a spus:
Geo colectia ta e impresionanta si minunata. felicitari. am cumparat anul trecut o radacina si anul asta 2 si ma gandeam io asa ca ce minunatie o sa am in curte. cand colo ei nu fac flori, nici n-au gand de asa ceva. pai e posibil ?
E mai mult decat posibil, e chiar probabil sa nu faca flori in primii 2 ani de la plantare :rofl:
Cel putin asa se zice pentru ca al meu luat in toamna tocmai se straduieste sa-si deschida bobocelul pe care l-a produs in primavara :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, e foarte posibil sa nu faca flori in primul sau al doilea sezon. Unele soiuri sint mai putin pretentioase la transplantat, altele sint foarte fitzoase si le trebuie 3-4 ani pina la prima floare. Eu inca nu am gasit o regula, dar de obicei in al treilae an de la plantare marea majoritatea au facut boboci. Unii mai putin pretentiosi de genul Officinalis rubra plena au facut sau boboc in primul sau al doile an.
Ai sa vezizi citeodata ca bobocul se formeaza dar ramine mic si nu infloreste.... asta inseamna ca planta inca nu are suficienta putere, dar pina la anul stringe.
E important ca bujorii sa fie plantati cit mai la suprafatza si sa nu se taie frunzele la ei decit cind s-au ingalbenit toate.


angela draganoiu a spus:
Geo colectia ta e impresionanta si minunata. felicitari. am cumparat anul trecut o radacina si anul asta 2 si ma gandeam io asa ca ce minunatie o sa am in curte. cand colo ei nu fac flori, nici n-au gand de asa ceva. pai e posibil ?
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu unul plantat in toamna, care are un boboc, dar se vede ca nu mai are putere sa-l deschida, ca nici frunzele parca nu le-a desfacut cum trebuie. Ma cam bat cu seceta asta! :(
 

Dea

Active Member
Popgeo, ca in fiecare primavara, ne incanti cu minunatii de bujori!! Superbi cu totii! :clap: Coral Sunset ramane preferatul meu, are o nuanta deosebita!
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Geo. o sa atept ce sa fac :eek:f: cu rabdarea o duc prost ca in rest .......
I-am plantat mai la suprafata, fara sa-mi fi spus cineva asta, nu am taiat frunzele de loc la primul, pana foarte tarziu in toamna spre iarna. mai am 2 luati anul asta in primavara devreme.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Deocamdata avem boboci la 4 tufe, toate aflate la prima inflorire




I-am spionat nitel: cel rosu siclam pare sa fie cu floare simpla, iar cel alb mai grasut pare sa fie cu floare batuta.
Eu am cumparat alte varietati :rofl: dar n-o sa le dau afara din gradina pentru ca-s diferite.
Sanatoase sa fie si sa faca flori. :)
 

Roxana Peled

Active Member
In sfarsit am si eu bujor - achizitionat in toamna de la "gradina fermecata" - chiar ca fermecata daca mi-a si inflorit :D


O floricica a facut dar sunt fantastic de mandra de ea!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superb. Ma bucur ca a inflorit in primul an. Majoritatea sint mai mofturosi, dar vad ca dimensiune radacinii a fost optima si probabil si perioada si si plantarea.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Suprafata inseamna max 5 cm de pamint deasupra.

angela draganoiu a spus:
multumesc Geo. o sa atept ce sa fac :eek:f: cu rabdarea o duc prost ca in rest .......
I-am plantat mai la suprafata, fara sa-mi fi spus cineva asta, nu am taiat frunzele de loc la primul, pana foarte tarziu in toamna spre iarna. mai am 2 luati anul asta in primavara devreme.
 

Roxana Peled

Active Member
Frumusei amandoi. Am inceput sa ma cam pasionez de bujorii simpli, pacat ca nu prea am eu loc in gradina de asa ceva ... rozaliul imi ajunge :incapatanat:
 

gabrielais

Active Member
sa stii ca eu am cumparat drept Sarah Bernhardt acest bujor :) a iesit acesta...de spatiu chiar are nevoie, ca se face catamai tufa, si inalta si bogata; daca o sa vrei, pe la anul cred ca trebuie rarit; o sa te intreb atunci ;-)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus