Brugmansia

happy

Well-Known Member
Multumesc si daca ramai fara stii la cine sa apelezi! :D Am incercat sa le polenizez florile cu betisoare de urechi(stii alta metoda?)dar nu am reusit ,cel putin la cea roz nu a mers.Sa vedem la aceasta galbena! :wink:
 

geodezia

Well-Known Member
brugmansia

am incercat si eu stai linistita .. nu mi-a reusit asa ca tot prin butasire ... am impresia ca trebuie ceva un stimulent ... f f frumoase sa iti traisca fericite si tu si ele Happy
 

vivi23ro

Member
prima inflorire la mine roz.. a 2 cu 7 boboci odata rozul e atit de spalacit ca abia se vede .. zici ca e galbena... daca nu as sti ce e.... o fi si asta mutanta ca si leandrul si hibi.. anul starttreak
 

geodezia

Well-Known Member
brugmansii

da aste roz asa fac prima data galben si pe urma se fac roz pe masura ce se deschid sunt niste curioase cameleonice sa te supere ca nu se fac roz de la inceput
 

happy

Well-Known Member
iudit a spus:
Se prind asa de usor din butasi,de ce te chinui cu polenizatul?
Sa stii ca nu a dat rezultate polenizarea la brug.roz,tot cu butasi am facut!Mi-a inflorit si a doua brugmansie galbena,nu stiu de unde o am,este putin diferita fata de cea de la Iudit,are coroana mai bogata! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
brugmansia

Happy ai numai frumuseti; sa-ti traiasca sa-ti infloreasca mult si sa te bucuri de ele;sunt plantate in ghivece sau in gradina;daca in ghivece cum le faci sa infloreasca asa frumos?
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
happy, cred ca de la mine o ai aia galbena :wink:
Si eu cred ca a doua este de la tine,o sa scriu Claudia sub poza :D
Brugmansiile le am pe toate plantate in gradina ,in ghivece trebuia sa le pun apa zilnic,asa la 3 zile le pun apa! :wink:
 

happy

Well-Known Member
Frumoasa roza ta Anamaria,ai ales bine si momentul fotografierii ei :clap:
Eu i-am mai tras 2 poze la galbena Claudia :rofl:

Iar cea roz este la a treia inflorire in vara asta :eek:
 

vivi23ro

Member
am si eu o intrebare
desi frunzele de la brugmansia sint sus si verzi, florile sin moi ca si cum s au palit .. asta de cind s au deschis
de la ce sa fie?
 

attila

Member
Si la mine asa arau an primele faza pana ce am adus aminte de angrasamant dupa acea nici o problema si sa nu uit zilnic de 2 ori udat din belsug sa nu uitam ca eu am niste ghiveci de peste 100 litri mai a;es an zilele calde .
 

vivi23ro

Member
sint 7 deschise deodata, dar nu cred ca de la ingrasamint.. e posibil de la lipsa de apa.. frunzele isi revin in citeva minute dar florile probabil nu isi mai revin
 

happy

Well-Known Member
Vivi ,este de la lipsa apei!Inghit brugmansiile la apa de o sa platesc o gramada de bani :(
Attila,tare frumoase portocaliile tale,cred ca sunt si cu miros deosebit! :wink: :clap:
 
Sus