Brugmansia

attila

Member
Da vivi draga pacat de ele cand le vezi asda lasate an jos
happy multumesc frumos dar eu tot astept una de vreo 6 ani sa anfloreasca si tot nimic anul acesta deja a dat u semn dar fara floare .
Pe aceea am procurat-o de la niste prieteni din peru nu stiu daca esta tara natala dar ami pune si la mine rabdarea pe cuie dar eu astept deja chiar sunt curios ce vrea sa fie are niste frunze striate
 

attila

Member
Buna Vivi
Aia nui dubla ci tripla daca te uiti bine :D
Pe aceea a ta fai te rog ceva poza mai buna daca poti.
cat despre vanzare eu am pus an vanzare dar nimeni nimic dar singur pe acea nu dau multi ani a trebuit sa reusesc sa multiplic si toata lumea numai din acele rare vor .
O dau cum am luat si eu doar an set de 5 feluri .
 

vivi23ro

Member
eu as vrea doar aceaa nu am ce face cu 5.. poza mai buna nu pot face ca si asa imi trebuie un m sa ma intind ca sa ajung acolo......
 

elenafles

Active Member
vivi23ro a spus:
am si eu o intrebare
desi frunzele de la brugmansia sint sus si verzi, florile sin moi ca si cum s au palit .. asta de cind s au deschis
de la ce sa fie?
Vivi acelasi fenomen se intampla si la mine.Eu le am in ghivece si cred ca mai sufera de apa si caldura prea mare.Imi pare rau ca nu le-am plantat direct in gradina mai ales ca nu am cum sa le ud zilnic de doua ori asa cum spune Happy.

Happy si Attila felicitari pentru minunatiile voastre. Sunt superbe! :clap:
 

happy

Well-Known Member
Pietricica ,fa o poza mai elocventa ca se vede doar dubla! :D Daca s-au trecut florile te credem pe cuvant :wink:
Ce-mi doresc si eu una dubla,la primavara la prima cda comuna trec la actiune!
 
happy a spus:
Pietricica ,fa o poza mai elocventa ca se vede doar dubla! :D Daca s-au trecut florile te credem pe cuvant :wink:
Ce-mi doresc si eu una dubla,la primavara la prima cda comuna trec la actiune!
daca te uiti mai atent se vede ca e tripla ,dar fiind frig nu a mai putut sa infloreasca ,am si galbena dubla si roza tripla si roza batuta si +alte nuante ,si am si disponibile
 
pietricica a spus:
happy a spus:
Pietricica ,fa o poza mai elocventa ca se vede doar dubla! :D Daca s-au trecut florile te credem pe cuvant :wink:
Ce-mi doresc si eu una dubla,la primavara la prima cda comuna trec la actiune!
daca te uiti mai atent se vede ca e tripla ,dar fiind frig nu a mai putut sa infloreasca ,am si galbena dubla si roza tripla si roza batuta si +alte nuante ,si am si disponibile
 

belisima

Well-Known Member
puteti sa imi spuneti si mie ce rezultate ati avut la platele din seminte Gartenlad de la praktiker?tocmai am luat un plic cu seminte de brugmasia galbena....
 

ghia_don

Active Member
Dintr-un plic mi-a iesit o singura planta, din al doilea tot o singura planta :( Una a inflorit si e galbena, cealalta nu a inflorit, in schimb tulpina nu e verde ca la cea galbena , e mov...sper sa fie alta culoare macar..
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Tare de mult nu ati mai scris pe aici! Sa intelg ca si pentru voi anul acesta e dezamagitor in ce priveste brugmansiile?
In ce le priveste pe ale mele cele albe duble le-am scos tare afectate din pivnita, asa ca au fost puternic taiate si o vreme a durat regenerarea. Cu toate acestea din iunie au inceput sa faca sporadic flori, iar acum deja infloresc masiv:


Cu totul altfel sta situatia celor doua simple crem si roz-portocaliu. Au iesit din iarna mult mai putin sifonate decat celelalte. Nu au catadicsit deloc sa infloresca ci doar au crescut gigantic. Abia acum aproape in prag de toamna una singura debuteaza cu un prim val de flori (multe ce-i drept) si probabil cu sanse mici de reinflorire.



Si ca sa fiu pe deplin "multumita" in ce le priveste, asta s-a trezit sa infloreasca tocmai cand voi lipsi de acasa, iar cealalta a produs ditamai planta fix un boboc! :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici brugmansia mea nu a 'produs' satisfacator anul acesta :mrgreen: Abia acum are primii boboci, ca deja ma temeam ca trece sezonul si nu vad flori :( Cred ca de vina e faptul ca am lasat-o in ghiveci, e mare, de 10 L dar se pare ca nu a fost de ajuns :? Pana acum in fiecare primavara le mutam din ghiveci in gradina si o duceau minunat, anul acesta n-am mai avut chef sa ma lupt cu ea toamna sa o scot si sa o indes in ghiveci.
Asa ca pentru la anu' am inventat o solutie: voi pune in fiecare primavara butas la inradacinat, planta matura o plantez in gradina si o las acolo sa inghete iar butasul il trec sezonul in ghiveci iar anul viitor cu el in gradina, sa infloreasca ;-)
 

Pocalinda

Member
Frumusetile voastre ma fac invidioasa cu atat mai mult cu cat a mea a suferit un atac masiv de musculite albe.De 2 luni nu am reusit s-o scap de ele si acum au ramas niste bete cu frunze in varf. Credeti ca daca o tund, sa nu mai aiba frunze deloc, vor disparea musculitele?


Cum sa procedez sa n-o pierd?

Merci mult
 

geodezia

Well-Known Member
Claude daca o acoperi bine pe cea din gradina e posibil sa reziste dar sa nu fie iarna grea ... cum a fost cea de anul asta ..mie in gradina lasata peste iarna nu mi-a rezistat nici una ...
Draga Ghia -don cea cu tulpina mov este datura mov ..face o floare splendida ... la mine acum infloreste si vezi ca face o nuca cu seminte in ea ...dupa ce trece floarea ..a mea are deja 1 m inaltime si are boboci gata de inflrorire azi sau miine ... daca o prind inflorita am sa pozez asta deoarece floare tine putin parca o zi ..nu este perena este planta anuala ..ce stiu ca a spus cineva ca a reusit sa treaca o tulpina de pe un an pe altul ...si a lastarit puternic anul 2. mie mi-a murit tomana .. acum o am intr-un vas mare sa vad daca rezista peste iarna ...
Poli draga musculitele doar le mai raresti cu diverse insecticide .. ca de disparut definitiv nu dispar ... eu acum am aplicat metoda pusului in soare direct adica stau in soare toata ziua ca tot asa sia le mele aveau musculite de la fuchsii si vad ca nu au mai facut ..o alta metoda sa le stropesti cu apa dimineata si seara sau daca ai rabdare sa le omori cu mina .. decis si alte alea sunt mici copii pentru musculitele astea ...
 
Sus