Brugmansia

Lopy

Member
Eu recunosc ca nu le-am pus brugmansiilor niciun fel de ingrasamant anul acesta :| , dar la cat m-am chinuit cu ele sa le ud, puteau sa faca macar cate o floare fiecare :twisted:
Adevarul e ca le-am scos cam devreme afara asta primavara si au inghetat toti lastarii tineri atunci. Le-am taiat scurt si au lastarit din nou. Ar putea fi si asta o explicatie pentru lipsa florilor de vara.
 

geodezia

Well-Known Member
Lopy dear sa stii ca si la mine la fel au crescut in sfirsit unele au 1 m ... doamne ajuta ca nu mi-au murit derfinitiv si irevocabil ca o apucam de la capat cu nemtii ... dar la anu o sa avem iar frumuseti pe batatura
Draga Duduta sa stii ca si in realitate osiria asta e superb ..cel luat de la 1000island barem anul asta a fost ceva feeeric ceii luati din tara (si am luat de la cimbrud vreo 3) nu prea cred ca la anu vor fii frumosi ..anul asta nu au facut florile asa frumoase ca cel olandez ...
ca sa ai idee cit de frumos poate fi in gradina
Doamne cit am alergat dupa el ...
http://geodezia.sunphoto.ro/flori_2012/74720184
 
Intr-adevar este o splendoare!
Momentan nu am decat cativa butasi prinsi de anul trecut,gradina e inca in amenajare,dar merita sa-l am candva!
Sa va traiasca!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ce frumos Claude ! :clap: imi plac foarte mult brugmansiile dar cred ca o sa renunt la ei ,ca trebuiesc udate prea mult :(
 

geodezia

Well-Known Member
sa nu faci asta ca iti va parea rau daca esti fan brugmansii :cry: eu am patit-o in iarna cind mi-au inghetat si parca nu aveam nici o floare pe batatura ..mi-au iesit ochii din orbite ca la melc pina mi-au rasarit citeva plantute anemice din radacini iar acum am purces sa imi refac stocul de pe sunphoto ...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu pot sa zic ca sunt fan :rofl: dar imi plac !
dar cum plecam de acasa dimineata si ma intorceam seara erau ofiliti :x in vara asta udam si de trei ori pe zi :(
 

geodezia

Well-Known Member
da asta e problema lor dar o poti rezolva daca pui o sticla plina cu apa la radcina cu gitul in pamint si isi trage ea cita apa are nevoie ... si eu le ud de 3 ori pe zi vara nu stiu ce o sa ma fac cu ele
 

happy

Well-Known Member
La mine abia acum sunt pline de flori si boboci.Este mare pacat sa nu cresti asa ceva :D Le-am facut poze(roz si galbena)dar abia poimaine le postez,motive tehnice ;-)
Claudia ,a ta este Sunny(galbuie)cu flori imense! :marfa:
 

Luciana35

Member
Este o minunatie, eu pana la urma nu am vazut neam de floare la ele, un boboc au avut si ala s-a dus :(
Cati anisori are brugmansia asta?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
2 ani are, Luciana :)
Ce ciudat ca nu a facut flori a ta :eek: A mea stiu ce a avut de a inflorit asa tarziu...vasul prea mic, ea uriasa...dar ele daca au apa, ingrasamant si cateva ore de soare de obicei infloresc...unele chiar si fara soare, e una la bloc, la parintii mei, pe casa scarilor, si a inflorit in primavara
 

Luciana35

Member
E chiar tinerica, sa-ti traiasca :D
Eu am vreo patru din care doua nu au inflorit niciodata pana acum si le am de patru ani. Celelalte doua, una alba si una roz au inflorit vara trecuta ca nebunele, pana a dat bruma iar anul asta, desi au iesit mult mai bine din iarna si nici nu au mai avut paianjen rosu, nu au vrut sa infloreasca. Ma gandesc totusi ca nu le-a priit caldura excesiva si aerul uscat iar eu nu am reusit sa le motivez doar cu udatul :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hai mai, de 4 ani si nu au inflorit niciodata? :eek: Mi se pare greu de crezut, brugmansiile la mine au inflorit mereu fara probleme, e inflorita acum si una tinerica, butas inradacinat in primavara!

eu cand a venit caldura aia mare am sesizat ca sufereau, asa ca le-am mutat intr-un loc unde nu aveau soare pana seara, ci doar pana pe la 4 dupa-amiaza si s-au simtit bine...
 

Luciana35

Member
Daca-ti spun ca nu au inflorit :(
Una dintre ele e mai ciudata, ar trebui sa fie cu floarea alba involta, difera si la frunze comparativ cu celelalte, frunzele sunt pufoase. Cine stie ce natie e si ce vrea de la mine :? Cea de-a doua neinflorita e una obisnuita doar ca am tot chinuit-o, ba am pus-o in gradina, ba am taiat-o, ba am mutat-o. Dar floare de la ea nu am vazut.
Oricum anul asta mi-am luat adio de la flori ca le-am bagat la iernat, mi-a fost frica sa nu le brumeze :(
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Na ca acum la sfarsitul sezonului are flori si asta mare :roll:
:clap: :clap: Mama da frumoasa mai este :eek: A inflorit si a mea (Sunny este tipul)dar nu asa abundent!Eu le am plantate in gradina si cand le-am pus ingrasamant efectu cred ca a fost ma scazut ca la tine! :D
Luciana stai la munte cumva?Inca nu vine bruma asa repede! ;-)

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Happy, chiar imi place si mie ca e plina de flori ;-)
si-ale tale sunt minunate! Trebuia sa le dai ingrasamant des, la 2 saptamani, cred...
 

Luciana35

Member
Si ale tale sunt superbe, Happy :D
Eu nu stau chiar la munte dar nici foarte departe de el, nu prea stiu eu cand da bruma dar cert e ca saptamana trecuta in zona mea a fost un pic de bruma intr-o dimineata :(
Si cum astia de la meteo au tot spus ca se raceste vremea accentuat, am zis sa fiu prevazatoare...
 
Sus